
A pedagógusnap alkalmából tartott ünnepségen, május 30-án adták át Szentendre Város Pedagógiai Díját. Kiváló szakmai munkájuk elismerése, illetve nyugdíjba vonulásuk, valamint jubileumi diplomájuk alkalmából köszöntötték a város pedagógusait a Városháza Dísztermében.
Somlai Valéria zongoraművész és Kékkovács Mara színésznő – Jókai Mór születésének 200. évfordulóját idéző – zenés, verses előadását követően Fülöp Zsolt polgármester köszöntötte a város pedagógusait.
„Mindannyian őrzünk gyerekkorunkból emlékeket óvónénikről, tanítónénikről, akik meghatározták az életünket, és ezek az emlékpillanatok érzelmekkel telítettek” – kezdte beszédét a polgármester, majd az ókori kultúrák – kizárólag férfiak által betöltött – tanítói szerepére tért ki. A római Quintilianus felismerését idézve kiemelte, hogy a tanító legfontosabb tulajdonsága legyen a szeretet, hasonlóan a feltétel nélküli anyai szeretethez.
„Ezért is köszönöm a pedagógusoknak, hogy ezt a feltétel nélküli szeretetet adják a gyermekeinknek, unokáinknak. A pedagógusok felfedezők, hiszen ismeretlen utakon járnak, mert minden gyermek lelke egy felfedezésre váró világ. Nap mint nap nyitogatják az értelmüket, erősítik és ösztönzik a bennük rejlő tehetséget” – zárta köszöntőjét a polgármester, majd felkérte a pedagógusokat, hogy az ünnepség végén, a „gyerekek lelke után” a Városkönyvbe is írják bele magukat, gondolataikat.
A polgármesteri beszédet a városi pedagógiai díjak, a szakmai elismerések átadása és a nyugdíjba vonuló pedagógusok köszöntése követte. (A méltatások teljes szövege ebben a dokumentumban olvasható.)
Szentendre Város az idei évben Szentendre Város Pedagógiai Díját Gallai Alettának, a Szentendrei Barcsay Jenő Általános Iskola tanítójának adományozta.
Gallai Aletta jelenleg a 2.a osztályfőnöke. Aletta aktívan vesz részt az iskolai és fakultatív rendezvények (pl.: családi kirándulás, színházlátogatás, látogatás idősek otthonában, Mikulásfutás, Nyuszifutás, Erdei Vándortábor stb.) szervezésében. A 2023-as Zrínyi Ilona Matematikaversenyen tanítványai 5. és 11. helyezést értek el, és ezzel továbbjutottak az országos döntőbe. Munkáját sikeres felkészítő tanárként, alapozó terapeutaként is elismerik. Aktívan, szervezőként is részt vesz különböző kulturális és pedagógiai programokban. 2023-ban közreműködött az 1848. március 15-i megemlékezés megszervezésében és a diákok felkészítésében. Emellett táborvezetőként is tevékenykedik a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum rendkívül népszerű nyári napközis táboraiban. Munkájának nagy szerepe van Szentendre város közösségépítésében, a gyerekek aktív életre, kultúra és zene iránti szeretetre való nevelésében. A Bátor Tábor önkénteseinek aktív tagja.
Szentendre Város Pedagógiai Díjában részesült Markó Etelka, a Szentendrei Városi Óvodák óvodapszichológus és gyógypedagógus munkatársa.
Markó Etelka tanulmányait Debrecenben kezdte, ahol általános iskolai tanító diplomát szerzett. 1997-ben Budapesten végzett gyógypedagógusként, pszichopedagógia szakon. Ezt követően a Debreceni Egyetemen szerzett pedagógiai szakos tanári diplomát, 2006-ban pedig pszichológia szakos oklevelet. Szakmai munkájában mindig az új kihívások felé fordul, számos képzésen vett részt az évek során. 2000. október 1-jétől dolgozik a Szentendre Városi Óvodáknál. Kolléganőjével ketten látták el az akkor még 7 tagóvodába járó gyermekek fejlesztését.
Fejlesztő tevékenységében mindig arra törekszik, hogy a gyerekek jól érezzék magukat a foglalkozásokon. Játékosan, az érzelmeikre hatva éri el céljait. A különleges gondozást igénylő gyermekekkel végzett újszerű foglalkozásai példa értékűek.
Pszichológiai tevékenysége nemcsak a gyerekeknek és a szülőknek nyújt segítséget egy-egy nehéz élethelyzet megoldásában, hanem a kollégáinak is. Mindig szakít időt a közösség formálására, a megfelelő munkahelyi légkör kialakítására is. Szülőkkel kialakított partneri kapcsolata nagyon fontos számára.
Meseterápiás szakmai programja nagy segítséget nyújt a szentendrei óvodáknak. A Kárpát-medencei magyar anyanyelvű pedagógusok továbbképzésében is közreműködik. A Szegedi Egyetemen meseterápiás órákat tart hallgatóknak.
2024. október 1-jétől igazgatóhelyettesként fogja össze a különleges gondozást igénylő gyermekekkel kapcsolatos feladatokat. Segíti a tagintézmény-igazgatókat és a pedagógus kollégákat abban, hogy ezek a gyermekek is a legmagasabb szintű ellátásban részesüljenek.
