2017. május 14., 08:34
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 7 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

 

Május 24-én, szerdán 18 órakor vetített képes előadás keretében nyílik kiállítás Szentendrén, a Pest Megyei Könyvtárban Dumtsa Jenő eredeti képeslapjaiból és a tevékenységéhez kapcsolódó dokumentumokból.

A 19. század végén új világdivat született: a képeslapok gyűjtése majdnem olyan népszerű volt, mint ma az internet és az elektronikus levelezés. Dumtsa Jenő a maga korában az egyik legnagyobb magyar gyűjtőnek számított, kollekciója elérhette a húszezer darabot. Természetesen legalább ugyanennyi kártyát kellett viszonzásként szétküldenie a nagyvilágba.

A szentendrei polgármester nemcsak világpolgár, lokálpatrióta is volt. Először mindig szeretett városáról postázott lapokat, majd a budai és pesti városrészek képeivel örvendeztette meg cseretársait. Szentendréről számtalan bemutatkozó képeslapot küldött Európába, sőt még az Újvilágba is. A nagy külföldi képeslap-gyűjteményekben ma is szép számmal találhatók olyanok, amelyek az ő kézírását őrzik.

A Dumtsa Jenőnek küldött lapok általában városképeket, kastélyokat ábrázolnak, de akad közöttük érdekes híreket megörökítő is, például árvíz 1899-ben Ebenseében. Egy másik az 1902-ben, a velencei Szent Márk téren ledőlt harangtorony romjait mutatja. Egy összemontírozott, tréfás képeslapon száguldó járművek láthatók Berlin utcáin. Több századvégi képeslapon mutatták be az 1870-es porosz-francia háború jeleneteit. Csehországból ezt kérdezte tőle egyik sporttársa: „Milyen nagy az Ön városa? Milyen hivatalok vannak Önöknél?” Majd rátért saját városa bemutatására. Így vitték a képeslapok Dumtsa Jenő otthonába a világ eseményeit.

Dumtsa levelezett foglalkozásra, rangra való tekintet nélkül bárkivel. Török fodrásszal, német tanítóval, francia bankalkalmazottal, olasz orvossal, szállodásokkal Ausztriából, karmesterrel Pilsenből, katonai szállítóval, cipő- és bőrárussal, grafikussal… De mégis, főleg a világ és az akkori Magyarország városainak első embereivel. A képeslapok pedig úgy látszik, olyanok, mint az idős emberek: visszavágynak ifjúságuk színhelyére. Így később sok országból érkezett haza vétel vagy csere útján Dumtsa Jenő által írt lap. Ezekből is válogat a kiállítás.

Ürmös Lóránt tanulmányából, a Dumtsa Jenő emlékezete című könyv alapján