2025. június 3., 14:24

Egyhangú szavazással követelik a kormánytól a szolidaritási adó csökkentését Szentendre képviselői. Az önkormányzat a településeket sújtó egyre nagyobb központi elvonások miatt kezdeményezte a jogszabály-módosítást – erről beszélt Fülöp Zsolt hétfőn este az ATV Egyenes beszéd című műsorában.
[FRISSÍTÉS: 2025.06.06.] A képviselő-testület állásfoglalása jelentős visszhangot váltott ki, amit elősegített térségünk országgyűlési képviselőjének elhíresült megjegyzése is. A vélemények gyorsan terjedtek, ami hozzájárult ahhoz, hogy a szélesebb nyilvánosság számára is világossá váljon: a kormány intézkedései súlyosan akadályozzák az önkormányzatok működését.

Az esti magazinműsorban (amely az ATV csatornáján megtekinthető) Fülöp Zsolt polgármester úgy fogalmazott: minden önkormányzat érzi, milyen nagy a baj, köztük Szentendre is. Az önkormányzatok finanszírozása már elviselhetetlenül hiányos, bár csődközeli helyzet, mint amire Budapest készül, Szentendrén nem fenyeget.  Egyre több bevételt von el a kormányzat a helyi közösségektől, és a szolidaritási hozzájárulásnak nevezett adó újabb, egyre növekvő terhet jelent. Elméletileg a szegényebb önkormányzatokat támogatják a Szentendrén ötszörösére növelt szolidaritási adóból, de nem átlátható, hogy a kormány mire használja fel a városnak jövőre már 720 millió forintos mínuszt jelentő elvonást, ami az államkasszába kerül.

Fülöp Zsolt példákkal érzékeltette, milyen súlyosan alulfinanszírozott a kormányzat részéről az önkormányzatokra terhelt kötelező feladatok ellátása. A kormányzat csökkenő állami támogatásai alapján a nyári szünetben biztosított étkeztetésre fejenként bruttó 285 forintot adnak naponta. Az óvodákan fejenként napi 690 forintból üzemeltetni, a kultúrára évente 964 forintot költeni fejenként – ilyen összegekből kellene megoldani ezeket a feladatokat, amelyeket az önkormányzat a saját pénzéből kell, hogy kipótoljon.

A polgármester kijelentette: azt várják a kormánytól, hogy maximalizálják a szolidaritási adó mértékét, az iparűzési adóból pedig legfeljebb 10%-ot vonjanak el a jelenlegi 32% helyett. Enélkül az önkormányzatok nem tudnak kiszámíthatóan gazdálkodni, nem marad pénz a helyi fejlesztésekre, az átláthatóság hiányában pedig azt sem ismerheti meg senki, hogy az elvont pénzeket mire költik.

[FRISSÍTÉS: 2025.06.06.]
A képviselő-testület állásfoglalását sajátos módon erősítette fel térségünk országgyűlési képviselője, Vitályos Eszter, amikor a legutóbbi kormányinfón a szolidaritási hozzájárulás csökkentése kapcsán úgy fogalmazott: „Van, aki folyamatosan sír és picsog az önkormányzati vezetők közül.”
A kijelentés nem maradt visszhang nélkül. Számos önkormányzati vezető érezte magát megszólítva, és részletesen sorolták érveiket a jelenlegi önkormányzati finanszírozás fenntarthatatlansága, valamint a szolidaritási hozzájárulás mérséklésének szükségessége mellett.
A megszólalások gyorsan terjedtek a médiában, online és nyomtatott formában is. A nyilvános reakciók hozzájárultak ahhoz, hogy egyre több állampolgár ismerje meg, milyen súlyos terheket ró a kormányzati politika a helyi önkormányzatokra – veszélyeztetve a települések alapvető működését és fejlesztési lehetőségeit.
Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestre és Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere | Gémesi György Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke | Pikó András, Józsefváros polgármestere | Papp László, Debrecen polgármestere