Szentendre Város Pedagógiai Díjában részesültek a Petzelt József Technikum és Szakképző Iskola fejlesztő munkacsoportjának tagjai: Cseke Lajosné gyógypedagógus-szakértő, Eckensberger Zsoltné szociálpedagógus, Nánási Andrea iskolapszichológus, környezetvédelmi szakpszichológus és Ott Mercédesz szociálpedagógus.
A fejlesztőcsoport tagjai sok éve támogatják a különleges bánásmódot igénylő tanulókat, a sajátos nevelési igényű, tanulásban gátolt fiatalokat. Hozzáértő, áldozatos és kitartó fejlesztő tevékenységüknek köszönhetően a hátrányt szenvedő tanulók is szakmai képzettséget és/vagy érettségi végzettséget szerezhetnek az iskolában. Segítő kezet nyújtanak és esélyt adnak azoknak a fiataloknak, akikről a többségi oktatásban lemondanak. Támogató, fejlesztő tevékenységük során figyelembe veszik a tanulók egyéni életútjából adódó sajátos szükségleteiket, érzelmi biztonságot nyújtanak számukra, motiváló légkört teremtenek annak érdekében, hogy ők is elérhessék vágyott céljaikat.
Munkájukat a magas hozzáadott pedagógiai érték, a kitüntetett szakmaiság jellemezi. Ennek elismeréseként szakértőként részt vesznek a dobbantó, a műhelyiskola és az orientációs programok országos kiépítésében, továbbá nemzetközi fejlesztő projektekben.
A fejlesztő csoport tagjai munkájukkal azokat a fiatalokat támogatják, akik arra leginkább rászorulnak.
Kitartó, hosszú évek, évtizedek óta tanító-nevelő áldozatos munkájuk elismeréseként a polgármester a nyugdíjba vonuló és jubileumi diplomás pedagógusokat köszöntötte:
Andorkáné Cser Erikát, a Petzelt József Technikum és Szakképző Iskola pedagógusát – oklevelét Énekes Rita, a Váci SzC Petzelt József Technikum és Szakképző Iskola igazgatója vette át.
Andorkáné Cser Erika gyógypedagógus kolléganő közel egy évtizede jeles oktatója a Petzelt József Technikum és Szakképző Iskolának. 42 éves pedagógiai munkáját tizennyolc évesen kezdte Somoskőújfalun, képesítés nélküli óvónőként. Azóta folyamatosan életcéljának tekinti az óvodáskorú, az általános és középiskolás korosztály, illetve a felnőttek szeretetteljes támogatását, fejlesztését. Cser Erika élete tele van kalanddal. Munka mellett végezte el elsőként az óvónőképzőt, majd a gyógypedagógus-képzést is. Kedves személyiségének köszönhetően felfigyeltek munkájára a helyi általános iskolában, így ott kezdett tanítani. A magyar kultúra nagyköveteként két évet töltött Caracasban, ahol a helyi óvoda vezetése mellett a magyarság megismerésében, megtartásában is segítette a felnőtteket. Középiskolai tanári tevékenysége Veszprémhez kapcsolódik. Mind a mai napig lelkesedéssel emlékszik ezekre az évekre. Egy véletlen beszélgetésnek köszönhetően került jelenlegi, pályafutásának eddigi utolsó állomására, Szentendrére, a Petzeltbe, ahol számtalan területen teljesít magas színvonalon. A szakképzési híd, a pályaorientációs osztály, a műhelyiskola, a szakgimnáziumi, majd technikusi osztályok hátrányokkal küzdő diákjainak érettségire való felkészítése, emellett a történelem, a társadalomismeret és a természetismeret oktatás mind a tevékenységi körébe tartozik. Feladatait magas szakmaisággal, emberséggel és lenyűgöző humorral látja. Erika kiemelkedő hatékonysággal dolgozik: minden diákja esetében személyre szabott módszertani megoldásokat alkalmaz, ami végtelen jószívűséggel, türelemmel és megértéssel társul. Összetett, mély érzelmekkel teli személyisége pozitívan hat a tanárok, a diákok és a szülők kapcsolatára is.
Andorkáné Cser Erika eredményes nevelői, oktatói tevékenysége nagyívű pályát zár le 2025 őszén esedékes nyugdíjazásával.
Távollétében Bagdán Valériát, a Szentendrei Barcsay Jenő Általános Iskola pedagógusát.
Bagdán Valériát 1985-ben, a Bessenyei György Tanárképző Főiskolán nyilvánították matematika és ének-zene szakos tanárrá. Első munkahelye a mezőtúri Rákóczi úti Általános Iskola volt. Néhány pályakezdő év után váltott, és 1993 szeptemberétől napjainkig a Szentendrei Barcsay Jenő Általános Iskola nevelőtestületének tagja. Több, mint 30 éve bizonyítja az intézményhez való hűségét és a tanári pálya iránti elhivatottságát.
Elsősorban matematika tanár, de az ének- zene tantárgy tanítása is végig kísérte pályáját. Szép hangjával sokat és sokszor gazdagította az ünnepi eseményeket.
Lelkiismeretessége miatt mindig ragaszkodtak hozzá diákjai, kivételezettnek érezte magát, aki a csoportjába járt. Régi tanítványai szeretettel és szép emlékekkel térnek és járnak vissza hozzá rendszeresen.
Magas színvonalú szakmai munkája meghatározta a matematika tanításának megítélését az iskolában, és az emelt szintű matematika oktatás alapjainak lerakásában is meghatározó volt a tevékenysége. Nevéhez sok-sok verseny megszervezése, lebonyolítása fűződik.
