2023. március 24., 09:06
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 1 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Március 31. és április 1. között múzeumi konferenciát rendez Szentendrén a Ferenczy Múzeumi Centrum. A konferencia a jövő múzeumának kérdéseit tárgyalja neves vendégelőadók részvételével.

Időpont: 2023. március 31. – április 1.
Helyszín: Ferenczy Múzeum (Kossuth Lajos u. 5.)
Részletes program>>>

Miközben a múzeumok az egyre bizonytalanabb időkben próbálnak irányt mutatni, feltehetjük a kérdést, vajon a múzeumok képesek-e valóban demokratikus, befogadó és polifonikus terekké válni a múltról és a jövőről folytatott kritikus beszélgetések számára. Azt is megkérdőjelezhetjük, hogy a múzeumok képesek-e valaha is teljes mértékben integrálódni a közösségekbe, és a látás- életmód radikális változásainak társkatalizátoraiként működni. Vajon képesek lesznek-e a múzeumok egy emberközpontú, természeti környezettel harmonikus, intézményeként működni?

A konferencia célja, hogy bemutassa a legújabb gondolatokat, intézkedéseket és kezdeményezéseket, amelyek szerényen vagy radikálisan eltérnek a hagyományos múzeumi elképzeléstől, és újragondolják a jövő múzeumát. Szeretnénk bemutatni a múzeumvilág legújabb fejleményeit, legyen szó a COVID-19 járványra adott reakciókról, a már egy ideje készülő koncepcionális kezdeményezésekről vagy a jelenben zajló és fejlődő kézzelfogható projektekről, amelyek informálhatják, befolyásolhatják és meghatározhatják a jövő múzeumát. Különösen fontosnak tartjuk, hogy bemutassuk az elmúlt évek során levont tanulságokat, valamint az ezek leküzdésének módjait és eszközeit. Ugyanakkor szeretnénk teret teremteni a kritikus reflexióknak is, amelyek segíthetnek a múzeumok jövőjének alakításában.

A múzeum ereje című konferencia három lehetséges irányzatot kíván megvizsgálni. Az első az intézmény szerepével és jövőképével kapcsolatos. A második a technológiával és az online térrel kíván foglalkozni, mivel a múzeumok a relevancia új módozatába igyekeznek átlépni. Kíváncsiak vagyunk, hogy hogyan érhető el a fizikai és az online közötti lehetséges egyensúly. Továbbá ez a hozzáférés demokratizálódására is vonatkozik, és arra, hogy a múzeum hogyan válhat nyilvános térré, legyen az fizikai, virtuális vagy mindkettő, amely a hangok sokszínűségét befogadja.  A harmadik témakör a kreativitásról szól, és arról, hogy a múzeumok miként tudnak megfelelni az aktuális kihívásoknak. Úgy véljük, hogy ez a három témakör elválaszthatatlanul összefonódik, és mindegyik hatással van a másikra is.

Jegyár: 3 000 Ft/ fő
Jegyek elővételben megvásárolhatók a jegymester.hu-n.
ICOM tagsággal a belépés ingyenes, azonban kérjük, hogy a részvételi szándékot a regisztracio@muzeumicentrum.hu e-mail címen jelezzék. Kérjük, hogy csak visszaigazolt regisztráció után érkezzenek a helyszínre.