Tóth Eszter és Csató Máté képzőművészek kiállítása nyílt meg Szubjektív változó címmel 2017. május 3-án a Ferenczy Múzeum Szentendre Termében. A kiállítás június 11-ig tekinthető meg.
A kiállítás az érzékelés kérdéseit járja körbe. A tárlatra készült új installációk többsége egy-egy tárgy szimbolikus használatából indul ki, esetenként az érzékelés színlelt és álcázott voltára, tehát az illúzióra helyezve a hangsúlyt. Ezek a művek a médiumok közötti határátlépéseket is láttatják: a működő, valós tárgy mintha hatással lenne a videóban történtekre. A mozgóképen alapuló, egymással szemben elhelyezett tévék személyes módon kutatják illúzió és valóság viszonyát, látszat, látvány és reprezentáció lehetőségeit: az egymásba áttűnő arcok révén eltűnnek, feloldódnak a határok. Az új alkotások a művészek eddigi alkotói módszerét követik, amennyiben opponált helyzetekbe állított objektek és installációk hagyományát alkalmazva a pszichológiai, filozófiai jelentéseket hangsúlyozzák. Ez alkalommal azonban a korábbiaknál is nagyobb szerepet játszik a személyes viszonyt, az egyén helyét, a Másik érzékelését kutató, az interperszonális kapcsolatokra fókuszáló művészi attitűd.
Boros Lili
kurátor
TÓTH ESZTER (1981) médiaművész a Magyar Képzőművészeti Egyetem intermédia szakán végzett 2009-ben. A Vajda Lajos Stúdió tagja, számos, a VLS-hez kötődő kiállítás, program, esemény résztvevője és társszervezője, az OMKAMRA csoport egyik alapítója. Festményeket, grafikákat, objekteket, videóinstallációkat készít, tagja a Szentendrei Grafikai Műhelynek is. Munkáiban érzékenyen reagál személyes környezetének tárgyaira és motívumaira, számos művében megmutatkozik sajátos „női tekintete”. Első munkáját 1996-ban a szentendrei Vajda Lajos Stúdió Galériában állították ki; azóta több mint félszáz csoportos kiállításon szerepelt. Alkotásai magángyűjteményekben és közgyűjteményekben is megtalálhatók, többek között Szegeden, Sepsiszentgyörgyön és a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrumban.
CSATÓ MÁTÉ (1979) képzőművész a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem media design szakán végzett 2011-ben. A Vajda Lajos Stúdió tagja, számos VLS-hez kötödő kiállítás, program, esemény szervezője, az OMKAMRA csoport egyik alapítója. Videómunkáira mind a narratív, mind a performansz jellegű, dokumentatív mozgókép használata jellemző. Számos hazai és külföldi kiállításon szerepelt grafikáival, festményeivel, fotómunkáival és performanszaival. Aktív zenei tevékenységet folytat, mely nem elválaszthatatlan képzőművészeti munkásságától. A 2008 óta működő szentendrei nyári művésztelep fő szervezője. A Szentendrei Grafikai Műhely tagja. Alkotásai megtalálhatók a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum és a sepsiszentgyörgyi MAGMA gyűjteményeiben.
A két művésznek 2013-ban volt közös kiállítása az egri Kis Zsinagógában Horror vacui címmel. 2016-ban az 1956-os városi köztéri pályázaton nyertes munkáik voltak láthatók Szentendrén.
Fotók: Deim Balázs