Példamutató módon az elsők között készítette el portfólióját és célozta meg, majd érte el a Pedagógus II. fokozatot.
Sokrétűségét az is bizonyítja, hogy 2003 és 2007 között egy alapítványi művészeti iskola kihelyezett tagozatát vezette és fogta össze a mindennapi tanítás mellett.
Foglalkoztatták a különleges bánásmódot igénylő gyermekek megsegítésének lehetőségei, az erőszakmentes kommunikáció módszertana, és diplomát adó pszichológiai tanulmányokkal is szélesítette kompetenciái körét.
Rendkívül szépívű és sikeres pálya áll a háta mögött a nyugdíjhoz közeledve, amit nehezen tud elengedni. Még mindig vonzza a tanítás, így amennyiben körülményei, ill. egészsége is engedi, tervezi a visszatérést.
Baranyainé Németh Szilviát, az Izbégi Általános Iskola pedagógusát.
Baranyainé Németh Szilvia négy évtizedes pedagóguspályáját elhivatott, mindig megújulni kész, derűs és igazi szívvel-lélekkel tanító tanárként járta végig. Az Izbégi Általános Iskolában töltött 31 év alatt sok-sok generációt vezetett be a számok, mértékegységek és környezeti csodák világába – miközben sosem feledte, hogy a tudáshoz az ember szívén át vezet az út.
Kollégái a továbbképzésekre való lelkesedése, szakmai igényessége, tanítványai pedig játékos órái és rendíthetetlen türelme miatt szerették. Szilvi néni óráin a gyerekek nemcsak tanultak, hanem mesét hallgatva, nevetve okosodtak, s közben észrevétlenül lettek kis tudósok.
A magyar népmese, a néptánc és a hagyományok élővé váltak a keze alatt. Hol egy „furfangos” mesével kezdődött az óra, hol egy mondókába bújt az év élőlénye – s bizony gyakran fordult elő, hogy a kollégák is csillogó szemmel hallgatták a tanári szobában a tréfás, népies fordulatokkal fűszerezett meséléseit.
Baranyainé Németh Szilvia olyan pedagógus, akinek a tanítása nemcsak a tankönyvek lapjain, hanem a gyerekek szívében is tovább él. Egyedülálló személyisége, humoros, autentikus mesélői stílusa és a hagyományok iránti szeretete mindannyiunknak hiányozni fog.
Beinschróthné Juhász Ágnest, az Izbégi Tagóvoda dajka munkatársát.
Ági néni több, mint 20 éve gazdagítja dajkaként a Szentendre Városi Óvodák Izbégi Tagóvodájának Maci csoportját. Mindig az óvoda érdekeit szem előtt tartva dolgozik. Megnyugtató személyisége által a csoportban dolgozó óvodapedagógusok valódi támasza, jobb keze, az óvodai közösség motorja.
Ági csupaszív ember: a gyermekek szeretete, tisztelete mintaként szolgálhat minden kollégája számára. A gyermekekhez és a kollégákhoz fűződő kapcsolata őszinte és bizalmas. A gyermekekkel való bánásmódban gondoskodó, segítőkész, jó érzékkel tapint rá a gyermekekhez való közeledés mikéntjére. A sajátos nevelési igényű gyermekekkel is nagyon könnyen megtalálja a hangot.
Kimagasló pedantériával élő személyiség, munkájában pontos, igényes. Ági nagy titkok tudója, mindent is tud. Mi-hol-merre található, mit-hova-tettek a kollégák, kitalálja a gondolataikat is!
Kollégái bíznak abban, hogy a telefonszámát nem változtatja meg, mert gyakori telefonos segítségére számítanak.
Kollégái üzenetét tolmácsolom:
Számos emlék és sikeres év után most elbúcsúzunk tőled. A nyugdíjba vonulásod egy olyan időszakot indít el, amely tele van lehetőségekkel és új kalandokkal. Köszönjük a munkádat és azt az inspirációt, amit mindannyiunknak adtál. Szívből jövő szeretettel kívánunk boldog, nyugodt, egészségben teljes nyugdíjas éveket!
Briskiné Pálla Katalint, a Szentendrei Városi Óvodák óvodatitkárát.
Briskiné Pálla Katalin már egészen fiatalon, 1984-ben elkezdett dolgozni, miután tanulmányait elvégezte gyors és gépíróként. Munka mellett esti tagozaton 1988-ban az érettségit is megszerezte. Nyitottságának és folyamatos érdeklődésének köszönhetően 2004-ben középfokú nyelvvizsgát tett angolból.
Családja a legfontosabb életében, jelenleg két unoka „szupernagyija”, aki élvezi ezt a szerepet is.
Szakmai munkájára a pontosság és a figyelmesség a legjellemzőbb. Dolgozott állami és magánszférában is, így 2014. október 1-jén nagy tapasztalattal a háta mögött érkezett a Szentendre Városi Óvodákba, mint óvodatitkár munkatárs.
Megbízható, kitartó munkájával mindig lehet és lehetett rá számítani. A kollégák és saját munkáját megkönnyítve feladatait precízen látta el, mindig nyitott volt az új feladatok, kihívások felé, ami bőven akadt a 8 tagóvoda mindennapos működésében az elmúlt 10 év során. Bár a háttérmunka nem látványos, de nagyon fontos része az óvodai adminisztrációnak, amit ő folyamatosan magas szinten tartott.
