Milyen mozgásformák javasoltak a különböző életkorú gyermekek számára?

2-5 év közötti kisgyermekek számára a futkározás, a labdázás és az úszás gyakorlása jelenti a sport fogalmát. Bölcsődében és óvodában a tornafoglalkozások során játékos gyakorlatok, vetélkedők formájában ismertetik és szerettetik meg a gyermekeinkkel a testmozgást.

6 éves kortól a gyermekek látása mellett javul a mozgáskoordinációjuk, és megnő annak az időtartama is, amíg egy dologra képesek koncentrálni, illetve egyre hatékonyabban tudnak instrukciókat és szabályokat is követni. Ez pedig kiváló alkalom arra, hogy először megismerkedjenek összetettebb, már ’rendes’ sportként űzött mozgásformákkal, mint például a torna vagy gimnasztika, a tánc, az úszás, a tenisz, a futás vagy valamilyen küzdősport. Ezenkívül jó ötlet lehet még belefogni olyan, jól felügyelt, izgalmas csapatsportokba, mint a labdarúgás és a hazánkban is egyre népszerűbb baseball vagy softball.

Ebben a 6-9 éves korig tartó időszakban az is fontos szempont, hogy a gyermek megkedvelje a mozgást, ne nyűg legyen számára, így ha meggondolja magát, vagy nem szeret már edzésre járni, hagyjuk, hogy mást próbáljon ki. Sőt, szakértők szerint egyáltalán nem ajánlatos leragadni egyetlen sportnál sem ennyire fiatalon, hiszen minden mozgásforma más-más készséget fejleszt, erre pedig a növekedés éveiben a nagy szükség van.

8-9 éves korban már az ügyességi feladatokat felölelő mozgástípusok kerülnek előtérbe, amelyek a koordinációs készséget, az egyensúlyérzéket, az érzékelést fejlesztik, növelik az állóképességet és önfegyelemre tanítanak. A csapatjátékok problémamegoldó képességet fejlesztik, a gyermek szocializációját segítik.

9 éves kor után a fizikai erőnlétet javító edzésformák is végezhetők, például kerékpározás, futás, távgyaloglás.

10-12 év közötti gyermek már érett, tökéletes látással rendelkezik, ha már sportolt előtte, jó a koordinációja, és képessé válik arra, hogy megértsen, végrehajtson összetett sportstratégiákat, és emlékezzen a bonyolultabb szabályokra is – akár már a játék közben.  Ilyenkor már egészen nyugodtan belekóstolhat olyan sportágakba, amelyeket később akár sportszerűen is űzhet. Ilyen a foci, a vízilabda, a hoki, a röplabda vagy a kosárlabda.

Természetesen bármilyen más sport is megtetszhet neki, a lényeg, hogy a mozgás ne kerüljön ki az életéből. Ha nem annyira szeret sportolni, próbálkozzunk egy kevésbé intenzív mozgásformával, és figyeljünk oda arra is, hogy a tinédzser évek alatt nagy változásokon mehet keresztül gyermekünk, így lehet, hogy mozgásigénye vagy preferált edzésformája is teljesen megváltozik. Ne erőltessünk olyan sportot, amiről világossá vált, hogy nem szereti csinálni, vagy teher neki eljárni rá, inkább biztassuk, hogy válasszon helyette valami számára izgalmasabbat.

Amikor sportot választunk iskolás gyermekünk számára, vegyük figyelembe azt is, hogy a tanórák mellett ne jelentsen túl nagy megterhelést az edzésre járás, ha lehetőség van rá, a közelben legyen a sportolási lehetőség, jó, gyermekekkel szót értő edző tartsa az órákat, és a gyermeknek minden alkalommal lehetősége legyen aktívan részt venni a mozgásban.

Sportegyesületek Szentendrén
V8 Uszoda és Szabadidőközpont
Aktuális sporthírek