2017. október 26., 11:26
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 6 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Két rangos megmérettetésen is részt vett az idei évben a Szentendre Táncegyüttes. A Gödöllőn megrendezett Regionális Gyermek Néptáncfesztiválon a gyerekcsoportjai közül a középső korosztály vett részt, ahonnan aranyminősítést hoztak el a gyerekek. A felnőttek pedig a XXIV. Szolnoki Országos Néptáncfesztivál Együttesi I. díját, koreográfusi II. díjat és a Női Táncos Szólista I. díját is elhozták a rangos eseményről. Kocsis Enikővel és Fitos Dezsővel beszélgettünk a táncegyüttes sikereiről, terveiről.

Idei díjak
A gödöllői Regionális Gyermek Néptáncfesztiválon részt vevő középső csoport, most először mutatkozott meg versenyszituációban. Elsősorban tapasztalatszerzésért indultak, s kimagasló teljesítményüket a népes 35 produkció közül aranyminősítéssel díjazta a szakmai zsűri.
A két évente megrendezett Országos Szolnoki Néptáncfesztiválon válogatással kerülhetnek be a hivatásos és az amatőr néptánc élet legjobbjai. Számos produkció és együttes méri össze magát ezen a háromnapos rangos eseményen, ahol a szakma jeles képviselői is jelen vannak és figyelemmel kísérik a fesztivál versenyprogramját. A Szentendre Táncegyüttes már sokadjára vesz részt a versenyen és idén sem volt ez másképp! Külön erre az eseményre készített 20 perces koreográfiát táncszínházi kategóriában az együttes két vezetője, Kocsis Enikő és Fitos Dezső az Arany-balladákat feldolgozó Irgalom című produkció részletéből, amit Szentendrén mutattak be ez év elején, nagy sikerrel.
Az Ágnes asszony ballada drámai kompozíciójának címszereplőjét, Kádár Katát Női Táncos Szólista-díjjal jutalmazták, akárcsak az alkotókat, akik II. koreográfusi helyezést értek el. A balladai nevet viselő, székely származású tehetséges táncos már 10 éve tagja az együttesnek.
A fesztivál együtteseknek járó fődíját pedig – már nem először – a Szentendre Táncegyüttes nyerte el idén is!

Az Irgalom című produkció. Fotók: Gorácz József

20 év a „nagycsaládban”
Az idei év jubileumi Kocsis Enikő táncművész, koreográfus életében, hiszen húsz évvel ezelőtt kezdte négy-öt tanítvánnyal a műhelymunkát Szentendrén. Férjével, Fitos Dezső táncművész, koreográfussal 2000 óta közösen vezetik az együttest. Mára már felmenő rendszerben oktatják a néptáncot, egészen a legkisebb óvodás korosztálytól, kisiskolásokon keresztül az ifjúsági generációig, akik már az utánpótlása a felnőtt együttesnek. Az egymásra épülő szakmai munka fontos része az eredményességüknek. Gyerek csoportjaikba válogatás nélkül bekapcsolódhatnak a táncot, zenét szerető kicsik és nagyok.

Kocsis Enikő

„Olyanok vagyunk, mint egy nagy család – mondja Enikő és Dezső – a 200 főt számláló együttes kicsitől a nagyig, olyan összetartó közösség, ahová testvérek, barátok együtt járnak, ahol szerelmek, házasságok szövődnek, sőt már a volt tanítványok hordják vissza gyerekeiket. Ez nagyon jó érzés! Olyan, mint egy elültetett kicsiny mag, ami kiserken és életre kel… hálás feladat, megéri a sok fáradságot.”
Közös nyári edzőtáboraikban alapozzák meg a vezetők a csoportok szakmai munkáját minden évben, de ezen túl a jó kedvű, közös játékos feladatok sem maradhatnak el, többek között pl. a métabajnokság, a parasztolimpia…, de fontosak az ügyességen túl a kreatív feladatok, akár viselet-tervezés papírból, fóliából vagy koreográfia készítés egy adott témában.
Önálló előadásaikkal már nem csak országszerte, hanem határainkon túl is viszik a város jó hírét, bemutatva a magyar népi kultúrát és népművészetet akár a hiteles viseleteikkel, vagy igényes díszleteikkel.

Tervek és célok
A hivatásos együttesekbe – többek között Magyar Állami Népi Együttes, a Nemzeti Táncegyüttes, a Fitos Dezső Társulat – számos Szentendre Táncegyüttesben nevelkedett táncos fiatal kerül, illetve a továbbtanulásban a Táncművészeti képzést is sokan választják.
„Új produkciók, műsorok készülnek ebben az évben is. Szeretnénk folytatni az Erdélyi gyűjtőútjaink sorozatot. Idén az ifjúsági korosztállyal Gyimesbe sikerült eljutnunk, megismertük az ott élő emberek életét. Kenyeret sütöttünk, szőttünk, fontunk, éneket tanultunk olyan öregektől, akiket még Kodály Zoltán és Kallós Zoltán is felkeresett gyűjtőútján. A sok személyes élmény segíti a hiteles előadásmódot, hajtómotor az éves munkában, könnyű rá alapozni, nem beszélve arról, hogy közel viszi a gyerekeket ahhoz a gondolathoz, hogy tiszteljük azt, ami a miénk!
Otthonunk a Pest Megyei Könyvtár színházterme immáron 35 éve, és örömmel fogadtuk az októberre elkészült új színpadot. Reméljük a felújítási tervek meg tudnak valósulni, hiszen a megérdemelt jobb körülmények segítenék a mindennapjainkat.”
A Szentendre Táncegyüttes mára már nemcsak Szentendrén ismert, hiszen sok felkérést, meghívást kapnak országszerte. Több éve állandó fellépők a Nemzeti Táncszínházban a Fitos Dezső Társulat közreműködésében, több darabban is láthatók a hivatásos palettán.
Legközelebb október 27-én tekinthetik meg őket a Kortárs Néptánc esten a MÜPÁ-ban, majd azt követően még ebben az évben Sepsiszentgyörgyön, Vácott, Kassán és Pestújhelyen mutatják be Arany János Balladái nyomán életre keltett táncszínházi darabjukat, az Irgalmat.
December 9-én pedig a minden évben megrendezett Szentendre Táncegyüttes Gála műsora látható 200 táncossal a Pest Megyei Könyvtár színháztermében este 18 órai kezdettel, melyre mindenkit szeretettel várnak.

Az erdélyi gyűjtőkörút képei: