2023. március 3., 13:33
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 1 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Az adatvédelem a szociális munkában volt a fő témája a Rászorulók kerekasztala második ülésének. A fórum alkalmain a város szociális területen dolgozó intézményei, szervezetei osztják meg tapasztalataikat és dolgozzák ki az együttműködés hatékony formáit.

A Rászorulók kerekasztalát 2022 decemberében hívta össze Szentendre önkormányzata, hogy közös fórumot biztosítson a város szociális területen tevékenykedő szervezeteinek, intézményeinek, és megteremtse a kereteit a segítők hatékony, szervezett együttműködésének. A kerekasztalt negyedévente hívják össze, az egyes alkalmak között pedig közös jelzőrendszert működtetnek a tagszervezetek.

A tavaszi kerekasztal résztvevőit 2023. március 1-jén a Városházán Fülöp Zsolt polgármester és Szontagh Kinga társadalmi kapcsolatok referens köszöntötte. Fülöp Zsolt arról beszélt: a nehéz gazdasági helyzetben a lehető legszélesebb együttműködésre van szükség a szociális területen dolgozók között, a megosztható információk körének az ésszerúség határáig való kiterjesztésével, az adatvédelmi szabályok legteljesebb betartása mellett. Ehhez kívánt jogi-szakmai segítséget nyújtani az önkormányzat adatvédelmi referensének előadása.

Segítségnyújtás és adatvédelem – az önkormányzat adatvédelmi referensének előadása a jogi környezetről

A fórum résztvevői a szociális szféra legnehezebb időszakának, a téli hónapoknak a tapasztalatairól egyeztettek. Általános tapasztalat volt, hogy a rászorulóknak nem annyira a fűtés- és egyéb rezsiköltségek kifizetése jelentett gondot, hanem a mindennapi kiadások, az élelmiszerek beszerzése. A nagy élelmiszerlácok áruházaiban az adományok gyűjtése folyamatos. A kríziscsomagokért (egyéni szükségletekre szabott összeállítás: tartós élelmiszer, pékárú, zöldség, gyümölcs, konzerv, alapanyagok a főzéshez) naponta érkeznek.

A szociális jelzőrendszer működik, ezen a télen több jelzés érkezett rászoruló idősekről például háziorvosoktól. A résztvevők egyetértettek abban, hogy sok rászoruló nem kér segítséget, róluk jelzések alapján szereznek tudomást a segítők, és próbálják bevonni őket a rendszerbe.

A másik fontos, közös tapasztalatot az egyik hozzászólás foglalta össze: „Megkérdeztük az idős rászorulót, számára mi jelenti az igazi segítséget? Mire van szüksége? Elgondolkodtató volt a válasz. Nem az adományra, nem a pénzre van elsősorban szükség – persze az is fontos –, hanem egy jó szóra, a személyes, fizikai jelenlétre, hogy valaki elkísérje orvoshoz vagy bevásárolni.”

Fülöp Zsolt polgármester egy összehangolt tavaszi adománygyűjtő akció elindítását kezdeményezte, valamint a rendszerben nem jelentkező rászorulók bevonását segítendő szakmai kritériumrendszer összeállítását kérte a mentális segítségnyújtás megszervezéséhez. A mentális segítségnyújtás célja, hogy a rászorulókat felkészítsék a fizikai segítségnyújtás elfogadásához.

Az aktuális adatvédelmi jogszabályok védik az egyén jogait, de megnehezítik a segítő szervezetek együttműködését. Fontos az egyeztetés a segítők között az adományok igazságos elosztása érdekében: ne forduljon elő, hogy egy-egy rászorulót több szervezet is segít, míg mások sehonnan sem kapnak segítséget, de azért is szükséges az egyeztetés, hogy a rászorulót a számára legalkalmasabb szervezethez irányíthassák a rendszerben. Ahhoz, hogy az együttműködés a lehető legteljesebb legyen, de az adatvédelmi szabályokat ne sértsék meg, dr. Kocsis Krisztina, a hivatal adatvédelmi referense adott hasznos információkat és támpontokat.

A Rászorulók kerekasztala három hónap múlva ül össze legközelebb, a téma a nyári táboroztatás lesz.

Borítókép: Pixabay