2021. március 12., 01:13
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 3 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Online fórumra hívta a térség polgármestereit az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) államtitkára, Vitályos Eszter, március 10-én. Előadásában tájékoztatást adott arról, milyen operatív programok keretében tudnak az önkormányzatok uniós forrásokra pályázni a 2021–2027-es fejlesztési ciklusban.

A 2021-2027 fejlesztési ciklus operatív programjairól, humánfejlesztésekről és önkormányzati pályázati lehetőségekről tartott előadást Vitályos Eszter államtitkár Budakalász, Csobánka, Kisoroszi, Leányfalu, Pilisborosjenő, Pilisvörösvár, Pilisszántó, Pilisszentkereszt, Pilisszentlászló, Pócsmegyer, Pomáz, Szentendre, Tahitótfalu és Visegrád polgármestereinek.

Vitályos Eszter államtitkár az online találkozón bemutatta az elkövetkező hat év operatív programjait, a térségre vonatkozó támogatási lehetőségeket. A programokról a www.palyazat.gov.hu oldalon jelenleg társadalmi egyeztetés zajlik, azzal a céllal, hogy a szakmai szervezetek, az önkormányzatok döntéshozói, az állampolgárok megismerjék a fejlesztési időszak alapdokumentumait, a Partnerségi Megállapodást és az operatív programokat, és észrevételeikkel, javaslataikkal alakíthassák azokat. Az oldalra látogatók minden dokumentumot részletesen véleményezhetnek az egyes fejezetek végén található szövegdobozok segítségével. Innen elérhetők a véleményezhető programtervek: https://www.palyazat.gov.hu/tarsadalmi_egyeztetes_2021_2027.

Az operatív programok társadalmi egyeztetése és jóváhagyása után, előreláthatólag nyáron jelennek meg az első pályázati felhívások. A 2021-2027-es ciklusban a célzottan fejlesztendő térségek között szerepel a Dunakanyar is – tájékoztatott Vitályos Eszter az online fórumon, ahol az alábbi programokat részletezte:

  • Digitális Megújulás Operatív Program Plusz (DIMOP Plusz)
  • Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz (EFOP Plusz)
  • Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz (GINOP Plusz)
  • Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program Plusz (IKOP Plusz)
  • Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz (KEHOP Plusz)
  • Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Plusz (MAHOP Plusz)
  • Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz)
  • Végrehajtás Operatív Program Plusz (VOP Plusz)

Az EMMI államtitkára kiemelte az EFOP Plusz keretében elérhető humánfejlesztéseket: ide tartoznak az egészségügyi fejlesztések, korszerű köznevelési programok, a társadalmi felzárkózási fejlesztések, a szociális fejlesztések, a rászorulók támogatása és a család- és ifjúságügyi fejlesztések. A témakörök jelentős részére az önkormányzatok is pályázhatnak. A TOP Plusz célkitűzései a versenyképes megye, a térségfejlesztés, a helyi turisztikai fejlesztések és a területi humán fejlesztések.

Fontos változás az új uniós fejlesztési időszakban, hogy a Kormány kezdeményezésére, 2018 óta Pest megye és Budapest két különálló régiót alkot, így megnyílnak olyan fejlesztési források is, amelyek eddig nem álltak a megye rendelkezésére. A fejlett régió Budapest és a kevésbé fejlett régió Pest megye a Közép-Magyarországi Régióban. A Pest megyei kompenzáció összesen 80 Mrd Ft hazai forrást jelent, és 2021-ben még újabb pályázati felhívások várhatóak.

Minden operatív programból támogathatóvá válnak megye települései. Célzott támogatások igényelhetők a kistelepülések részére, ezeket előnyben részesítik a pályázati rendszerben a lakosságszám, adóerő-képesség, jogszabályi besorolás fejlettség alapján. Egyszerűsítést ígérnek a jogszabályi és végrehajtási szinten is, azaz kevesebb lesz az adminisztráció.

Az előadás után a polgármesterek tehették fel kérdéseiket. Többen felvetették a DMRV Zrt. vízkapacitás-bővítésének kérdését, ami a régió lakosságának folyamatos növekedése miatt egyre aktuálisabb. A korszerűsítésre nem a kohéziós pályázatok keretében lesz lehetőség, hanem más forrásokat kell keresni – válaszolt az államtitkár. Szó esett a Magyar Városok és a Magyar Falu Programon keresztül igényelhető támogatási lehetőségekről. A Dunakanyar egyik legfontosabb kérdése is felmerült, a közlekedési fejlesztések lehetőségei, a dunai közlekedés bekapcsolása a vérkeringésbe, illetve az útvonalak tehermentesítése.

A fórum végén Vitályos Eszter a felmerült kérdésekre reagálva elmondta, hogy a témák megbeszélésére közös, térségi egyeztetést szeretne összehívni. Az online fórumot követően pedig hamarosan személyes találkozókon egyeztet újra a polgármesterekkel a pályázati lehetőségekről, várva a programokhoz kapcsolódó kérdéseket, javaslatokat.