A Szentendre Városi Óvodák igazgatójának mindenkori megbízható jobbkeze, mindemellett az intézmény oszlopos tagja is egyben. Visszafogott, bájos természetének köszönhetően megnyugtató légkört sugárzott, életvidám személyiségének köszönhetően a néha unalmasnak tűnő hétköznapok is színesebbek lettek.
Kollégái ezt üzenik neki:
„Kedves Katika! Bár hiányozni fog a jelenléted, a humorod és az a képességed, hogy minden helyzetben megtaláld a fényt, tudjuk, hogy a nyugdíjas éveid új kalandokat tartogatnak számodra, és mivel imádsz utazni, ezért kívánjuk, hogy csodálatos élményekben legyen részed!”
Dr. Csépányi Péter Albertnét, a Püspökmajor Lakótelepi Óvoda óvodapedagógusát.
„Az évek alatt szerzett tapasztalatok nemcsak magunkra, hanem a körülöttünk lévőkre is hatással vannak. Az igazi értékek nem a szavakban, hanem a tetteinkben rejtőznek.” – idézet Barsi Ernőtől.
Dr. Csépányi Péter Albertné, Éva már gyerekként is óvónőnek készült és azóta is hivatásának él, amelyet nemcsak szakmai hozzáértéssel, hanem emberi elhivatottsággal is végez.
Szakmai tudása, felkészültsége és ismeretei példaértékűek, kollégái számára inspirációt jelentenek. Munkájára igényes és alapos, ezt minden tevékenységében tükrözi.
1997 óta dolgozik a Szentendre Városi Óvodák Püspökmajor Lakótelep óvodájában. Napi munkája során sikeresen ötvözi a magyar hagyományok népi játék- és dalos kincseit, mondókáit, meséit az óvodáskorú gyermekek sajátosságaival.
Tagintézmény-igazgatóként, mindig nagy hangsúlyt fektetett a munkahelyi közösség összetartására és megerősítésére. Elkötelezett volt abban, hogy a néphagyományok értékeire építve támogassa és ösztönözze az óvodába járó gyermekeket és családjaikat. Vezetése alatt valósult meg a sószoba, amely a közösségi tér egyik meghatározó, új eleme lett. Jó kapcsolatokat ápolt a bölcsődével, a zeneiskolával és a családsegítő szolgálattal, ezzel erősítve az intézmények közötti együttműködést. Munkáját szívvel-lélekkel végezte, mindig maximális elhivatottsággal. Nagyon jó kapcsolatot alakított ki vezetőtársaival is. „Az igazi érték nem a szavakban, hanem a tetteinkben rejtőzik.” (Barsi Ernő) – ez jellemző Éva munkavégzésére.
Tevékenyen, lelkesedéssel vesz részt a Filibili népdalkör, a PRO URBE díjas és a Magyar Művészeti Akadémia elismerő oklevelével rendelkező SZÓNÉK (Szentendrei Óvónők Néphagyományt Éltető Közössége), és a NÓE (Néphagyományőrző Óvodapedagógusok Egyesülete) munkájában, ahol szakmai elkötelezettsége szintén megmutatkozik. Tudását és tapasztalatait mindig szívesen osztja meg kollégáival, akik bármikor fordulhatnak hozzá kérdéseikkel vagy segítségért.
Távollétében Cseresznye Edit Annát, az Izbégi Általános Iskola pedagógusát.
Cseresznye Edit Anna 40 éven át volt meghatározó alakja az Izbégi Általános Iskola életének. Tanítónőként generációkat kísért végig a tanulás útján, miközben minden egyes gyermekre külön figyelmet szánt – mosolyával, türelmével és megértő szívével.
Pályáját az akkori Lenin Úti Általános Iskolában kezdte, és azóta is hűséges tagja a tantestületnek. Szakmai alázata, folyamatos tanulásra való nyitottsága – köztük pszichológiai tanulmányai – példamutató. Gyermekszeretete nemcsak a tanításban, hanem a nevelésben is megmutatkozott: diákjai nemcsak tudást, hanem hitet, önbizalmat, értékrendet kaptak tőle.
Közösségformáló ereje kiemelkedő volt: több, mint 25 évig dolgozott az Izbégi Gyermekekért Alapítványban, szervezett rendezvényeket, vett részt versenyek lebonyolításában – mindig a gyermekek érdekeit szem előtt tartva. Kollégaként is támasz volt: segítőkészsége, emberi tartása sokak számára jelentett biztonságot.
Egy kivételes pálya zárul most, de Edit néni munkássága, személyisége és hatása tovább él a gyerekek szívében, a kollégák emlékeiben és az iskola mindennapjaiban. Az iskola közössége köszöni a négy évtizedes elhivatottságát, és szívből kívánnak neki boldog, tartalmas nyugdíjas éveket!
Távollétében Csubák Erikát, a Szentendrei Református Óvoda dajkáját.
Erika néni, vagy ahogy az óvodában sokan nevezik, Csubi néni 6 és fél évvel ezelőtt kezdett el dajkaként dolgozni a Szentendrei Református Óvodában. Az itt töltött idő alatt a Kék Halacska csoport dolgozói sokszor cserélődtek, de Erika néni mindig ott volt, biztos pont maradt.
