2017. október 18., 16:25
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 7 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Harmadik évébe lép a város diákjai számára szervezett Eleven Örökség helytörténeti vetélkedő-sorozat. A népszerű verseny idén ősszel új fordulókkal indul útjára, melyekről Petricskó Zoltán ifjúságért is felelős alpolgármestert kérdeztük. 

Milyen célkitűzéssel indult el 2015-ben a vetélkedősorozat?

Nagyon fontosnak tartom a közösségi gondolkodásra nevelést. Ez egyrészt a vetélkedő során a közös célért egyre inkább összehangolódó csapatmunkában nyilvánul meg. Másrészt úgy érzem, ugyanezt szolgálja az is, hogy az egy vagy több osztály tanulóiból kialakított – hagyományosan 8 fős – versenyző csoportok az eredménytől függően idén is 300 000, 200 000, 100 000 vagy 40 000 Ft-ot nyerhetnek az egész iskolaközösség javára! Idei évtől egy vándorserleget is adományozunk, valamint különböző tárgyi ajándékokkal kedveskedünk a résztvevő diákoknak.

A szervezőkkel közösen arra törekedtünk, hogy a vetélkedőn a gyerekek ne előregyártott, majd a pedagógusokkal velük „bebifláztatott” ismeretanyagok puszta – és nagyon unalmas – visszakérdezésével adjanak számot tudásukról. A fordulók jelentős részében élményszerű, szituációs játékokkal, kreatív, esetenként önálló gyűjtőmunkán alapuló feladatokkal, gyakorlati problémamegoldásokkal vezettük rá a résztvevőket arra a tudásanyagra, amit legegyszerűbben „Szentendre minimumnak” nevezhetünk, s ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a szentendrei iskolákba járó gyerekekből a várost ismerő, szerető, lakóhelyükről felelősen gondolkodó, lokálpatrióta felnőttek váljanak!

 

Az elmúlt évek vetélkedői alapján milyenek a tapasztalatok?

A szervezők és a résztvevők egybehangzó véleménye alapján mindkét vetélkedősorozat nagyon sikeres volt, a gyerekek örömmel vettek részt a fordulók erőpróbáin, s közben sok hasznos ismeretet gyűjtöttek városunk történetéről, művészetéről, természeti értékeiről, lakóiról és a mai település mindennapi működéséről.

 

Az idei vetélkedősorozat melyik korosztálynak szól?

2015/16-ban a hetedikesek, majd a 2016/17-es tanévben a szentendrei középiskolák 10-11. évfolyamos diákjai mérték össze tudásukat, s az idei évben a szentendrei általános iskolák és kisgimnáziumok 7. évfolyamos tanulóinak tartogat játékos feladatokat az Eleven Örökség vetélkedő.

 

A vetélkedőkön milyen várostörténeti ismereteket szerezhetnek meg a gyerekek?

Bár a vetélkedő menetében a gyerekekkel feldolgozandó városismereti anyag nem sokat változott néhány év alatt, a diák résztvevők köre – értelemszerűen – minden alkalommal más és más. Ennek ellenére szeretnénk elkerülni, hogy a vetélkedő évente visszatérő rutinná váljon, ezért minden évben – új fókuszokkal – új feladatsorok készülnek. A program figyelmet fordít arra, hogy a témák kapcsolódjanak az adott időszak aktuális eseményeihez. Ilyen volt tavaly az 1956-os forradalom 60. évfordulója, idén pedig a Dumtsa-év, valamint a Szentendrei Festők Társasága megalapításának 90. évfordulója. A korábbi évekhez hasonlóan a gyerekek most is kapnak a felkészüléshez háttéranyagokat, illetve a szorgosabbaknak egyéb szakirodalmat is ajánlunk.

 

Kinek az ötlete volt a vetélkedősorozat és kik segítik a felkészülést, a verseny lebonyolítását?

A programsorozat ötlete tőlem származik, régi vágyam vált ezzel valóra…, a finanszírozó teljes mértékben Szentendre Város Önkormányzata, szakmai koordinátor Krizbainé Szabó Éva lesz idén, a lebonyolításért felelős pedig Soltész Emese kolléganőm, akivel három éve dolgozunk a sport és ifjúsági programok egy részén, valamint az idősügyi programokon.

  

Milyen témakörök várhatók az idei fordulókon?

Ebben az évben öt fordulót tervezünk, ezek tervezett főbb témái: Hogyan lett Szentendre igazi város? Hogyan működik a város? Fedezzük fel Szentendre apró, rejtett szépségeit! Hogyan lett Szentendre művészváros? Miért szeretem Szentendrét? – Mit szeretnék megváltoztatni Szentendrén? A vetélkedősorozatot záró Gála és az eredményhirdetés májusban lesz, ekkor kerül a versenyző csapatok tagjai által készített fotók kiállítására is, mely terveink szerint vándorkiállításként  egész évben megtekinthető lesz a részt vevő iskolákban.

 

Képek a korábbi fordulókról: