2022. július 12., 11:11
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 2 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.
Nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásként kapott építési engedélyt a Hauszmann Alapítvány tervezett beruházása, az annavölgyi volt honvédségi üdülőben létesítendő szakképzési központ és Hauszmann Alajos egykori nyári villájának visszaépítése. Kiemelt beruházás esetén a települési építési szabályok felülírhatók, de ebben az esetben ez nem volt elég, az országos településrendezési és építési követelmények (OTÉK) egyes szabályaitól is eltekintettek, mert a kormányrendelet egyedi beépítési szabályokat hagyott jóvá.

Ahogy azt korábban megírtuk 2021. április végén a parlament kétharmados többsége megszavazta a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvényt, illetve ezek vagyonjuttatását. Így létrejött a Hauszmann Alapítvány és a kezelésébe került Szentendre külterületén lévő, tíz helyrajzi számon jegyzett, Lajos-forrás és környékén, valamint az Annavölgyben mintegy 5,5 hektárnyi Natura 2000 területen lévő ingatlan. Ezen belül mintegy 6500 m2 országos jelentőségű védett természeti területet is az Alapítványra bízták, ami magába foglalja a Lajos-forrás melletti turistaházat és közvetlen környezetét is. Az alapítvány célja Hauszmann Alajos életművének, építészeti és kulturális hagyatékának gondozása, a Hauszmann Emlékház létrehozása, a hagyományos szépmíves mesterségek komplex oktatási, kutatási és dokumentációs tudásközpontjának és élményközpontjának létrehozása.

A projektet kiemelt beruházássá nyilvánító kormányrendelet a korábbi tíz ingatlan mellé további négy,  szintén természetvédelmi védettségű ingatlant is „beruházási célterületként” határozott meg. 

Nem késlekedtek a projekt tervezésével, 2022 januárjában már meg is kapta a környezetvédelmi engedélyt, mert a Pest Megyei Kormányhivatal szerint a beruházásnak nincs jelentős környezeti hatása. Példás gyorsasággal idén tavasszal pedig már meg is született az építési engedélyt.

A tervezett beruházásokról egyelőre nincs hivatalos kommunikáció, csak egy facebook bejegyzés tesz említést az Alapítvány annavölgyi terveiről.

Az önkormányzattal az Alapítvány nem egyeztetett a tervekről. Kiss Gabriella főépítész tájékoztatása szerint külön kérniük kellett az ügyféli jogállás megállapítását és a tervekbe történő iratbetekintést az építési engedélyezési eljárás során. Így ismerhették meg a terveket, amelyek a SZÉSZ előírásaival és szabályaival teljességgel ellentétesek.

A projektet kiemelt beruházássá nyilvánító kormányrendelet úgy teszi lehetővé a beruházást, hogy ahhoz az alapvető közművesítési és parkolóépítési követelmények alól is felmentést ad. (A korábbi Honvédelmi Minisztérium üdülőjének vízellátását ugyanis egy kút biztosította, egyéb víziközművek hiányáról már nem is beszélve.)

Egyelőre nincs információ arról, hogy miből finanszírozzák a tervek megvalósítását, az Alapítvány létrehozására és vagyonjuttatására vonatkozó törvény külön kitér arra, hogy az Alapítvány értékesítheti a rendelkezésére bocsátott ingatlanokat – kizárva az államot az elővásárlási jogból.

Úgy tűnik, nem volt alaptalan a képviselő-testület aggodalma, hogy a Hauszmann Alapítványnak juttatott annavölgyi, Lajos-forrás környéki ingatlanvagyon hasznosításából az önkormányzatot kihagyják. Hiába nyilvánították ki határozatban tavaly májusban, hogy együtt kívánnak működni az Alapítvánnyal a terület hasznosításában annak érdekében, hogy a népszerű kirándulóhely megmaradhasson szabadon látogatható, szabadidős, sport és rekreációs tevékenységet szolgáló területnek. Hiába rendeltek el változtatási tilalmat erre a területre is. A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá minősítés mindent felülírt. Mindezek ellenére a város főépítésze, Kiss Gabriella az Építészfórum cikkéhez adott összefoglalójának záró soraiban az írta, hogy „talán még most sem késő”, hogy a Hauszmann Alapítvány egyeztessen az önkormányzattal.

Az Építészfórum közelmúltban megjelent cikke átfogóan ismerteti az Alapítvány létrejötte óta, az elmúlt egy évben történteket, illetve azokat az információkat, amiket jelenleg tudni lehet az Alapítvány terveiről: olvasóink figyelmébe ajánljuk a részletes összefoglalót.

(Borítóképünkön a BluePlan Mérnökiroda Kft. látványterve látható – galériánk fotóit a helyszínen Bellai László készítette, 2022 januárjában.)