Az Európai Civil Koordinációs Egyesület (ECKE) évek óta segíti Szentendre egyik testvérvárosa Kézdivásárhely, Nők Egyesületének részvételét „A Magyar Kézművességért Alapítvány” (AMKA) nemzetközi rangú pályázatain, kiállításain.
A Képző-és Iparművészeti Lektorátus valamint a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya erre az alkalomra felkért szakértőiből álló neves zsűri a kiállításon történő kitüntető megjelenésre alkalmasnak találta a beadott pályamunkáik jelentős részét. A Nők Egyesületét Fülöp Magdika vezeti Kézdivásárhelyen. A szervezést, az előkészítést, a pályázaton történő részvételüket Szentendre részéről az ECKE, T. Dévai Éva végzi, akinek a családjában szintén sok iparos, és kézműves található, és küldetésének tekinti a kézműves értékek megőrzését, a kétkezi munka becsületének hirdetését, visszaállítását, és tesz is érte a lehetőségek szerint.
Az idén kiugró sikernek értékeljük, hogy a XX. kiállításon a kézdivásárhelyiek még egy külön díjat is hazavihettek – Opra Etelka erdélyi tojásíró népi mester révén. Ezt Kézdivásárhely, és Polgármesteri hivatala elismerések átadásával, és a médiákban való megjelenéssel méltatja.
T. Dévai Évát, az ottani civil egyesület e segítő munkájáért már az elmúlt évben tiszteletbeli taggá fogadta, ami nagy megtiszteltetés.
A Magyar Kézművességért Alapítvány 1994 óta működik, az Ipartestületek Országos Szövetsége hozta létre. Célja a tárgykultúra szerves részét képező kézművesség hagyományainak megőrzése, ápolása, továbbvitele, értékeinek bemutatása, népszerűsítése, a szakmai fejlődés folyamatosságának fenntartása, a kihaló félben lévő mesterségek, szakmák képviselőivel is foglalkozik. Tevékenységének leglátványosabb területét a rendszeresen kettős tematikával kiírt pályázati anyagokból rendezett nemzetközi rangú kiállítások képezik.
A nagy látogatottságú kiállításokon hazai alkotók mellett lehetősége van bemutatkozni határon túli magyar kézműveseknek is. A kiállítások évről évre olyan rangos helyszíneken kerültek megrendezésre, mint pl. Iparművészeti Múzeum, Népművészeti Múzeum, Vajdahunyad-vár.
A mostani, a sorban a jubileumi XX. kiállítás május 2.- és július 1 között látogatható, a budai várban, az Országos Széchenyi Könyvtár Corvina termeiben. A rangos kiállítás anyagát tartalmazó gyönyörű három nyelvű értékes album ott megvásárolható. Fontosnak tartom még megnevezni, hogy Berzéki László szentendrei hangszerkészítő mester és fémnyomó iparművész munkája is látható a kiállításon, az egyedi Okleveleket pedig immár hagyományosan a szintén szentendrei, nemzetközi ismertségű, Vincze Papírmerítő Műhely készítette.
Köszönetet mondunk a Kézdivásárhely Város Polgármesteri Hivatalnak, hogy segíti e civil kezdeményezést és összefogást, a siker elérését.
Trombitás Gábor, országos elnök, Európai Civil Koordinációs Egyesület
Fotó : Marty Emilia, a Barabás Zsombor Háromszéki Népművészeti Egyesület titkára, Trombitás Gábor az ECKE elnöke, Opra Etelka,népi mester, a kézdivásárhelyi Nők Egyesületének tagja az ünnepélyes eredményhirdetésen és a kiállítás megnyitóján.