2024. október 23., 21:37

A hagyományos városházi mécsesgyújtás után az 1956-os forradalom és szabadságharcra idén Szentendre a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárban emlékezett. Délután négy órakor a Himnusz közös eléneklésével kezdődött megemlékezés, majd Fülöp Zsolt polgármester beszédében a 68 évvel ezelőtti dicsőséges napokra emlékeztetett. A Szentendréért végzett munkával kiérdemelt díjakat is hagyományosan az 1956-os ünnepség kererében adták át.

A hivatalos városi programok már délelőtt megkezdődtek. A püspökmajori lakótelepen – a magyar történelem ’56-hoz hasonlóan heroikus epizódjára emlékezve – az aradi vértanúk emlékhelyét szimbolikus diófasor ültetésével megteremtő közösségi akcióról Fülöp Zsolt polgármesteri fészbukoldalán számolt be.

A könyvtárban délután négy órakor megkezdett ünnepségen a Himnusz eléneklése után, Fülöp Zsolt beszédét kezdve arra emlékeztetett, hogy 1956 évtizedekig tabu volt, a hivatalos narratíva szerint ellenforradalom. Pedig 1956. október  22-én a műegyetemisták, majd 23-án a hatalmas tömeg szovjet megszállóktól független, szabad, demokratikus Magyarországot követelt. Felidézte, hogy a 27-én megalakult Nagy Imre kormány semlegesnek nyilvánította és kiléptette az országot Varsói Szerződésből.

Majd példaként állította a hallgatóság elé a világ legnagyobb szárazföldi hadseregével szembeni kiállást, hogy a kilátástalan harcot sem adták fel a forradalmárok. Majd a jelen történéseivel párhuzamot állítva felhívta a figyelmet, nekünk magyaroknak, akiket 1849-ben és 1956-ban is a nagyhatalmi túlerő győzött le, nem kellene a hazájuk szabadságáért küzdő ukránoknak tanácsokat adni, hogy jobb lett volna, ha hagyják veszni országukat.

Végül meggyőződését fejezte ki, hogy a magyarok többsége soha nem adja fel, nem hódol be semmilyen hatalomnak, küzd a szabadságért, a függetlenségért, gyermekei jövőjéért, mert sorsáról – az országban és a városában egyaránt – maga akar dönteni, mert éppen ez: az önrendelkezés vágya és a szabadság iránti feltétlen igény 1956 üzenete.

Az ünnepi műsor keretében Cseh Dávid Péter, a Madách Színház művésze, a Fiatal forradalmár, Máriusz dalát adta elő Schönberg: A nyomorultak című musicalből. E mellett az 1956-ot átélt egyetemisták, értelmiségiek, kétkezi munkások naplófeljegyzéseiből válogatott összeállítást tolmácsolt Náray Erika színművésznővel közösen, aki nem mellesleg konferansziéként az est házigazdája is volt.  

A Szentendréért végzett kitartó munka elismeréseként odaítélt díjakat Fülöp Zsolt polgármester adta át.

Szentendre Város Szolgálatáért Díj kitüntetettje Kosztek Gabriella, a Szentendrei Önkormányzat munkatársa

