2015. március 10., 10:10
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 9 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

„Értéket megőrzően és értéket teremtően kell biztosítani Szentendre fenntartható fejlődését” dr. Török Balázs alpolgármester szerint, akivel az új  – a korábbiaktól szemléletében és eszközeiben is eltérő módon készülő – településfejlesztési stratégia tervezése kapcsán beszélgettünk.

Az új városi stratégia megalkotását a kormányrendelet előírása szerint nagyjából fél év alatt kell teljesítenie a városvezetésnek. Ön szerint ez elég idő egy jó koncepció megalkotására?

A tervezés egy város életében mindig folyamatos: hiszen mire egy terv eljut a megvalósulásig már a következő lépéseken kell gondolkodni. Így a nagy kérdés tehát inkább most az, hogy a városvezetés mely területekre fókuszáljon leginkább az elkövetkezendő években annak érdekében, hogy véletlenül se aprózódjanak fel a lehetőségeink és forrásaink olyannyira, melynek eredményeképp végül a fejlesztéseknek nem lesznek érdemi látható eredményei.

Az Európa 2020 Stratégia a települések számára célul tűzi ki, hogy komplex és a tágabb területbe integrálódó és fenntartható fejlesztéseket tervezzenek. Meg tud Szentendre felelni ennek a követelményrendszernek?

Szentendre társadalmi és környezeti szerepe már rég óta jól látszik, hogy túlnő a város közigazgatási határain, ezért az előző években is kiemelt figyelmet fordítottunk az olyan közszolgáltatási jellegű fejlesztésekre, mint az oktatás vagy az egészségügy. Ezt a jövőben sem tervezzük másképp, ugyanakkor Szentendre fenntartható fejlődésének az igazi kulcsa szerintem a saját forrásinak növelésében, a jövedelmi és bevételi pozíciójának lényeges, érdemi javításában van, illetve ezzel összefüggésben a foglalkoztatási helyzetének a javításában.

Ez mit jelent pontosan? 

Ahhoz, hogy Szentendre valóban képes legyen a központi költségvetés helyzetétől függetlenül is megállni a lábán és igazi régióközpontként funkcionálni 2020-al bezárólag, a közszolgáltatások fejlesztésén túl minden erőnket és tudásunkat a helyi gazdaság dinamizálása érdekében kell, hogy felhasználjuk.

Milyen eszközei, lehetőségei vannak a városvezetésnek jelenleg, amikkel érdemben irányt szabhat ennek a fejlődésének? 

A befektetések idevonzásának alapvető feltétele a gazdasági területek fejlesztésén, olcsó energiával való ellátásán és a gazdasági szektor hálózatosodásának elősegítésén túl a felső- és szakképzés piaci igényekkel való összehangolása, valamint a vállalkozások különböző szabályozási eszközökkel történő támogatása. Ugyanígy fontos a város jövedelemegyenlegének javítása is, azaz a helyi gazdaság támogatása. A helyi termékek, a helyi kereskedelem és szolgáltatások városi szintű igénybevétele nagyban hozzájárulhatnak a helyben megtermelt jövedelmek itt maradásában és ösztönözhetik a másutt megtermelt jövedelmek Szentendrén való elköltését is.