2014. december 2., 13:30
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 9 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

2014. november 29-én egy szentmise keretében dr. Cserháti Ferenc, esztergomi segédpüspök felavatta és megáldotta a város legrégebbi és a festményekről, képekről talán legismertebb templomát, amely megújult külsőt kapott.

A szentendrei a Templomdombon, a város legmagasabb pontján álló műemlék Plébániatemplom homlokzatán befejeződtek a rekonstrukciós munkák.

A templom állagromlását az idő vasfogán kívül „emberi beavatkozások” is gyorsították, de a régóta tervezett felújítás meghaladta a Plébánia anyagi lehetőségeit.

Az Egyházközség sikeresen pályázott az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt pályázatra, és az elnyert összeget a Nemzeti Kulturális Alap is megnövelte, így kormányzati segítséggel sikerült megvalósítani a Szuromi Imre, építész által papírra fektetett terveket.

Mivel a Plébániatemplom műemléki védettség alatt áll, mindennemű építési vagy felújítási munka engedélyéhez kötött, így az örökségvédelmi engedélyen túl mind a kövek, mind a festmény-maradványok restaurálásához, és végül az épület falszerkezeteinek kutatásához is külön engedélyek kellettek. A munkálatok idén tavasszal kezdődtek és az eredeti elképzelések szerint még a tél beállta előtt be is fejeződtek. A megvalósult építészeti koncepció az utóbbi néhány évtizedben megszokott látvány kisebb változását eredményezte, melyek közül a legszembetűnőbb változás, hogy a falfelületek egységesen tört-fehér színezést kaptak.

Örömteli egybeesés, hogy Szentendre város védőszentjének – Szent Andrásnak – neve napjára elkészült a templom, régi-új fényében tündököl.

Az átadási ceremónián a szentmisét dr. Cserháti Ferenc, esztergomi segédpüspök celebrálta, majd megáldotta a templomot.

A rendezvényen ünnepi beszédet mondott Blankenstein György, plébános, Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára, valamint Verseghi-Nagy Miklós, Szentendre város új polgármestere.

Soltész Miklós Lengyelországból érkezett, ahol a lengyel püspöki karral együtt imádkozott a hit megtartó és összetartó erejéért, és lengyel testvéreink üdvözletét tolmácsolta. A beszélők mindannyian a köszönet és öröm szavaival fordultak a templom felújításában résztvevőkhöz, méltatták az egyházi, világi, kormányzati illetve kivitelezői oldalról tapasztalható példaértékű összefogást. „Azért ez az öröm, mert minden közösségi tér – legyen az egyházi vagy világi – a városban lakók összetartozását segíti. Mint a város polgármestere, magam is fontos feladatomnak tekintem, hogy segítsem az összetartó közösségek létrejöttét és fennmaradását.”- mondta a polgármester.

Az egyházi programot délután kulturális program követte, melyen művészettörténeti előadást és zenei programokat hallhatnak az idelátogatók.

A külsejében megújult templom mostantól várja a hívőket, és a városba látogató turistákat is.