
A Bubán téren gyűltek össze a városrész lakói a múlt héten szerda este, nagy kört alkotva folyt a beszélgetés a szép számmal megjelent érdeklődők és a városvezetők között. Szó volt az önkormányzat által elindított fejlesztési tervekről, a gépkocsiforgalom okozta közlekedési nehézségekről, a Városrészi Költségvetés idei programjában szavazható fejlesztési ötletekről.
Fülöp Zsolt ismertette az előkészítés alatt lévő városfejlesztési terveket, beszélt a város idei költségvetésben vállalt 120 milliós keretből megvalósítandó út- és járdafejlesztésekről, a közvilágítás korszerűsítésének egyeztetési, tervezési munkáiról, a közösségi közlekedésről készülő felmérésről. A fejlesztési tervek kapcsán a polgármester hangsúlyozta, hogy ha a tervek egyeztethető fázisba érnek, akkor széles körű lakossági véleményezésre bocsájtják ezeket. A Városrészi Költségvetésről szólva elmondta, hogy évről évre növekedett a felhasználható keret, de szeretnék, ha ebben az öt évben tovább lehetne emelni, hogy a városrészben élők döntése meghatározó legyen a fejlesztésekben. Fülöp Zsolt a szentendreiek döntésekbe való bevonásának hangsúlyozása kapcsán beszélt a tavaly ötmillió forintos kerettel elindult Ifjúsági Költségvetés programról, és elmondta, hogy a „régebb óta fiatalok” számára is terveznek ilyen programot.
A polgármester beszélt a kormányzati elvonásokról is. Szentendrét idén szolidaritási hozzájárulás címén és az iparűzésiadó-növekmény elvonásával több mint egymilliárddal rövidíti meg a kormányzat. A város 12 milliárdos költségvetésének nagy része, a központi költségvetésből átengedett rész csak az államtól átvállalt, az önkormányzat kötelező feladataira költhető el. Pont az a több mint egymilliárd lenne szabadon felhasználható például fejlesztésekre, amit a központi költségvetés elnyel.
Dr. Ignácz Dávid jegyző ismertette a városrészi szavazólapra kiválasztott javaslatokat, kérte, hogy minél többen szavazzanak, amit megtehetnek online, a mobilapplikációban vagy szavazólap-nyomtatványon. Beszélt a közösségi közlekedésről készülő felmérésről, elmondta, hogy a városnak jelenleg 150 millió forintjába kerül a városon belüli közösségi közlekedés finanszírozása, ami messze nem elégíti ki az igényeket. Ezért a Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft.-t kérték fel a jelenlegi helyzet, valamint az igények felmérésére, és ennek alapján a menetrend, a megállóhelyek bővítési lehetőségeinek vizsgálatára.
A Szentendrei Rendészeti Igazgatóság bevezette a városrészekhez delegált körzeti rendészeti rendszert – erről Abinéri Márió, a Rendészet műszaki csoportvezetője beszélt. Elmondta, hogy a Rendészet célja a jobb és közvetlenebb kapcsolat kialakítása a szentendreiekkel, ennek érdekében minden városrészhez (választókerülethez) delegálnak egy rendészt. A körzeti rendészek azon kívül, hogy intézkednek a hatáskörükbe tartozó ügyekben, „városgondnoki” feladatokat is ellátnak. A rendszeres járőrözés közben észlelik és gyűjtik a megoldandó problémákat, a balesetveszélyes járdáktól, a veszélyesen belógó ágakon keresztül, a különböző jellegű közlekedési problémákig, és ezeket továbbítják az illetékeseknek. Arra szeretnék kérni a szentendreieket, hogy forduljanak bizalommal a körzeti rendészhez, nyugodtan szólítsák le az utcán, ha megoldásra váró problémát észlelnek – mondta és bemutatta kollégáját, Karsza Mátét, aki Lászlótelep, Angol házak és Alsó-Izbég körzeti rendészi feladatait látja el. (Elérhető a SZERI ügyeleti számán +36 20 290 0190 és a szeri@szentendre.hu címen.) Karsza Máté elmondta magáról, hogy Szentendrén született, itt járt iskolába, most is itt él, így jól ismeri a város minden szegletét, kérte, hogy forduljanak hozzá bizalommal.