Korábban dolgozott a banki szektorban, de élt Nagy Britanniában is, ahol gyerekfelügyelőként dolgozott. Hazatérése után gyerekekre vigyázott, mielőtt a Szentendrei Református Óvoda munkatársi közösségének tagjává vált.
Csubi néni vidám, határozott jelleme mindig meghatározó volt a csoport számára. A gyerekek nagyon szeretik őt, ragaszkodnak hozzá, biztos iránymutatás és mérce a számukra. Az itt eltöltött évek alatt sok szentendrei kisgyermek életének vált meghatározó alakjává.
Az óvoda dolgozói mind tudják, hogy milyen fontos tagja ő ennek a közösségnek. Munkájára igényes, másokkal figyelmes. Ha szükség van rá, szívesen segít bárkinek. Mindig lehet rá számítani, legyen szó a mindennapos munkáról, egy vidám nevetésről vagy komoly beszélgetésről.
Kollégái sok szeretettel kívánnak neki boldog nyugdíjas éveket, de ugyanakkor remélik, hogy még sokáig az óvodai közösség tagja marad a nyugdíj mellett is.
Daróczi Juditot, a Cházár András EGYMI Bárczi Gusztáv Tagintézményének pedagógusát.
Daróczi Judit egy rendkívüli tudású, mélyen elkötelezett és szeretetteljes pedagógus. Munkája nem csupán hivatása, hanem életformája is. Mindig a gyermekekért dolgozott – türelemmel, figyelemmel és emberi melegséggel.
Tanítói képesítését az Esztergomi Tanítóképző Főiskolán szerezte meg 1984-ben, azóta pedig megannyi helyen bizonyította elhivatottságát: általános iskolákban és speciális nevelési környezetekben is. Dolgozott többek között a Mustármag Keresztény Általános Iskolában, az Erdei Iskola Alapítványnál környezeti nevelőként, valamint az MH Altiszti Akadémián is előadóként. Oktatóként nemcsak a tudás átadására törekedett, hanem arra is, hogy minden egyes gyermekben meglássa az értéket és a lehetőséget.
Intézménye büszke arra, hogy náluk is dolgozott egy rövid ideig. Ez az idő is elegendő volt ahhoz, hogy megbizonyosodjanak róla: Judit valóban csodálatos pedagógus. Kedvessége, szakmai igényessége és példamutató hozzáállása mély nyomot hagyott kollégáiban és a rábízott gyermekekben egyaránt. Munkáját mindig nyugodt derűvel, határozott, de megértő jelenléttel végezte.
Daróczi Judit munkássága példaértékű, hatása tovább él mindazokban, akikkel valaha együtt dolgozott, vagy akiket tanított. Nevelői alázata, embersége és hivatásszeretete örökre emlékezetes marad kollégái számára, akik nyugdíjas éveire azt kívánják neki, hogy azt a szeretetet, amit oly sok éven át adott, most ő maga is viszontláthassa barátokban, családban, emlékekben és méltó megbecsülésben.
Eredics Gábort, Vujicsics Tihamér Zeneiskola pedagógusát – oklevelét Zakar Katalin, a Vujicsics Tihamér Zeneiskola igazgatója vette át.
Eredics Gábor a Vujicsics Tihamér Zeneiskola kutatótanára, a Vujicsics Együttes alapítója, Kossuth és Príma díjas népzenész, a Zeneakadémia adjunktusa, a Dankó Rádió igazgatója.
Alapfokú zenei tanulmányait a szentendrei zeneiskolában végezte, tanárai voltak a zeneiskola ikonikus pedagógusai: Szári Mihály, Papp Tibor és Frank Lajos.
1997-2012 között a Kalász Művészeti Iskola alapítója, igazgatója, majd a Kós Károly ÁMK igazgatója.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen a népzenészképzés kezdeményezője, 2006-tól a szakirány vezetőségének, 2007-től az oktatói karnak tagja, jelenleg egyetemi adjunktus. Diákjai közül hazai és nemzetközi szinten is kimagasló sikereket értek el a Söndörgő együttes és a ViGaD együttes tagjai.
Részt vett számos hanglemez felvételében, kiadásában és szerkesztésében, lektora volt a középfokú népzenei alaptanterveknek. Kezdeményezője és aktív résztvevője a Budapest környéki szerbek hagyományaihoz kapcsolódó zenei fesztiváloknak, rendezvényeknek. Több egyesület és alapítvány aktív tagja.
Legfontosabb díjai:
Nemzetiségekért Díj, a Magyar Kultúra Lovagja, Pomáz Díszpolgára (2024);
a Vujicsics Együttessel: Pro Urbe Szentendre, Kisebbségekért Díj, Kossuth Díj (2014), Magyar Örökség Díj (2019), Dohnányi Ernő Díj (2023).
A mai napig a Vujicsics Zeneiskola tanára, és mindannyian kívánjuk, hogy még sokáig az legyen!
Horváth Gyöngyit, a Vasvári Pál úti Tagóvoda óvodapedagógusát – oklevelét Ferencsák Annamária, a Vasvári Tagóvoda vezetője vette át.