Kosztek Gabriella 2012. október 1-je óta dolgozik önkormányzatunknál. Az elmúlt 12 évben betöltötte a társadalmi kapcsolatokért felelős referensi posztot, dolgozott kistérségi projektekben, de nevéhez igazán a kerékpáros projektek terveztetése és a kivitelezés menedzselése kötődnek. Nemcsak a kerékpáros utak megvalósítását koordinálta, hanem évekig szervezte a Pilisi Tekerő programot, amely a kerékpározást népszerűsítette a térségben kicsik és nagyok körében. A város nagyberuházásait, a problémás területek csapadékvízelvezetéseit, a rendelőintézet eszközeinek megújítását nagyban elősegítette lelkiismeretes pályázati és projektmenedzseri munkájával. Számtalan szentendrei út felújításának volt a kivitelezési koordinátora, ezenkívül évekig menedzselte a közben szívügyévé vált 1+1 útfelújítási programot is. Az új ügyeleti rendszer bevezetés után a tahitótfalusi ügyelet újra indulásában társadalmi szerepet is vállalt. Őszintesége, szókimondása és segítőkészsége példaértékű mindannyiunk számára. Gabi mindemellett nagy állatbarát. Humánus gondolkodásáról mi sem tanúskodik jobban, minthogy több befogadott állatáról példásan gondoskodik. Jelenleg nyugdíjasként segíti a hivatal és az önkormányzat munkáját, de máig aktív életet él, szeret utazni, szerteágazó és sokrétű tudással rendelkezik, amelyet szívesen megoszt másokkal is.

Szentendre Város Közművelődési Díját kapták a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár Gyermekkönyvtárának munkatársai: Eőry Brigitta, Kovács Buday-Zsuzsanna és Kovács Kíra

A szentendrei gyermekkönyvtár ablak a világra. Az itt dolgozó könyvtárosok sosem fogynak ki az ötletekből, alkalmazkodnak a felmerülő igényekhez és mindig lelkesen vetik bele magukat az új feladatokba. A könyvtárosok: Brigi, Kovács-Buday Zsuzsi és Kíra; kreativitásukkal, önálló egyéniségükkel folyamatosan színesítik a gyermekkönyvár programját.
A könyvtárlátogatók száma egyre nő, ugyanis a megszokott szolgáltatások mellett minden héten van valami újszerű, olvasóvá nevelést segítő program: pl. papírszínház mesék, diavetítések, Kokas-foglakozások, Lépten-Nyomon program, alkotópályázatok stb. Ők rendezik a városi versmondó versenyt, részt vesznek a városi helytörténeti vetélkedőkben, nyári táborokat szerveznek és segítik a középiskolásokat a közösségi szolgálatuk teljesítésében. Az olvasóvá nevelésen túl a céljuk egy olyan közösség formálása, amely a lakóhelyét megismerve, másokat tiszteletben tartva, környezettudatosan, nyitott szemmel, érdeklődve fordul a világ felé. A PMK gyermekkönyvtára 2023-ban elnyerte a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Gyermekkönyvtári tagozatának Vándorbagoly díját, amelyet évente csak egy hazai gyermekkönyvtár nyerhet el.

Szentendre Város Közegészségügyi Díjban részesült Kissné Pető Ilona, a Gondozási Központ gondozásvezetője

Kissné Pető Ilona közel negyed évszázada, 2000 novembere óta dolgozik a Gondozási Központban. Gondozásvezetőként hozzá tartozik a házi segítségnyújtás és a szociális étkeztetés irányítása, amit nagy türelemmel és alázattal végez. A gondozónők nagyon szeretik gyakorlatiasságát, hiszen nem a karosszékből irányítja az elvégzendő feladatokat, hanem ő maga is minden nap kint gondoz a területen. Szükség esetén már az első találkozáskor, a környezettanulmány felvétele során is segítséget nyújt. Jó tanácsokkal látja el a gondozottakat és családtagokat, akik pozitív kisugárzásának köszönhetően szívesen fogadják meg javaslatait. A legnagyobb krízishelyzetben is optimista, és igyekszik megnyugtatni az embereket. Minden helyzetben és mindenkiben megtalálja a jót. Türelmes, ugyanakkor jól terhelhető, a sokszor nehéz eseteket is eredményesen kezeli, ezért méltán büszkék rá a kollégái. Napi kapcsolatban van az intézmény ellátottjaival, mindenre igyekszik megoldást találni, ami különösen értékelendő a mai világban.

