2014. június 13., 07:13
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 10 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Az ORFK–Országos Balesetmegelőzési Bizottság a tavalyi évhez hasonlóan speciális szóróanyaggal készül a nyárra. „Autópálya kisokos” címmel egy olyan szóróanyag készül, amely az autópályákon közlekedők részére foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat, különös tekintettel a nyári időszakra. A kiadvány tartalmazza az autópályára érvényes sebességhatárokat és főbb közlekedési szabályokat, hasznos tanácsokat ad az ott történő közlekedésre, felhívja a figyelmet az úgynevezett trükkös lopások veszélyeire, a nyári (kánikulai) közlekedés sajátosságaira, továbbá műszaki hiba esetére is útmutatással szolgál a segélykérő telefonszámok ismertetése mellett. A magyar mellett angol, német nyelveken lesz elérhető, és mobil applikációként is megjelentetjük. A szóróanyagot egyrészt a nyári főszezon ideje alatt az autópálya alosztályok munkatársai osztják szét az autósok között, de a kiadvány a gyorsforgalmi utakkal érintett határátkelőhelyeken, továbbá az autópályák melletti benzinkutaknál és pihenőhelyeknél is elérhető lesz.

Hasznos tanácsok

  • Vezessenek óvatosabban a hőségben, mert ilyenkor a koncentrációs képesség csökken, a közlekedés résztvevői is figyelmetlenebbé, türelmetlenebbé válnak.
  • Aki nehezen viseli a meleget, kánikulában lehetőleg ne vezessen.
  • Kipihenten kell vezetni és elegendő mennyiségű folyadékot kell fogyasztani.
  • A napon álló gépkocsit indulás előtt szellőztessék ki, menet közben használjanak légkondicionálót, vagy gondoskodjanak a levegőcseréről, a friss levegő utánpótlásáról.
  • Műszaki hiba esetén húzódjanak a leállósávba, helyezzék ki az elakadásjelző háromszöget, a mentés megérkezéséig tartózkodjanak a szalagkorláton kívül, használjanak láthatósági mellényt.

A fiatalok biztonsága

A diákok nemsokára élvezhetik a megérdemelt nyári szünidőt. Néhány évvel ezelőtt kulcsos gyerekeknek neveztük azokat, akik az iskolai szünidőt egyedül, felügyelet nélkül töltötték. Mára ez megváltozott, hiszen a fiatalok jelentős része otthon megtalálja az egész világot. Az elektronikus média és az internet más típusú veszélyeket hordoz. A világhálón is él a szabály: idegenekben ne bízzanak és tartsák be a biztonságos internetezés szabályait, ne adják meg nevüket, címüket, személyes adataikat.

Kérjék meg gyermeküket, ha elmegy otthonról, mondja meg hová megy, kivel találkozik, mikor ér haza. Ismerjék meg barátai nevét, címét, telefonos elérhetőségét. Ez nem a bizalmatlanság jele, hanem a gondoskodásé.

A gyermekek értékeikkel ne hivalkodjanak, azokat ne tartsák jól látható helyen és ne adják oda senkinek. Táskájukat ne hagyják őrizetlenül, azokat mindig tartsák maguk mellett. Idegenekben ne bízzanak meg feltétel nélkül, velük ne menjenek sehová. Késő esti órákban lehetőség szerint ne tartózkodjanak közterületen. Ismerjék a segélyhívó telefonszámokat, valamint emlékezetből tudják szüleik telefonszámát is.

Egyre több áldozatot szednek a dizájnerdrogok. A szakemberek szerint a dílerek sem tudják, hogy valójában mit forgalmaznak. 2010 óta az új pszichoaktív szerek folyamatosan növekvő jelenléte tapasztalható a magyar feketepiacon is. Ezen drogok nagy részéről alig van információnk. Az ismeretlen összetételű anyagok szervezetre gyakorolt hatása nem ismert, ezért egyetlen megelőzési módszer van: el kell kerülni a fogyasztását.