
Sajtótájékoztatót tartott a Szentendrei Teátrum 2017. szeptember 29-én a Városi Vendégházban. A Borfesztivál nyitónapján szervezett rendezvényen adtak ízelítőt a Bormámor című modern, zenés darabból, melyet Hamvas Béla művei nyomán állított össze Jaross Viktória rendező-író-koreográfus Juhász Kristóf társíróval. A darabot december 9-én mutatják be a Városháza dísztermében.
„Tudjuk, hogy az életnek célja nincs; értelme van. Az értelmet pedig maga az ember helyezi el önmagában azzal, hogy milyen életet tart a maga számára méltónak. Ha az élet bizonyos mértéken alul marad, értelmetlen; ha a mértéket átlépi, az élet maga is mű kezd lenni.” – Hamvas Béla
A készülő előadás újszerű megközelítésben adaptálja Hamvas filozófiáját modern környezetbe: a történet egy bortermelő cég neurotikus mindennapjain keresztül ad szatirikus és leleplező képet a mai társadalom felszínes problémáiról. Béla, a Mester, avagy a Munkanélküli Vándorfilozófus Szélyes Imre megszemélyesítésében megérkezik a céghez és feldúlja a megszokott rendet. Sorra fejti le a szereplők maszkjait, s a túltechnicizált, túlurbanizált emberek elé olyan tükröt tart, melyben megláthatják valós arcukat. Az előadásban Almási Sándort a Hipszter Főnök, Kakasy Dórát a Feleség, Kautzky Armandot a Férj, Mécs Károlyt a Milliomos Vegyész-professzor szerepében láthatjuk.
A rendező szabadon, de tisztelettel vegyíti Hamvas Béla gondolatait a mai korra jellemző, egoista, nárcisztikus dialógusok közé, megtorpanásra és elgondolkodásra késztetve a napi rutin forgószelében a darab hőseit, s ezáltal a nézőket is. A rendezés az egykori misztériumjátékok világát idézi, ahol szakrális és profán egyenrangúan keveredik. Jaross Viktória most is a műfajok határainak feszegetésével ér el erős hatást a nézőben. Legutóbbi, nagy sikerű produkciója, a Merre tartasz ember? Szepes Mária gondolatait fűzte egybe, melyet Szentendrén tavaly nyáron láthatott a közönség.
A Bormámor zeneszerzője Szirtes Edina Mókus és Fekete János Jammal, akik a sajtótájékoztatón előadott Ego-songgal kóstolót adtak a darab hangulatából. Kóstolót adott a szentendrei Kőhegybor és a Kamocsai Ákos pincészet is nemes nedűiből, mert a zenés játék szünetében és azt követően a nézők hazai borászok termékeivel is ismerkedhetnek majd.
A Bormámor első állomása a Szentendrei Teátrum új koncepciójának: a nyári szabadtéri szezon után téli, kőszínházi bemutatókkal is szélesítik a műsorkínálatot.
Fotók: Deim Balázs

h | K | s | c | p | s | v |
---|---|---|---|---|---|---|
P’Art Mozi – filmszínházi programok
Kovács Margit, a Duna királynője
Kmetty kiállítás – újragondolva
Passing Time – Deim Balázs fotókiállítása
Vas István emlékkiállítás
Anna Mark retrospektív kiállítás – Árnyékok és jelek
Fridvalszki Márk: Szellemek találkozása – képzőművészeti kiállítás
Mráz István fotókiállítása a P’Art Moziban
Nyílt levél – ef Zámbó István kiállítása
Igazgatási szünet a Szentendrei Közös Önkormányzati Hivatalban
Teátrum 2022 / A feleség negyvennél kezdődik
Teátrum 2022 / Hanna – szabadesés több szólamban
Szerb búcsú
Ős-operák / Selmeczi György: Szent Vitus-játék, Szent Jakab-játék
Teátrum 2022 / Macskadémon – nagyszínpadi produkció a Városháza udvarán
Teátrum 2022 / Hárman a padon
Szentendre Éjjel-Nappal Nyitva / Felfedezhető csodák II. – Farkas Kornél fotókiállítása
Szentendre Éjjel-Nappal Nyitva / P’Art Mozi filmkínálat
Szentendre Éjjel-Nappal Nyitva / Horányi Youli és Oláh Dezső – magyar jazzlegendák
Szentendre Éjjel Nappal Nyitva / Pannonia Allstars Ska Orchestra koncert
Szentendre Éjjel-Nappal Nyitva / Konyha és Söndörgő koncert
Szentendre Éjjel-Nappal Nyitva / Dunakanyar Jazz Quartet feat. Pocsai Kriszta
Szentendre Éjjel Nappal Nyitva / Öt Karinthy és én
Szentendre Éjjel-Nappal Nyitva / Ladánybene 27 koncert