Horváth Gyöngyi 1990-ben szerezte meg diplomáját a Kecskeméti Tanítóképző Főiskolán, mint óvodapedagógus. 1992-ben kezdte meg pedagógusi munkáját az akkori Vasúti Villasori óvodában, majd 1993-tól a mai napig a Vasvári Pál úti tagóvoda alkalmazottja. Jelenlegi munkahelyén 32 éve dolgozik, oszlopos tagja a nevelőtestületnek. Kimagasló szakmai tudásával, tapasztalatával, fiatalos lendületével segíti a mindennapi munkánkat. Aktív résztvevője és szervezője az óvodai tevékenységeknek, alapítványi eseményeknek, legyen az délutáni labdás játék, vagy adventi kézműves délután. Munkája során koordinálta a minőségbiztosítási, a pedagógus önértékelési csoport és a tanfelügyeleti eljárásokhoz kapcsolódó feladatokat. A dajka képzésben oktatóként segítette résztvevőket. Az óvoda alapítványában a kezdetektől kuratóriumi tag, tevékenységének köszönhetően gyarapodott óvodánk eszközparkja (sószoba, kül- és beltéri játékok stb.).
A gyermekek felé feltétel nélküli szeretettel, empátiával fordul, folyamatosan szem előtt tartja egyéni sajátosságaikat. A gyermekek mellett a kollégákkal és a szülőkkel is jó kapcsolatot ápol, bátran fordulhatnak hozzá tanácsért, segítségért. Példamutató emberi és pedagógusi magatartás jellemzi.
Kollégái köszönik eddigi munkáját, és nyugdíjba vonulása után is számítanak rá a nevelőtestületben, illetve remélik, hogy a 32 évet Gyöngyi még kiegészíti 35, esetleg 40 évre.
Horváthné Nagy Margitot, az Izbégi Általános Iskola pedagógusát.
Horváthné Nagy Margit tanító 40 éve áll a gyermekek szolgálatában, ebből 29 éve tanít iskolánkban. Egész pályafutását a hivatásszeretet, az újra való nyitottság és a gyermekek iránti mély elköteleződés jellemezte.
Osztályfőnökként mindig kiemelt figyelmet fordított a közösségépítésre és a tanulók családi hátterének megismerésére. Ezt sok közös élménnyel szervezésével érte el: kirándulások, biciklitúrák, táborok, kulturális és sportesemények kísérték végig osztályai életét. Tanítványai bizalommal fordulhattak hozzá, ő pedig végtelen türelemmel és odafigyeléssel támogatta őket.
A matematika és a logikus gondolkodás fejlesztése a szívügye volt. Egyike volt azoknak, akik szorgalmazták a sakk-logika irányultságú osztályok bevezetését iskolánkban, és az ezzel kapcsolatos tanmenet kidolgozását. Tanítványai rendszeresen kimagasló eredményeket értek el országos szintű versenyeken, köztük a Bolyai és Zrínyi Ilona matematikaversenyeken.
Pedagógusként mindig kereste a megújulás lehetőségét. A matematikaoktatásban korán felismerte a digitális eszközök kínálta lehetőségeket, és ezek alkalmazásával példát mutatott a korszerű, élményszerű és differenciált tanításra.
Horváthné Nagy Margit nemcsak kiváló szakember, hanem inspiráló személyiség is. Egy közösségépítő, gyermekközpontú, elhivatott pedagógustól búcsúznak most kollégái, akinek munkája, hozzáállása és példája tovább él az iskola mindennapjaiban. Kollégái boldog, tartalmas nyugdíjas éveket kívánnak neki!
Karádiné Godávszky Erzsébetet, az Izbégi Általános Iskola pedagógusát.
Karádiné Godávszky Erzsébet négy évtizedes pedagógusi pályafutásával példát mutatott elhivatottságból, szakmaiságból és emberségből. Tanulmányait a Budapesti Tanítóképző Főiskolán végezte, majd 1984-től kezdve több iskolában – mindig tanítóként, osztályfőnökként, közösségi szerepeket is vállalva – segítette gyerekek százait a tanulás útján. Munkájában mindig különös figyelmet szentelt a lemaradók felzárkóztatásának és a tehetségek gondozásának egyaránt.
2011 óta iskolánk meghatározó pedagógusa, aki a matematika tantárgy tanítását és megszerettetését szívügyének tekintette. Munkaközösség-vezetőként úttörő szerepet vállalt a sakk-logika irányultságú osztály bevezetésében, és kollégáival együtt kidolgozta az ehhez szükséges tanmeneteket. Mindemellett számos tanulmányi verseny szervezése, tehetséggondozó program, valamint pályakezdő kollégák segítése is az ő nevéhez fűződik.
Tanítványai és munkatársai egyaránt tisztelik tudásáért, precizitásáért, derűs személyiségéért és fáradhatatlan munkabírásáért.
Karádiné Godávszky Erzsébet nyugdíjba vonulásával egy kivételes pálya zárul le, de munkájának hatása még hosszú ideig érezhető marad az iskolában. Kollégái köszönik négy évtizedes példamutatását, és további boldog, tartalmas éveket kívánnak neki életének új szakaszához!
A Debreceni Zeneművészeti Főiskolán szerzett pedagógusi diplomájának 50 éves évfordulója alkalmából Lakos Ágnest, a Vujicsics Tihamér Zeneiskola pedagógusát.
Lakos Ágnes Szentendre Város Pedagógiai-díjas, Lajtha László- és Artisjus-díjas nyugalmazott zongoratanár, aki 1982-ben lett a szentendrei Vujicsics Tihamér Zeneiskola tanára, sok éven át pedig a zongora tanszak vezetője. Pedagógiai munkássága kiemelkedő, nem csak zongoratanárként, hanem egy új zongoraiskola, illetve több egyéb kiadvány szerkesztőjeként is.
