2014. augusztus 27., 08:21
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 10 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

2004 áprilisában alakult meg a Dunakanyar Orvosi Centrum, melyet a szakmájukban országos elismertséget szerző orvos házaspár, dr. Traub Alfréd plasztikai sebész és dr. Ratkay Imola szemész alapított. A kezdetekről, az elmúlt évek tapasztalatairól a főorvosnővel beszélgettünk.

Gyakorló és sikeres orvosként hogyan jött az ötlet, hogy magánrendelőt nyissanak Szentendrén?
Mindketten szegediek vagyunk, ott végeztük el az egyetemet, majd több helyen megfordultunk, külföldön is dolgoztunk. 17 évvel ezelőtt költöztünk Szentendrére. Két gyerekünk van, így általuk is sok ismerősünk lett a városban. A szülők, az ismerősök közül egyre többen kérdezték, hogy miért nem nyitunk magánrendelőt, hogy milyen jó lenne helyben is egy ilyen szolgáltatás. Úgy gondoltuk, hogy kipróbáljuk, és belevágtunk. Az igény tehát a helyi lakosokban merült fel, és a páciensek többsége is helybéli, illetve környékbeli.

Milyen változások történtek az elmúlt tíz év alatt?
Tíz évvel ezelőtt négy szakrendeléssel kezdtük: volt szemészet, plasztikai sebészet, bőrgyógyászat és nőgyógyászat. Erre volt a legnagyobb igény és kereslet, és azóta is ez a húzóágazat. A kínálatot folyamatosan szélesítjük: jelenleg van allergológia, ultrahang-diagnosztika, belgyógyászat, diabetológia, foglalkozás-egészségügy, pszichológia, urológia, bőrsebészet, illetve általános sebészet.

Milyen előnyei vannak egy magánrendelőnek a beteg szempontjából?
A DOC nagy előnye, hogy a várakozási idő a minimálisra csökken. Az akut problémákkal érkezőket a profilunknak megfelelően természetesen fogadjuk a rendelési időben, senkit nem küldünk el. A kellemes, természetes környezet megnyugtató hatással van a páciensekre, ez különösen a gyermekek esetében fontos, hiszen félelem nélkül várakozhatnak. Az orvosok odafigyelnek a páciensekre, tudnak velük beszélgetni. Jó a műszaki felszereltségünk, és jól képzett szakorvosaink vannak. Minden orvosunk rendelkezik kórházi háttérrel, tehát ha szükség van további diagnosztikai vizsgálatokra, illetve műtéti beavatkozásokra, tovább tudják küldeni a pácienseket. És az sem mellékes, hogy áraink jóval kedvezőbbek a pesti áraknál.

Hogyan ítéli meg orvosként, tulajdonosként a magánrendelő helyzetét?
Egy magánrendelő üzemeltetésénél nagyon sok a bürokratikus teendő. Sok időt és energiát vesz igénybe az épület fenntartása, a jelentési kötelezettség. Az állami intézményekkel jó a kapcsolatunk, több egészségpénztárnak is tagja vagyunk, ennek ellenére úgy érzem, nagyon nehezek a működtetés feltételei. Az orvosi-szakmai munkát nagyon szeretem, sokkal szívesebben foglalkozok kutatással, gyógyítással, oktatással, mint menedzseri munkával.

Mindezek tükrében hogyan látja a DOC jövőjét?
Az igény megvan a megfelelő, jó szintű ellátásra itt helyben is. Nagyon gyorsan változnak a körülmények, ezért hosszú távra nehéz tervezni. Időnként megkeresnek fejvadász cégek, de eddig határozottan nemet mondtunk a külföldi munkalehetőségekre. Örülünk a páciensek pozitív visszajelzésének, és ez erőt ad a további munkánkhoz.

Németh Erika