Szentendre Város Testnevelési és Sport Díját a Szentendrei Kosárlabda Sportegyesület kapta

A Szentendrei Kosárlabda Sportegyesület 2006-os megalapítása óta végzi Szentendre és vonzáskörzetében a kosárlabdázók képzését, versenyeztetését. 200-220 sportoló látogatja az edzéseket az U10 korosztálytól a Felnőtt NB II-ig. A csapatok megyei és országos bajnokságokban is szerepelnek. A megyei bajnokságokban minden szezonban a döntőig jutnak. Az országos bajnokságokban általában a középmezőnyben szerepelnek. Az egyesület célja a minőségi kosárlabda utánpótlás-nevelés. A kezdőket az alapokról elindulva nevelik iskolázott, jól képzett játékosokká. Edzéseket a legkisebb korosztály számára heti kétszer, az idősebbeknek háromszor, majd négyszer tartanak. Az ott nevelkedő gyerekek a játék, a labdázás élvezete által megtanulják a tudatos önformálást, megismerik és megtanulják legyőzni az egyéni és csapatfejlődés különféle, gyakran egymást nehezítő buktatóit, nehézségeit. Céljuk az, hogy pillanatnyi helyzetüket mindig képesek legyenek a saját és a közösségi oldalról szemlélve is reálisan értékelni, és erősödő önismerettel összehangolni. A gyerekeket nem terhelik eredménykényszerrel, a mérkőzések alapvetően a tanulást, a fejlődést szolgálják. Edzésprogramjuk célja, hogy 17-18 éves korra a játékosok olyan magas szintű kosárlabdatechnikai tudással és gyakorlattal rendelkezzenek, ami lehetőséget ad a legjobbaknak akár a nemzetközi élvonalba kerülésre is.
A díjat az Egyesület nevében Könczöl Attila, az egyesület elnöke vette át.

Szentendre Város Tisztes Iparosa Díjat kapott Stefanek Attila asztalosmester

Stefanek Attila 1969. december 4-én született Budapesten. Az általános iskola elvégzése után épületszobrásznak tanult. Az asztalosság és a fa megmunkálása azonban jobban vonzotta, szívesen dolgozott édesapja asztalos műhelyében. Elvégezte a Kozma Lajos Faipari Technikumot, majd ezt követően antikbútor restaurátorként dolgozott. 2000-ben vette át a szülei és testvére által alapított Ste-Fa Asztalosműhely és Lapszabászat irányítását Szentendrén, ahol fából és bútorlapból készült egyedi méretű beépített bútorok gyártásával foglalkoznak. A lakossági megbízásokon kívül rendszeresen kap megrendelést a Ferenczy Múzeum Centrumtól is. Igyekszik rövid elkészítési határidővel leszállítani az adott kiszállításhoz szükséges posztamenseket. A múzeum különleges, íves kivitelezésű recepciós pultját és könyvesboltjának bútorzatát is ő készítette. Nagy szerepe van a múzeumi tárlatainak sikerességében az installációk ötletes és igényes kivitelezésének. Stefanek Attila rugalmas gyorsasága számtalan alkalommal segítette a kiállítások időben történő megvalósulását. Az Izbégi Szent András Templom felső karzatának padjai is az ő keze munkáját dicsérik. Gyakran adományoz alapanyagokat, például a szentendrei művészeknek, valamint iskolai kézműves foglalkozások számára biztosít felajánlásként faipari alapanyagokat (rétegelt lemez, farostlemez). Több alkalommal segített a Bölcsőde és az óvodák kiegészítő bútorainak elkészítésében és összeszerelésében. A Lovas Polgárőrség szentendrei részlegének tagja. A nehezen járható terepeken lóhátról segít intézkedni az illegális hulladéklerakókkal szemben. Lányával közösen szívesen tartanak lovasbemutatókat városi rendezvényeken.

