2021. május 18., 16:41
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 3 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Vadgesztenyéket permeteznek aknázómoly ellen május második felében Szentendre közterületein, az időjárás függvényében, napnyugta után. Az alkalmazott permetszer a méhekre és egyéb beporzókra nem veszélyes, de a méhészeket értesítették.

A május 17-én kezdődő héten indul a közterületi vadgesztenyefák permetezése Szentendrén. Ez a feladat kiemelten fontos, hiszen a vadgesztenye-aknázómoly (Cameraria ohridella) a legkárosabb kártevője ezeknek a fáknak, ami Észak-Amerikából származik. Hazánkban először 1993-ban észlelték, ezután 4 év elteltével az egész országban elterjedt.

Vadgesztenye-aknázómoly (agroforum.hu)

A kártevő megjelenése: barnás alapszínét világos keresztvonalak tarkítják.

Magyarországon egy évben háromszor rajzik. Mivel az egy-egy generációhoz tartozó hernyók eltérő idő múlva bábozódnak be, hazánkban a rajzás szinte egész nyáron tart. A hernyó aknájában bábozódik be, és az őszi nemzedék hernyói így, báb alakban telelnek át a lehullott levelekben.

Az aknázómoly ellen szex-feromon csapdás megfigyelés alapján időzített permetezéssel védekeznek. A permetszer egy komplex keverék, ami széleskörű védelmet nyújt a kártevő ellen.

Fontos tudni, hogy az alkalmazott permetszer a méhekre és egyéb beporzókra nem veszélyes, ennek ellenére a méhészeket tájékoztatták a permetezés megkezdése előtt.

A permetezés május második két hetében zajlik, az időjárás függvényében, napnyugta után, az esti időszakban, Pannóniatelepen, a HÉV állomás környékén, a Belvárosban, a Bükkös patak vonalán, Izbég, Pismány, Püspökmajor egyes részein, a Füzespark és a Vasvári lakótelepen, a Kálvária téren, a Bogdányi és a Szabadkai úton.