Herczeg Gábor a terület önkormányzati képviselője az angol házak csapadékvíz-elvezetési problémáiról beszélt, elmondta, hogy a Városfejlesztési irodavezetővel és a lakókkal közös helyszínbejárást szerveztek, pontosították a megoldandó feladatokat. Ezekről az egyeztetések még folytatódnak.
Ahogy a városban szinte mindenhol, ebben a városrészben is a legtöbb gondot a növekvő gépjárműforgalom, a közlekedési és együttélési kultúránk hiányosságai okozzák. A legtöbben a János utca Tilinkó és Deli Antal utca közötti szakaszán a járda hiányára panaszkodtak, aminek a mielőbbi megépítését nagyon fontos tartják – mondták a lakók. Az ingatlanok előtti növénytelepítések miatt ezen a szakaszon csak az úttesten lehet közlekedni, ami csúcsidőben nagyon forgalmas, ugyanakkor a Kálvária úti óvodából, iskolából sok gyerek jár errefelé. A körzeti rendész már a fórumon is kapott feladatot a lakóktól: iskolakezdési és befejezési időben legyenek az iskolák környékén és segítsék a gyalogos közlekedést.
Gyakori a járdán parkolás is és rendszeres a sebességtúllépés is, alig akad jármű, amelyik betartaná a 30-40 km/órás sebességkorlátozást. Gyalogátkelő létesítését is szorgalmazták a János és Kálvária út csomópontban. Szó volt arról is, hogy a skanzen rendezvényei idején a „menekülöútként” használt utcákon elviselhetetlenül megnő a gépkocsiforgalom, az egyik lakó felvetette, hogy a skanzent is be kellene vonni a közösségi közlekedés fejlesztésébe is. A skanzen programok kapcsán felvetődött az is, hogy a GPS-útvonalszolgáltatóknál is kezdeményezni kellene az algoritmus megváltoztatását. Például a Waze esetében annak jelzésével, hogy mely utcákban van közlekedési dugó, így a GPS-útvonalszolgáltató ne ajánlja útvonalként a bejelentett utcákat.
A Polgármesteri Hivatal munkatársai feljegyezték a sorolt problémákat, amelyek vizsgálata után a lehetséges megoldásokra még visszatérnek. Már fél nyolc is elmúlt, amikor a lakók elindultak hazafelé, de néhányan kisebb csoportokban folytatták a diskurzust, többen azonnal megkeresték Karsza Mátét, aki szorgosan jegyzetelte az észrevételeket.
Lászlótelep, Angol házak és Alsó-Izbég – szavazható fejlesztési ötletek
- Károly utca 26-34. körüli járda kiemelése a talajszintről és burkolása.
- Járda építése a János utcában a Tilinkó utcától a Deli Antal utcáig.
- Járda kiszélesítése és felújítása szakaszosan, a Kálvária út külső szakaszán, a Damjanich utcától a Székely kapu irányába.
- Fasor telepítése a Kálvária út külső szakaszán a Damjanich utcától a Székely kapu irányába.
- Járda megépítése és felújítása a Damjanich utcában.
A szavazólap leadható az alábbi helyeken: Városháza, Városház tér 3. | Üveges Műhely, Telep utca 14. I COOP ABC, Dózsa György út 29. I Óra és Ékszerház, Vasúti Villasor 3. | Dombai Sarki Vegyesbolt, Mathiász utca 13.| Mondi pékség, Hamvas Béla u. 2. | Panificio il Basilico, János u. 2. | CBA Élelmiszerbolt, Füzespark, Nyár u. 2. | Príma Pék, Sztaravodai út 3. | Izbég ABC, Szentlászlói út 99. | Corner ABC, Pásztor utca 15. | Pismány kézműves pékség, Barackos út 39. |Friss ABC, Berkenye u. 1.
Fotó: Bácsi Róbert