Idén szeptemberben hiánypótló művészeti iskola nyílt Szentendrén. A Doboz Rajziskola a szabadkézi modell utáni rajz helyi hagyományait folytatja Juhász Gergő Balázs és Garamvölgyi Éva képzőművészek vezetésével. A szamárhegyi helyszínen heti rendszerességgel, szombatonként tartanak kurzusokat, melyre minden korosztályt várnak, előképzettség nélkül is.
Az ismert brit graffiti-művész, Banksy tevékenységéhez hasonlóan Szentendrén is feltűntek az ezredforduló környékétől egy rejtélyes alkotó munkái. A lámpaoszlopokon, falakon felbukkanó Szárnyas Doboz motívum továbbgondolt változata lett a rajziskola logója. A szabadon szárnyaló, nyitott dobozka jól szimbolizálja az iskola szellemiségét: hiszen a műhely egyfelől a művészeti egyetemekre felvételizők felkészülését segíti, másrészt lehetőséget nyújt a már gyakorló rajzolóknak, művészeknek képességeik továbbfejlesztésére vagy kíváncsi kezdőknek kreativitásuk kibontakoztatására. Elsősorban 16 éven felülieket várnak a műhelymunkára, de nyitottak minden korosztályra, gyerekek-idősek is bátran jelentkezhetnek!
Szentendrén meghatározó szerepet töltött be a 2003-ig működő AGY rajziskola, ahol modell alapján rajzolhattak a képzéseken. Hasonló rendszerességgel azóta nincs a városban működő művészeti képzés, ezért a Doboz Rajziskola hiánypótló szerepet tölt be. A kurzusokat Garamvölgyi Éva és Juhász Gergő Balázs vezeti. Éva Pécsett festő szakon, Gergő a Képzőművészeti Egyetem képgrafika szakán, majd tavaly ugyanitt tanárszakon végzett. A kurzusokon arra törekednek, hogy az iskolába járók az emberábrázolást minél többféle modell segítségével közelítsék meg. Ehhez szép számban csatlakoztak a baráti körből a modellek, s a későbbiekben tervezik, hogy képzős modelleket is meghívnak a rajzórákra. Elsősorban azonban a helyi érték motiválja a modellválasztást is: Szentendre ismert arcaival, „sztármodelljeivel, modellsztárjaival” lehet találkozni az alkotóműhelyben.
A vérbeli szentendreiséget gerilla-art programokkal is szeretnék dúsítani, senki ne csodálkozzon tehát, ha krokizó alkotókkal találkozik valamelyik helyi kultúrkocsmában. A későbbiekben formázás és festés kurzusok is indulnak a Doboz Rajziskolában, illetve szabadegyetem-jelleggel, elméleti oktatást is terveznek a műhely alkotói, ahová szintén mindenkit szeretettel várnak.
Az órákat szombatonként a Szamárhegyi Jóga és Hangstúdió összművészeti ház tetőterében tartják, az Arzén utca 12-ben. A panoráma innen gyönyörű, a helyszínre pedig könnyű odatalálni, mert az iskola kerítésén egy Barcsay portré látható iránytű gyanánt.
A rajziskoláról, jelentkezésről bővebben itt:
https://www.facebook.com/pg/Doboz-Rajziskola
Fotók: Boldog Vince