Szentendre Város Közbiztonságáért Díj elismerésben részesült Balogh Andrea, a Szentendrei Rendészeti Igazgatóság munkatársa 

Balogh Andrea Szentendre Rendőrkapitányságán dolgozott, 2002-től járőr, járőrvezető, majd 2010-től vizsgáló és nyomozó munkakörben. 2020. december 1-jétől évtől választott munkahelye a Szentendrei Rendészeti Igazgatóság, ahol előszőr járőri, majd hatósági referensi beosztást lát el. A Szentendrei Rendészeti Igazgatóság intézményként integrálja a közrend, a közbiztonság, a közlekedés-szervezés, valamint a védelmi igazgatási szakfeladatokat és erőforrásokat. A széleskörű feladatrendszer nap mint nap változatos kihívások, megoldandó helyzetek elé állítja az igazgatóság munkatársait, vezetőit. Andrea kiváló kommunikációs készségének és empátiájának köszönhetően képes megnyerni az emberek bizalmát, számos esetben sikeresen közvetített konfliktusos helyzetek rendezésében. Szakmai gyakorlata és a rendvédelem területén meghatározó folyamatok mély ismerete teszi alkalmassá feladatainak ellátására. Munkája során részt vesz különböző hatósági eljárásokban, szabálysértési ügyekben, engedélyezési eljárásokban. Előkészíti, összegyűjti és rendszerezi a rendelkezésre álló adatokat, hatékonyan támogatva ezzel a döntéshozókat. Ellátja és kiemelten kezeli a lakosság és más szervezetek részére nyújtott információt a hatóság feladatairól, eljárásairól, jogszabályi előirányzásokról. Kiemelkedő munkáját a Rendészet kistérségi feladatainak ellátásában, irányításában is kamatoztatja.

Szentendre Város Mecénása Díjat Ziegler Ágnesnek, az Eredeti Ziegler Ostya Kft. ügyvezetőjének ítélték oda

„Ostyaüzemünk 1953 óta gyárt és forgalmaz ostya- és nápolyikülönlegességeket. Az ostyasütő üzem története a század elejére nyúlik vissza, amikor is Ziegler József, a nagypapa, egy családi házban pékséget nyitott. Amikor hamarosan az öt legnagyobb kenyérgyár egyikévé nőtt céget is utolérte az államosítás, fia Ziegler Tibor 1953-ban, megszerezvén ipari igazolványát, feleségével együtt ostyasütésbe kezdett.” –  olvasható az Eredeti Ziegler Ostya Kft. honlapján. A történet 2022 óta Szentendrén folytatódik, ahol egy modern, új építésű üzembe költözött be a cég, hogy a legújabb kor kihívásainak megfelelve folytassa tevékenységét. A városba való költözés egyúttal azt is jelentette, hogy a vállalkozás számtalan jótékonysági felajánlás által Szentendre közösségi életébe is aktívan bekapcsolódott. Immár harmadik éve szponzorálják nagyobb értékű adománnyal a szentendrei gyereknapot, csakúgy, mint a rászoruló gyermekek karácsonyát. Az első hívó szóra csatlakoztak a két évvel ezelőtt megszervezett adománygyűjtéshez a rezsikárosultak megsegítésére, és nagyobb összegű pénzadományt utaltak át a Szentendréért Közalapítvány bankszámlájára. Ziegler Ágnes, a cég ügyvezetője örömmel vállalta a tavaly hagyományteremtő szándékkal és óriási sikerrel megrendezett karácsonyi sütiverseny zsűritagságát, szakmai tudásával segítve a győztes csapat kiválasztását. A Ziegler család közösségért való felelősségvállalása tovább folytatódik a cég fiatalabb nemzedékeinek irányítása alatt is.  Szentendre a Mecénás díj adományozásával köszöni meg az önzetlen felajánlásokat, és azt a segítséget, amelyet a cég a városban élőkért tesz.

