2017. január 13., 11:56
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 7 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.
Narancs riasztást adott ki az OMSZ Pest megyére, helyenként 20 cm hó is lehet. Ez leginkább a Gödöllői-dombság, a Dunakanyar, a Börzsöny, valamint a Budai-hegység területén esélyes. A főváros nagy részén továbbra sem várható 5-10 cm-t meghaladó hóréteget (kivéve a 300 m fölötti részek).
Várható időjárás az ország területén 2017. január 12-16 között: Hullámzó frontrendszer és a hozzá kapcsolódó csapadék határozza meg péntek, illetve szombat időjárását, később viszont anticiklonális hatások lesznek a jellemzőek.
http://met.hu/
Csapadék:
Péntekre virradó éjszaka, elsősorban az éjszaka második felében csapadékhullás kezdődik az ország északi felében, leginkább az Északi-középhegység tágabb környezetében várható jelentősebb (2-5 mm) csapadék. Péntek napközben délnyugat felől egy másik csapadékzóna is érkezik, amelyből sokfelé várható újabb, intenzív csapadékhullás. A legnagyobb mennyiség hozzávetőlegesen a Nagykanizsa-Kecskemét-Nyíregyháza sáv mentén hullhat, akár 20 mm körüli csapadékösszegekkel. Másutt mintegy 5-15 mm hullhat, azonban a Kisalföldön általában 5 mm-nél kevesebb valószínű. Szombaton egyre inkább keletre húzódik vissza a csapadékzóna, szombat délután már a Tiszántúlon is lassanként megszűnik a csapadék.
Halmazállapot:
A Dunántúlon pénteken kezdetben eső várható, majd délután északnyugat felől egyre nagyobb területen havazásra vált a csapadék. Az Észak-Dunántúlon jelentős hóréteg nincs kilátásban, de a Dél-Dunántúlon szintén elképzelhető 5-10 közötti hóréteg, sőt a délnyugati határ közelében, illetve a Dunántúli-középhegységben akár a 10 cm-t is meghaladhatja a hóréteg.
A Duna vonalában, illetve az Alföld déli és középső részén eleinte, átmeneti jelleggel ónos eső is hullhat, majd eső, végül pedig késő délután, estefelé egyre többfelé havas eső, majd havazás váltja. A jelenlegi számítások szerint arrafelé is kialakulhat akár 5-10 cm hóréteg, de az Alföld délkeleti, keleti megyéiben elképzelhető, hogy számottevő hóréteg nem tud kialakulni, hiszen ott vált legkésőbb halmazállapotot a csapadék.
Budapesten a hó mellett eleinte ónos eső, havas eső is lehet, a főváros térségében akár 10 cm-t is meghaladó (hozzávetőlegesen 10-15 cm) hóréteg alakulhat ki.
Az Északi-középhegység tágabb térségében (hozzávetőlegesen a Budapest-Debrecen vonalig) szinte végig a havazás lesz a jellemző. Ezeken a területeken a hóréteg akár a 10 cm-t is meghaladhatja, sőt elsősorban Borsod, illetve Nógrád megyében 20 cm-nél is több hullhat.
Tapadó hó:
A havazással érintett területeken a 0 fok körüli hőmérséklet, és az intenzív csapadékhullás miatt tapadó hóra kell számítani!
Szél:
Pénteken a déli szél a Dunántúlon, illetve a Dél-Alföldön több helyen erős lesz (40-55 km/h), hajnalban a Kisalföldön viharos (60-70 km/h) széllökések lehetnek. Az Északi.középhegység térségében azonban inkább csak élénk széllökések várhatóak. Szombaton északnyugatira fordul a szél, de erős széllökések (40-55 km/h) inkább csak a főváros tágabb környezetében van esélye. Hófúvásnak viszonylag kevés az esélye a tapadó hó miatt, illetve tekintve, hogy a leginkább havas területeken nem lesz kifejezetten erős a szél.
Hőmérséklet:
A hőmérséklet pénteken fagypont körül várható. Szombaton és vasárnap erősödhetnek az éjszakai fagyok (-5, -10 fok).