Lakos Ágnes saját maga által írt visszaemlékezése többet elmond, mint amit kollégájaként papírra lehet vetni.
Lakos Ágnes feljegyzéseinek részlete:
„Nagyon szerencsésnek tartom magam, mert egész életemben két csodával foglalkozhattam: a gyermekekkel és a zenével. Mindig is zongoratanárnak készültem…
Első munkahelyemen, a Váci Bartók Béla zeneiskolában megismerkedtem életem párjával, Zászkaliczky Tamás orgonaművésszel…
1992-ben felkérés ért a Könemann Zeneműkiadó pedagógiai kottáinak gondozására. Innentől kezdve a szakmai életemben minden a helyére került. Tanítás és kottakiadás. Kottasorozataim a világ számos országában nagy sikert arattak. 2006-ban jelent meg a Barátságos Zongoraiskola négy kötetben, 12 év munkája Orbán György Kossuth-díjas zeneszerzővel. Azóta sokezer kisember ebből a kottából tanul, ma már nem csak idehaza, hanem Erdélyben és Felvidéken is, hiszen megjelent román és szlovák, valamint német nyelven is. A Könemann Zeneműkiadónál és később a Magyar Zeneműkiadónál (Editio Musica Budapest) közel 50 kötetet adtam közre.
Amikor férjemmel és akkor még óvodás gyermekeimmel 1982-ben Szentendrére jöttünk, legendás tantestületbe csöppentem. Oltai Adrienne, Papp Tibor, Mezey Erika, Szári Mihály – mindannyian példamutató emberek és muzsikusok voltak számomra.
Végezetül tanítványaimról még egy szót: akik a „legendás” 32-es teremben megfordultak – élhetnek bárhol a világon, válhattak híres művészekké, orvosprofesszorokká, diplomatákká, pilótákká, tanárokká, édesanyákká és édesapákká – életük eseményeiről mindig beszámolnak nekem, elhozzák bemutatni gyermekeiket és otthonunk mindig nyitva áll előttük. Pilinszky János sorait látom ebben beteljesülni: A zongorát befutja a borostyán, s a gyerekkori kis ház falát szétmállasztja a naplemente. És mégis, mégis szakadatlanul szemközt a leáldozó nappal mindez, ami elmúlt, halhatatlan.”
Pap Angélát, a Vujicsics Tihamér Zeneiskola pedagógusát.
Pap Angéla 1986 szeptembere óta a Vujicsics Tihamér Zeneiskola hegedűtanára, közvetlenül a diplomája megszerzése után állt munkába, és az intézményhez azóta is hűségesen ragaszkodik. A közel 40 év alatt több száz növendékével szerettette meg a hegedűt és a kamarazenélés örömét. Munkásságát mindvégig a gyermekek tisztelete, szeretete, személyiségük zenén keresztüli fejlesztése motiválta.
Az élethosszig tartó tanulás jellemzi. Tapasztalatait nemcsak tanítványaival osztja meg, hanem tanártársainak is átadja a megszerzett tudást. 2010-ben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen fejlesztőpedagógus szakvizsgát tett. Képzettségének köszönhetően a zenén keresztül sikeresen tudja támogatni a sajátos nevelési igényű gyerekek testi-lelki fejlődését. Munkájában rendszeresen alkalmazza a Kovács-módszert (zenei munkaképesség-gondozást) is.
A tanítás mellett gyakran játszik kamara-és szimfonikus zenekarokban, példát mutatva ezzel növendékeinek. Számos diákja, aki más pályán helyezkedett el, rendszeresen muzsikál különböző zenekarokban, együttesekben.
Pedagógiai munkássága inkább a folyamatos, igényes, a legkülönbözőbb gyermekekkel is szót értő, segítő tanári munkában nyilvánul meg, és nem mindenáron a versenyekre való felkészítésben. Tanítványai sorsát, pályáját folyamatosan figyelemmel kíséri.
Pap Angéla munkásságában kiemelkedő, hogy tanulóit nemcsak az általános iskolai évek alatt tudja megtartani, hanem gimnáziumi, egyetemi tanulmányok mellett is kitartanak a hangszerük mellett. Pap Angéla nemcsak megbízható tanár, hanem kollégaként is mindig lehet számítani rá. Nyugdíjasként továbbra is a Vujicsics Zeneiskola tanára.
Simon Péternét, a Bimbó úti Tagóvoda óvodapedagógusát.
Simon Péterné 1981-ben végzett Győrben a Zrínyi Ilona Gimnázium és Óvónőképző Szakközépiskolában. Érettségi után szülővárosában Győrben kezdett el dolgozni. Az ottani közösség meghatározó volt szakmai életútjában: megtapasztalta, hogy hogyan lehet magas létszámú gyermekcsoportban, finanszírozási nehézségek ellenére is egymást támogató közösségben dolgozni.
Családjával 1984-ben költöztek Szentendrére, és Kati azóta a Bimbó utcai Tagóvoda óvodapedagógusa. Család mellett képezte magát: 2004-ben végzett Szarvason a Tessedik Sámuel Főiskolán. 2017-ben végzett Vácon az Apor Vilmos Katolikus Főiskola mentor és gyakorlatvezető szakon. Mentoráltjai alapos, fáradhatatlan, segítőkész pedagógusként jellemzik, aki végig kíséri útjukat a vizsgák és a minősítések után is.