Szentendre Város Civil Szervezete Díjat a Paradicsom Turisztikai, Kulturális és Sport Klub kapta

Az Egyesület egy kerékpáros és vízitúrázói programok által összekovácsolódott baráti társaságból alakult 1990-ben. Az Egyesület célja olyan aktív (kerékpáros, lovas, evezős, vitorlás stb.) programok, táborok szervezése, amelyeken vakok, gyengénlátók és mozgássérültek is részt vehetnek. Ezek integrált túrák, tehát nem kifejezetten fogyatékosoknak készülnek, de a megfelelő technikai eszközök és személyi feltételek biztosításával fokozott figyelmet fordítanak a speciális igények kielégítésére. Az elmúlt évek során jó együttműködés alakult ki a Vakok és Gyengénlátók Szövetségével, a Mozgássérültek Országos Szövetségével és más szervezetekkel is. A hátrányos helyzetűek számára szervezett túrák, hétvégi megmozdulások felemelő érzésekkel tettek gazdagabbá minden résztvevőt. Többször voltak felolvasó esteken, komoly és könnyűzenei koncerteken, rendeztek speciális mozivetítéseket kiegészítő narrációval, és lehetőség szerint néhány alkotó, szereplő közreműködésével. Kiscsoportos keretek között gyakran látogatnak múzeumi és művészeti kiállításokat. Felmerült igények alapján létrehoztak egy múzeumi szakértői csoportot, amely a meglévő, vakok és gyengénlátók számára is értékelhető, múzeumi és művészeti kiállítások megismerése és tesztelése után segíti az ilyen kiállításokat szervező hazai intézmények munkáját. A csoport első megbízója a Szépművészeti Múzeum volt. A kiállítással nagy sikert arattak az érdekeltek körében és szakmai körökben egyaránt. A határon túli programok szervezése további nagy előrelépést jelentett az Egyesület életében. Terveik a jövőre: meglévő tapintható tárgyakat, műtárgymásolatokat kiegészítve szeretnének létrehozni egy utazó tárlatot, amit érdeklődő múzeumokban mutatnának be az országban. Ez egy figyelemkeltő program, ami az adott kiállítóhely programjához igazodva, kulturális programokkal kiegészítve hívja fel a társadalom figyelmét a fogyatékos emberek kulturális igényeire. A tervezett utazó kiállítás nem csak látássérülteknek készül: a taktilis érzékelés mindenki számára egy másfajta élményt nyújt, és árnyaltabb, másfajta megismerést tesz lehetővé.
A díjat Árpási Miklós, a Klub elnöke vett át.

Jó Tanuló-Jó Sportoló Díjban részesült Baranyai Bertalan, az Izbégi Általános Iskola tanulója, Komáromi Zente, a Szent András Katolikus Általános Iskola és Óvoda tanulója és Köck Réka, a Szentendrei Református Gimnázium tanulója

