A szentendrei középiskolások helytörténeti vetélkedő-sorozatának idei záróeseménye 2017. május 17-én volt a Városháza dísztermében. A Gálán az eddigi vetélkedők legemlékezetesebb pillanatait foglalták össze vetített képekben, ekkor hirdették ki a benyújtott képzőművészeti alkotások eredményét, s egy ifjú író felolvasta első novelláját. Volt játékos activity is a népszerű televíziós-sorozat, a „Beugró” mintájára és a videopályázat nyerteseit is megismerhettük. Az idei sorozat fődíját a Ferences gimnázium csapata nyerte.
A gála a „Beugró” feladattal kezdődött, melyhez Móricz János helytörténész állította össze a vicces szituációs-gyakorlatokat, a „zsebszövegekkel” együtt. A humoros feladatsorokat remek színészi megoldásokkal „ugrották meg” a diákok.
Szalontay Rudolf, a Móricz gimnázium tanulója izgalmas bűnügyi novellával mutatta meg írói kvalitásait. A felolvasott sztori erősen bestseller-gyanús, a történet emblematikus szentendrei helyszíneken játszódik, és igazán fordulatos és izgalmas. Reméljük, a Húsvéti mise után még sok művel folytatja Rudolf az írást.
A csapatok fantasztikus alkotásokkal neveztek az utolsó fordulóra. Az „Én Szentendrém” képzőművészeti pályamunkákat Krizbai Sándor festőművész, Pokorny Attila szobrászművész és Krizbainé Szabó Éva múzeumpedagógus zsűrizte. Az 1. helyezést a Petzelt József Szakképző Iskola csapata nyerte, akik különlegesen szépen megfestett „impresszionisztikus” képpel neveztek. Kiváló koncepciójuk különösen tetszett a zsűrinek: mert öten (Bacsa Zsófia, Elsik Vivien, Rácz Anna, Sram Anita, Vaskó Patrik), csapatmunkában készítették el az öt festményt, melyek egymás mellé állítva Szentendre jellegzetes, a HÉV-ről látható látképét adják ki. A Móricz Zsigmond Gimnázium csapata lett a második, műfaji sokszínűséget ötvöző munkájukkal, 3. a Ferences Gimnázium, 4. a Református Gimnázium és 5. a Rákóczi Gimnázium magas színvonalú alkotásával.
Az én városom videópályázatra érkezett munkákat Bancsik György rendező bírálta el. Az 1. helyezett a Móricz gimnázium, a 2. a Református, a 3. a Ferences, a 4. a Rákóczi, az 5. a Petzelt iskola pályamunkája lett. Az indoklásban a rendező kiemelte, hogy a Móricz diákjai „felfigyeltek az élményanyag fontosságára. Lakóhelyünk nem pusztán szép, hanem személyes viszonyunk alakul ki vele. Nagyon jó kezdés.”
Az idei helytörténeti vetélkedő-sorozat összesített versenyét a Ferences Gimnázium nyerte, de minden csapat kiválóan teljesített, nekik is nagy örömmel gratulálunk! A díjakat Petricskó Zoltán ifjúsági és szociális ügyekért felelős alpolgármester adta át a csapatoknak. A komoly összdíjazású verseny, az eseménysorozat létrejötte Petricskó Zoltánnak köszönhető, akinek támogatásával tavaly az általános iskolások, idén a középiskolások ismerhették meg városukat, mérhették össze tudásukat. A verseny végén összesen 680 ezer forintot osztottak ki a csapatoknak: az 5. és 4. helyezés pénzjutalmát, 40 ezer forintot a Petzelt iskola és a Rákóczi iskola csapata, a 3. helyezésért 100 ezer forintot a Református gimnázium, a 2. helyért 200 ezer forintot a Móricz gimnázium és a fődíjat az 1. helyért, azaz a 300 ezer forintos díjat a Ferences gimnázium csapata kapta.
A szervezők, Soltész Emese, Szondy Andrea, Krizbai Szabó Éva és Móricz János jövőre újra különleges feladatokkal várja Szentendre diákjait, ezúttal az általános iskolás korosztályt.