A Budapesti Gazdasági Főiskola tudástranszferközpontot létesít a Rév utcai volt Teátrum helyén. Az 1240,75 nm összes alapterületű elavult ingatlan megújítását európai uniós forrásból, a Környezet és Energia Operatív Program Pályázaton elnyert összegből finanszírozzák.
A projektről dr. Ferkelt Balázst, a Főiskola általános rektorhelyettesét kérdeztük.
– A BGF szentendrei tudásközpontjának korszerű épületenergetikai beruházása milyen forrásokból és hogyan valósul meg?
A források egy részét a Környezet és Energia Operatív Programból a másik részét pedig saját, intézményi keretből biztosítjuk. A pályázati forrást az épület energetikai felújítására és a megújuló energiát termelő és hasznosító berendezések telepítésére, míg az intézményi forrást az épület új funkciójához szükséges átalakításhoz, a belső terek kialakításához használjuk fel. A megvalósítás egy ütemben történik.
– Összesen mennyibe kerül a beruházás?
A kivitelezési szerződést 198 millió Ft-ra kötöttük, azonban ez nem a teljes költség, ugyanis vannak még járulékos közműfejlesztési tételek is, amelyek ezt növelik. A pályázati és a saját forrás nagyjából 50-50%-ban finanszírozza a fejlesztést.
– Jelenleg hol tart az építkezés, mikorra várható az épület átadása?
Az építkezés január végén kezdődött meg, a bontási munkálatokkal. Most, a bontási munkák végén megkezdődhet az érdemi, átalakítási munka. Jelenleg az ehhez szükséges felmérési, előkészítési tevékenységek folynak. A munkák befejezését ez év júliusára terveztük, amelyet követően kezdődhet meg a használatba vételi eljárás folyamata. Ennek lezárását követően fog megtörténni az épület átadása.
– Milyen korszerűsítéssel csökkentik az épület energiafelhasználását?
A KEOP pályázat által finanszírozott épületenergetikai fejlesztésekkel csökkentjük az épület energiafelhasználását. A homlokzati és födém hőszigetelések, a nyílászárók cseréje és a világításkorszerűsítés, valamint a megújuló energiát hasznosító és termelő berendezések ezt szolgálják. Az épületbe levegő- és talajszondás hőszivattyúkat, illetve háztartási méretű napelemes kiserőművet telepítünk.
– Az épület belső struktúrája hogyan szolgálja majd a hallgatók képzését, hány fő befogadására lesz alkalmas?
A tervek szerint az épületben két egybe nyitható multifunkcionális termet rendezünk be, amelyek az oktatás mellett szakmai előadások, konferenciák megrendezésére is alkalmasak lesznek, két kisebb terem pedig csoportos alkotó- vagy kutatómunkát tesz lehetővé. Egy időben több mint 150 hallgató számára tudunk foglalkozásokat szervezni az épületben.
– Milyen jellegű alkotó-, kutatómunka kap itt helyet?
A hallgatók részt vehetnek olyan kutatásokban, amelyek a helyi turizmus sajátosságait, lehetőségeit vizsgálják, így például felmérhetik a látogatók elégedettségét a helyi programokkal és szolgáltatásokkal kapcsolatban. Kiváló lehetőségek kínálkoznak az alkotómunkára – többek között – a turisztikai desztinációmenedzsment területén, az élménykínálat fejlesztésétől a turizmus különféle szereplői által végzett marketingtevékenység összehangolásáig.
– A főiskola szentendrei épületében milyen képzési programok működnek majd?
Az épület elsősorban a Budapesti Gazdasági Főiskola Kereskedelemi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kar magyar, angol és német nyelven folytatott turizmus-vendéglátás alapképzésének színhelye lesz. Ezen kívül a turizmus-vendéglátás felsőoktatási szakképzés egyes gyakorlati foglalkozásainak, a hallgatói terepmunkáknak és a hallgatók bevonásával szervezendő szakmai rendezvényeinek ad majd otthont a szentendrei tudásközpont.