Baranyai Bertalan már kétéves korában már elkezdett futóbiciklizni, s mindössze 3 éves volt, mikor elindult élete első hegyikerékpár versenyén Szilvásváradon. A szülői példát követve kezdte felfedezni ezt a sportot, hiszen Édesapja is rendszeresen részt vett kerékpárversenyeken, melyeken gyerek kategóriában Berci is nagy lelkesedéssel mérettette meg magát. Tehetsége hamar megmutatkozott, melyekről érmei és a versenyeken elért eredményei is tanúskodnak. A 2024-es év kiemelkedően jól sikerült számára, ugyanis a Superior Challenge 7 állomásos versenysorozatának minden versenyén részt vett, 1 arany, 2 ezüst, 1 bronzérmet és három 4. helyezést ért el. Ezzel a sorozat összetett 2. helyén végzett a 9 év alatti fiúk országos versenyében. Ezen kívül a topmaraton sorozatban is indult, melyben a Zselic maratonon aranyérmes, a Bükk maratonon ezüstérmes, a Crosszkovácsin pedig 5. helyezett lett. Tanulmányait a 2023 – 2024 es tanévben kezdte – s zárta nagyon jó eredménnyel – az Izbégi Általános Iskolában. Már az iskola kezdése előtt megtanult olvasni, és azóta is falja a könyveket. Érdeklődik a vasutak, a térképek, a történelem iránt, de a számok is jó barátai. Szabadidejében szívesen részt vesz kreatív munkákban, alkotói tevékenységekben. Berci jelenleg családjával együtt már a következő versenyszezont tervezi, hisz példamutató viselkedése 3 kisebb testvérét is magával ragadta.
Komáromi Zente, a Szent András Katolikus Általános Iskola és Óvoda tanulója kiváló képességű, szorgalmas gyerek. A tanórákon aktívan, lelkesen vesz részt, hozzászólásaival, megjegyzéseivel segíti a pedagógusok óravezetését. Osztálytársainak szívesen segít a tanulásban, lelkesen korrepetálja társait. Az órai anyagot gyorsan és könnyen elsajátítja, házi feladatai igényesek. A dolgozatait gyorsan, jó eredményekkel írja meg. Jeles bizonyítványa tükrözi a tanuláshoz való hozzáállását és precíz munkáját. A közösségi programokon szívesen veszt részt, és segít, ahol csak tud. Osztálytársai szeretik és elismerik, a közösség mindig számíthat rá. Jókedélyű, nyitott, kedves személyiség. Testvéreivel szoros kapcsolata van, segítik és támogatják egymást. A Regnum Marianum közösség lelkes tagja, iskola- és osztálymiséken, illetve plébániáján rendszeresen ministrál. Tanáraival, felnőttekkel tisztelettudó és segítőkész.
Sporteredményei: Budapest Tramp Bajnokság: csapat I. hely,Torna Diákolimpia Pest Megyei Döntő: csapat I. hely, Torna Diákolimpia Országos Elődöntő: csapat I. hely, Torna Diákolimpia Országos Döntő: csapat III. hely, KIDS Országos Tornaverseny: csapat I. hely. Sporteredményei elismeréseként megkapta a Szent András Iskola Pro Gymnastics díját.
Köck Réka, a Szentendrei Református Gimnázium tanulója a budapesti Szent István Sportegyesület kézilabdázója. Heti öt edzésen vesz részt Budapest távolabbi felén (17-18. kerület). A csapat az ifjúsági első osztályban végig vezette a magyar bajnokság tabelláját, ezáltal bejutottak a Final Fourba, amit megnyerve U19 ifjúsági magyar bajnokok lettek egy kiemelt sportágban. Májustól kezdve a strandkézilabda magyar bajnokságban is játszik, ahol az első kvalifikációs tornát megnyerve az országos döntőbe jutott a csapatuk. A sok meccs, edzés és az ezzel járó utazások ellenére az iskola magas követelményeit példás magatartással és szorgalommal, két tantárgyból dicsérettel és kitűnő eredménnyel zárta 2024-ben. Az iskola és osztálya közösségi életében aktívan vesz részt, az iskolai diákönkormányzat (Diákpresbitérium) tagja. Egyéb eredményei: Tagja volt az OKPV (Országos Középiskolai Problémamegoldó Verseny) Pest Megye I. Divízió III. helyezést elért csapatának, a Sulisárkány sárkányhajó verseny körzeti döntőjében III. helyezést ért el csapatával, így országos döntőbe jutottak, előrehozott érettségi vizsgát tett német nyelv tantárgyból jeles osztályzattal. Kimagasló eredményeivel példaértékű tagja iskolája és a város közösségének is.

Az ünnepséget a Szózat közös éneklése zárta, majd azt  követően állófogadáson látták vendégül a részvevőket. Este hét órakor pedig a színházteremben a Pali – Maléter Pálné életmonológja című monodrámát láthatták az érdeklődők.

A 2024. október 23-i megemlékezés rövid, összefoglaló kisfilmje:  

Fotó: Isza Ferenc / Szentendre.hu