2013. május 6., 07:47
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 12 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Május 10-12. péntek, szombat 11-22 óra között és vasárnap 11-21 óra között ürmös és gyümölcsbor napokat rendeznek a Dumtsa Korzón.

 

Mi az Ürmös?

Egy olyan fűszerezett borkülönlegesség, melynek íze a különböző fűszer- és gyógynövények (kiemelten a kesernyés fehér ürömfű) és a bor egymásra hatásából jön létre. Fogyasztása aperitifként vagy az étkezés lezárásaként, de beszélgetés közben kortyolgatásra ajánlott.

Az ürmös Szentendre történelmének szerves része, ami 300 évre nyúlik vissza, hagyományát az akkor ide betelepülő rácok hozták magukkal, és napjainkban a Szentendrei Rác Ürmös folytatja.

 A rendezvény célja, hogy minél szélesebb körben megismertesse az ürmösöket és gyümölcsborokat a nagyközönséggel, és közel hozza azokat a ma Szentendrén élők és az idelátogatók számára.

 Az első alkalom, hogy egy borfesztivál kizárólag az ürmös és gyümölcsborokra fókuszáljon.

A rendezvény részeként nyitott, szakmai konferenciára is sor kerül, ahol előadások keretében kerül megvitatásra az ürmösök és gyümölcsborok helyzete a borász szakmán belül.

A rendezvény eddig még nem létező bor-hidat létesít a magyar és a szerb nép között a hazai ürmösök és szerb testvére a bermetek közös megjelenésével.

Résztvevők:

Ürmös bor aperitifek Magyarországról:

Rácürmös Szentendre – Szentendrei Rác Ürmös bor aperitif

Leskó István – Mádi Ürmös

Szegedi Róza vendéglő – Badacsonyi Ürmös

Boksay Pince – Badacsonyi Ürmös

Orbán pince, Balatonrendes – Ürmös

Sümegi és Társa Baja – Magyar Ürmös

Lili pince – Egri Ürmös

Bermetek –  Szerbia-Vajdaságból:

Vinum doo, Karlóca – bermet

Vinarija Aleks, Karlóca – bermet

Vinarija Kovacevic 1895, Irig – bermet

Vinarija Zivanovic 1770 Karlóca – bermet

Gyümölcsborok:  Tahitótfalu – Eper vére – Eper bor

Gyümölcsbor forgalmazók

 

Szervezők: Dumtsa Korzó, Művész étterem, Rácürmös Kft. Szentendre,

Szentendrei Kadarka kör, Dunakanyar-Pilis Helyi Termék Szociális Szövetkezet

 

Információ: Vajda János mobil: 30-9620-376 email: vajda.janos@racurmos.hu