2021. február 12., 21:55
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 3 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A nagy hideg a szabadban tartott kedvenceinkre is veszélyt jelenthet, a gazdátlan kóbor állatokra meg különösen. Ők is megérdemlik a figyelmünket és a gondoskodásunkat.

Az ÁRVÁCSKA Állatvédő Egyesület menhelyén is felkészültek a hidegre, az adományként kapott hőfüggönyöket felszerelték a kenelek köré, a támogatóktól kapott szalmával jól kibélelték az állatok kuckóit.

– A szabadban teleltetett kutyusoknak mindig szalmával kell kibélelni télen az ólját, mert a textilek átnedvesednek, a szalma meg jó hőszigetelő – mondja Killárné Jámbor Anikó, az Egyesület menhelyének vezetője. – Télen mindig tápanyagban gazdag melegétellel etessünk, és langyos vizet adjunk, amit többször kell ellenőrizni, mert a hidegben gyorsan megfagy. És persze soha ne kössük ki a kutyát, ilyen hidegben különösen veszélyes. Kemény fagyokban az a legjobb, ha éjszakára beengedjük garázsba, pincébe, előszobába a kint tartott kutyákat.

– Ha kóbor kutyát látunk, akkor feltétlenül hívjuk a szentendrei gyepmestert, a gyepmesteri telepen fűtött kenelek is vannak, ők megkeresik a gazdit, vagy ha nem jelentkezik senki, akkor keresnek neki gazdát. De arra is figyeljünk és jelentsük a rendőrségen, vagy nálunk is tehetnek bejelentést, ha kegyetlen körülmények között tartott állatokról tudunk. Sajnos a közelmúltban is volt ilyen esetünk, itt, Szentendrén, se enni, se inni nem kaptak, vagy alig, rövid láncra voltak kikötve, borzasztó volt – meséli a menhelyvezető. – Rendőrrel kimentünk, lemondattuk a tulajdonjogról a gazdát, és elhoztuk őket. Az Árvácska menhelyet délelőtt 8-14 óra között kereshetik.

A cicákról kevesebb szó esett, velük mi a helyzet? – érdeklődtem. ­– A cicák ügyesebbek, ők jól el tudnak bújni, mindig megtalálják maguknak a védett helyet, de rájuk is vigyázni kell. Aki teheti fogadja be őket, vagy a kertben csináljon szalmával kitömött, esőtől széltől védett kuckót, és rendszeresen etesse, itassa őket. Fogadunk be cicákat, csak azt kérjük, hogy a tesztet vagy az oltást fizessék ki, ezzel is támogatva a menhely működését.

A menhely a veszélyhelyzet miatt most látogatókat nem fogad, csak az örökbefogadói szándékkal érkezőket. Nagy szükségük lenne forgácsra, kérik, hogy aki teheti, vigyen az izbégi telephelyükre, de minden más állattartáshoz szükséges adományt is szívesen fogadnak.

A tervek szerint az ÁRVÁCSKA Állatvédő Egyesület az eddigi menhely feladatkörét bővíteni kívánja az állatvédői tevékenységi körrel, így 24 órás ügyeletet biztosíthatnának,  és több jogosultságuk lenne, hogy fellépjenek az állatok figyelmes gondozása érdekében..

Szentendrei ÁRVÁCSKA Állatvédő Egyesület KhT. elérhetőségek >>
A gyepmester telefonszáma:  +36 20 931 6948