2024. december 13., 16:32

Az idei év utolsó testületi ülésén a képviselők tárgyaltak arról, hogy a Budapesti Gazdasági Egyetemtől jutányos áron a városhoz kerül a korábban oktatási célból felújított épület. Arról is szó esett, hogy vége a covid idején bevezetett kedvezményes közterület-használati díjaknak, illetve hogy a jövőben a karácsonyi ünnepi időszakban ingyenes lesz a parkolás az egész városban. A Pannónia-tó környékére tervezett beruházást levették a napirendről, a módosított tervek értékelése és az újabb lakossági egyeztetés után kerülhet újra a testület elé.

A képviselő-testület utolsó 2024-es ülésének nyílt részén kiderült, hogy a kedvezményes áron juthat vissza a város használatába a jelenleg a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) kezelésében lévő épület. Erről bővebben itt olvashatnak.

A képviselők a következő napirendi pontban arról döntöttek, hogy az energiatakarékosságot szem előtt tartva módosítják a távhőszolgáltatásról szóló rendeletet. Erre azért volt szükség, mert a Püspökmajor lakótelepen néhány esettől eltekintve nem lehet egyedi mérőket kialakítani a lakásokhoz. A költségmegosztó készülékekkel kapcsolatos módosítások tették szükségessé a rendelet módosítását. Kun Csaba felvetette, nehéz megtalálni a város honlapján a társadalmi egyeztetésre kötelezett rendeleteket, illetve hogy ezt a rendeletet társadalmi egyeztetésre bocsátották-e. Fülöp Zsolt elmondta, az előző ciklusban is fent voltak a rendeletek, amelyeket kötelező társadalmi egyeztetésre bocsátani, és javaslatok is érkeztek. Hozzátette: az új, korszerű városi honlapon a hiányolt funkciók gond nélkül működnek majd.

2025-ben elkezdődik a helyi építési szabályok újragondolása

A testület arról is döntött, hogy visszaállítja a közterület-használati díjfizetés eredeti rendjét. A koronavírus-világjárvány, a veszélyhelyzetet követő nehéz gazdasági helyzet és a turizmus jelentős visszaesésével járó bizonytalanság hatásainak enyhítése érdekében 2024. december 31. napjáig a városvezetés úgy segítette a vendéglátóipari és kereskedelmi vállalkozásokat, hogy kedvezményes közterület-használati díjak mellett is biztosította a havonta történő fizetés lehetőségét. Tekintettel arra, hogy fenti hatások már nem indokolják az engedmények további fenntartását, 2025. január 1. napjától visszaáll az alaprendelet szerinti közterület-használati díjfizetési kötelezettség.

Jellemzően önkormányzati tulajdonú ingatlanok kedvezőbb hasznosítása érdekében szükségessé vált Szentendre Építési Szabályzatának (SZÉSZ) módosítása. Ezen ügyekkel nem lehet megvárni a 2027-re jogszabályi kötelezettség miatt a város teljes területére elkészítendő „új SZÉSZ”-t. Ennek kapcsán tárgyaltak arról is a képviselők, hogy a SZÉSZ teljes felülvizsgálata várhatóan 2025. januárban kezdődik el, melynek során a lakosság aktív részvételére is számít az önkormányzat.

Miután 2024 októberében életbe léptek a magyar építészetről szóló törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendeletek, és mert ezzel ellentétes a szentendrei településkép védelméről szóló rendelet néhány rendelkezése, a testületnek az új jogszabályokhoz kell igazítani a rendeletet. Ennek a folyamatnak a megindításáról is döntött a testület.

