2019. március 22., 07:49
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 5 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A Szentendre és Vidéke Praxisközösség Egészségklubjában 2019. március 20-án óriási érdeklődéssel kísért előadást tartott dr. Duda Ernő professzor.

A molekuláris biológia és az informatika együttes fejlődése segítette a DNS feltérképezését, a funkcionális genomikai megközelítéssel szinte belelátunk az élőlényekbe és ez sokkal komplexebb bensőt látunk, mint korábban képzeltük. A soha nem látott mikroorganizmusok génjeit tudjuk vizsgálni, azok esetleges hatásait megjósolni. Világossá vált, hogy a huszonezer emberi gén mellett a több millió (!) mikrobiális gén által kódolt enzimek katalizálják az emberi szervezetben folyó anyagcsere-folyamatok túlnyomó többségét.
Egyre többet tudunk arról, hogy az ember és a mikrobák közötti viszony, a mikrobiomot alkotó lények egymás közötti viszonya milyen módon befolyásolják életünket, immunológiai válaszainkat, hangulatunkat, stresszre adott válaszainkat, epigenetikánkat, öregedésünket, egészségünket. Az előadás ezekből az új ismeretekből közérthető tudományossággal adott élvezetes összefoglalót.