
Építészhallgatók idén feladatul kapták, hogy egyes kiemelt szentendrei helyszínekben rejlő lehetőségeket gondolják át, és készítsenek terveket az épület, illetve a terület továbbfejlesztésére. A város azzal segíti az egyetemi hallgatók képzését, hogy fiktív tervek helyett lehetőséget és helyszínt ad elképzeléseik kifejtésére, miközben nem kötelezi el magát a tervek megvalósítása mellett. Mindez egyetlen fillérjébe sem kerül az önkormányzatnak, ráadásul később akár fel is használhatja a város a hallgatók által papírra vetett elképzeléseket.
Nívós egyetemi program részesévé vált Szentendre. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) másodéves építészmérnök hallgatói ebben az évben gyakorlati munkájukként városunk különböző épületeivel kapcsolatos elképzeléseiket vethették papírra. A több éve zajló képzési program idén jutott el városunkba. Egyfajta ötletbörzéről van szó, ahol az építészhallgatók gondolatébresztő elképzeléseiket oszthatják meg oktatóikkal, illetve az érdeklődő szentendreiekkel. Az elkészült tervek nem a város megbízásából készültek, egyetlen fillérjébe nem kerültek az önkormányzatnak, nem is jelentenek semmiféle elköteleződést a város számára. Szentendre egyszerűen teret és lehetőséget adott az építészhallgatóknak, hogy ne fiktív tervekkel kelljen bajlódniuk, hanem élő városi környezethez igazodva fogalmazhassák meg elképzeléseiket az építészet eszközeivel.
A középülettervezés tantárgy keretében idén a hallgatók kiscsoportokban dolgozva két nagy feladatot kaptak. Egyrészt új építésű épületeket kell tervezniük, valós környezetben. A féléves feladatok között szerepel gyermekkönyvtár, aktív turizmust elősegítő épület, csónakház, kerékpáros találkozási pont, művészeti iskola, ökoház, a Castrumban látványtár tervezése. Ezek a tervek pillanatnyilag még csak vázlatszinten léteznek.
A félév másik feladata szabadtéri pavilontervek készítése volt. Ezeket a terveket mostanra befejezték a hallgatók, és az elkészült vizsgafeladatokat szombaton, április 23-án délután négy órakor mutatják be a Ferenczy Múzeumi Centrum MűvészetMalom északi szárnyában. A 2-3 fős csoportokban dolgozó, építészoktatói konzultánsok segítségével, pályázatos formában, egymással versengő 260 hallgató négyféle építményt tervezhetett: védőtetőt a Castrum értékes részei fölé, szabadtéri színpadot a Lázár cár térre, olvasópavilont a könyvtár mellé, illetve a Bükkös-patak melletti piac lefedése is a feladatok között szerepelt.
A kiállítás szabadon látogatható. A szervezők mindenkit szeretettel várnak, aki kíváncsi az elkészült pályamunkákra. A rendezvényen köszöntőt mond Szabó Levente DLA, a BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszékének vezetője.
Szabadtéri pavilontervek kiállítása
Időpont: 2022. április 23. 16 óra
Helyszín: Ferenczy Múzeumi Centrum MűvészetMalom, Szentendre, Bogdányi út 32, 2000