A keze közül kikerült gyermekek gyermekei térnek vissza hozzá az óvodába, mert az az érték, amit ő képviselt, minta volt számukra. Kati elfogadó, segítő, támogató szemlélettel dolgozik; komplex gondolkodás és kiemelkedő szervezőkészség jellemzi.
2018-ban alakult meg a Szentendre Városi Óvodák Tehetséggondozó munkaközössége, aminek vezetője lett. Változatos programokat szervez a munkaközösség tagjainak, célja egyet jelent Eötvös Lóránd gondolatával, „Tanuljunk egymástól, hogy minél jobban taníthassunk.”
A Bimbó utcai Tagóvoda elsőként kapta meg 2016-ban a Kincses Kultúróvoda címet. 1990 óta
a néphagyomány-éltetés szemléletével dolgoznak, melynek Kati az első perctől aktív résztvevője volt, és 35 éve ebben tevékenykedik. Tagja a Néphagyományőrző Óvodapedagógusok Egyesületének és a Szentendrei Óvodapedagógusok Néphagyomány Éltető Közösségének. Az ott végzett munka eredménye, hogy az óvoda Néphagyományőrző Mester Óvoda-díjban, SZÓNÉK Pro Urbe-díjban és a Művészeti Akadémia elismerésében részesült.
Gazdag életút az övé, több mint 40 év az óvodai életben, melyben sok-sok gyermek között ott vannak unokái, akik a szárnyai alatt értek, érnek meg az iskolára. Talán csak ők jelzik az idő múlását, hiszen Kati továbbra is nyitott az újra. Empatikus, gondoskodó, fáradhatatlan: kollégái nagyon szeretnék, hogy még sok éven keresztül aktív tagja legyen a Bimbó utcai Tagóvoda közösségének!
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola egyetemi tagozatán megszerzett művésztanári diplomájának 50 éves évfordulója alkalmából Szilágyi Istvánt, a Vujicsics Tihamér Zeneiskola pedagógusát – oklevelét Zakar Katalin, a Vujicsics Tihamér Zeneiskola igazgatója vette át.
Szilágyi István 1975-ben kapta meg művésztanári diplomáját a Zeneakadémián. 1974 és 1994 között zenekari kürtművészként tevékenykedett a Pécsi Szimfonikus Zenekarban, majd 1976-ban a budapesti MÁV Szimfonikus Zenekar is tagjává választotta.
1985 és 1999 között a kecskeméti Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola tanára lett, ahol mind alap, mind középfokon tanított kürtöt.
1996 és 2006 között a Szegedi Tudomány Egyetem oktatói karába kapott meghívást, ahol a Zeneművészeti Főiskolai Kar kürt szakos hallgatóit tanította. Tanítványai többször értek el dobogós helyezéseket az Országos Főiskolai Kürtversenyen, valamint a Zeneakadémia által rendezett Országos Versenyen.
1993 óta a szentendrei Vujicsics Tihamér Alapfokú Művészeti Iskola tanári karának tagja. Alap, közép-, és felsőfokú tanárként teljes rálátással rendelkezik a magyarországi zeneoktatás minden szegletére, és ezt a tapasztalatot kiválóan kamatoztatja pedagógiai munkája során. A zeneiskolában eltöltött 32 év áldozatos munkája nagymértékben hozzájárult a szentendrei rézfúvós tanszak szakmai színvonalának emeléséhez. Ennek elismeréseként 2010-ben megkapta az iskola Oltai díját, majd 2017-ben a Szentendre Város Önkormányzatának Képviselő-testülete által megszavazott Városi Pedagógiai Díjban részesült, és ugyanebben az évben Pedagógus Szolgálati Emlékérmet is kapott.
Több zeneiskolában az ő általa kinevelt pedagógusok adják tovább a kürttanítás tudományát, közülük az egyikük szintén iskolánkban tanít.
Szilágyi István számára nem csupán a zenei technikai tudás átadása a cél, hanem a fiatalok egészségesebb, harmonikusabb, a művészeteket szerető és értő emberré válása.
A Debreceni Tanítóképző Intézetben megszerzett pedagógusi diplomájának 50 éves évfordulója alkalmából dr. Szorokinné Pálfi Máriát, az AGY TANODA Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola pedagógusát.
Az AGY TANODA Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola volt tanítója 1974-ben a szerezte diplomáját. Mindvégig Szentendrén dolgozott. Tanítói munkásságát 1973-ban, a Bajcsy Általános Iskolában, későbbi nevén Központi Iskolában kezdte nagy lelkesedéssel.
1993 óta tanított alapító pedagógusként az AGY Tanodában. Munkáját nagy szakmai felkészültség, alaposság és humor jellemezte.
A gyerekeket tisztességre, emberségre személyes példamutatásával nevelte. Irántuk érzett nagy-nagy szeretetével, türelemmel tanította diákjait.
Számtalan nebuló tanult meg a keze alatt írni, olvasni, számolni.
Közösségi emberként fontos volt számára a fiatal kollégák támogatása, patronálása.
Az AGY Tanoda Fenntartója, az Agy Egyesület hálája jeléül örökös tiszteletbeli tagjának választotta 2008-ban, nyugdíjba vonulásakor.
Az ünnepség pezsgős koccintással zárult.
Szeretettel gratulálunk minden díjazottnak, köszönjük a munkáját minden pedagógusnak!
Fotó: Isza Ferenc / Szentendre.hu