Beruházás a Pannónia-tó környékén – az előterjesztést levették a napirendről

Bár az ülés előtt néhány nappal a beruházó küldött egy módosítási kérelmet, miszerint hajlandó az önkormányzat által a tó védelmében kezdeményezett 20 méteres védőtávolságot betartani, Kiss Gabriella főépítész álláspontja az volt, alaposabb vizsgálatot igényel, hogy a beruházó a 20 méteres távolságot honnan mérte: a tó vízfelületétől vagy a partélétől. A főépítész ezért a napirend levételét javasolta. A beruházó erre az ülés napján küldött levelében reagált, három nappal ezelőtti álláspontját megváltoztatva azt kérelmezte, hogy ne vegyék le a napirendről az eredeti előterjesztést, a kompromisszumos lehetőségekről pedig később egyeztetessenek.

A testület többsége egyetértett Fülöp Zsolt véleményével, miszerint felelős döntést csak akkor lehet hozni, ha mindezt tisztázzák és átvizsgálják alaposan az anyagot. Így a januári testületi ülésre, kiforrott formában várják vissza a tervezetet. A képviselők tájékoztatást kaptak arról is, hogy a beérkezett javaslat kiértékelése után újabb lakossági egyeztetést, fórumot tart a városvezetés.

A mintegy másfél éve húzódó előzményekről több alkalommal írtunk, legutóbb ITT.

Karácsonykor ingyenes lesz a parkolás

A képviselők döntése értelmében a jövőben a karácsonyi és újévi időszakban ingyenes lesz a parkolás a város egész területén.  

A Pilisi és Dunakanyari Rendészeti Társulásban a Dunakanyar számos települése vesz részt. Szigetmonostor és Pócsmegyer önkormányzata jelezte, hogy szeretne belépni a társulásba, amelyhez a képviselő-testület hozzájárult. 

Következő döntésükben a képviselők az önkormányzat 2025. évi belső ellenőrzési tervét. fogadták el. 

Korábban már hírt adtunk arról, hogy kérelmezték Piperkovics-síremlék helyi egyedi védelem alá helyezését. A kérelmet a testület nem támogatta.

A polgármester és az alpolgármesterek fizetését a kormány szabályozza

Arról is döntött a testület, hogy 2025. augusztus 11. és 2025. augusztus 22. között igazgatási szünetre kerül sor. A polgármesteri hivatalban az idő alatt a normál működés szünetel, a feladatellátás folyamatosságának biztosítása érdekében azonban ügyeletet tartanak. 2025. december 22. és 2026. január 2. között szintén zárva lesz a hivatal.

A polgármester és az alpolgármesterek illetményéről is döntött a testület. A vonatkozó törvény – amelytől az önkormányzat nem térhet el – szabályozása értelmében Fülöp Zsolt polgármester havi illetményét 1 797 300 forint, plusz 265 095 forint költségtérítésben határozták meg. Filó András azt javasolta, hogy ne az előterjesztésben javasolt összegben, a polgármesteri illetmény 90 százalékában, hanem 80 százalékban határozzák meg az alpolgármesterek illetményét, de a testület elvetette a javaslatot. Így az alpolgármesterek illetménye 1 590 570 forint, plusz 238 586 forint költségtérítés, amely Magyar Judit esetében kiegészül 38 650 forint nyelvpótlékkal. A képviselők vagyonbevallásának ellenőrzését elvégezte a pénzügyi bizottság, a testület elfogadta az erről szóló jelentést.

Helyi adók, pro és kontra

Az ülést megelőzően a Városháza előtt Holló István – a Mi Hazánk Mozgalom – Szentendrei Nemzeti-Konzervatív Kör júniusi választáson indult, de mandátumot nem szerzett képviselőjelöltjének – szervezésében demonstráció volt az új helyi adószabályozás ellen. A résztvevők az utcáról a díszterem karzatára vonultak. Fülöp Zsolt polgármester itt vette át tőlük a kezdeményezéseiket tartalmazó petíciót, jelezve, hogy az önkormányzat figyelemmel kíséri a rendelet hatásait és az értékelésére 2025 őszén visszatérnek.

Az ülést a 2019 végén bevezetett gyakorlat szerint ezúttal is élőben követhették a szentendreiek – a  felvétel utólag is megtekinthető.