2015. február 5., 10:40
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 9 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Tavaszváró hétvégékkel nyit Bálint-napkor a szentendrei Skanzen. Farsangi szerelem, szerelmes farsang fogadja a szentendrei Skanzenbe látogatókat február 14-én és 15-én, a múzeum idei első nyitvatartási hétvégéjén. A téli pihenő után tavaszváró programokkal készülnek a skanzenesek, melyben főszerepet kap a népzene, a néptánc és számos mesterség.

A szentendrei Skanzen tavaszváró hétvégéivel 2015. február 14. és március 29. között, szombat-vasárnap 10 és 16 óra között várja látogatóit az alábbi témák mentén:

  1. február 14-15. Szerelmes farsang
  2. február 21-22. Cserfes cserepes hétvége
  3. február. 28-márc 1. Katonadolog
  4. március 7-8. Nőszemély
  5. március 14-15. Nemzeti hétvége
  6. március 21-22. Ládafia hétvége
  7. március 28-29. Húsvéti készülődés

balint_nap

A vízkereszttel induló farsang a magyar néphagyományok szerint is a vidám, zenés mulatságok ideje. A hideg miatt a fonóba szoruló emberek ebben az időszakban zenéltek, táncoltak, sokan pedig mókás, olykor rémisztő maskarát öltöttek fel egymás szórakoztatására, riogatására. Leggyakrabban gólya és medve bőrébe bújtak a legények, elrejtőzve a kíváncsi anyai szemek elől, hogy bátran udvarolhassanak kedvesüknek. A hosszú telet, a zord időt megelégelve farsang végén országszerte misztikus téltemetést tartottak, hogy messzire űzzék a telet, és helyet teremtsenek az olyannyira várt meleg, napsütéses tavasznak.

Ezt a tréfás vigasságot, a téltemetés szokását eleveníti fel a szentendrei Skanzen február 14-15-én, a 7 tavaszváró hétvége első hétvégéjén, ami egyben farsang utolsó hétvégéje is. A bátrabbak bekapcsolódhatnak Cibere vajda és Konc király harcába, eldöntve farsang és böjt küzdelmét. Az ínyencségre vágyók megkóstolhatják a farsangi csörögefánkot vagy a böjti molnárkalácsot.

Idén farsang farka Bálint napjába ér, és erről a Skanzen nem feledkezik meg. Akinek eddig nem sikerült meglelnie kedvesét, az most népi bűbáj segítségével megtalálhatja, akinek pedig nincs szüksége effajta boszorkányságra, az furmányos szakítópróbán tesztelheti párkapcsolatát. Mi több, a Skanzen Szerelmes farsangját óriás bábok szerelmi jelenetei is színesítik a két nap során.

A második tavaszváró hétvégén, február 21-22-én a fazekasmesterség kerül a középpontba. Kiderül, hogyan készülnek a cserépfazekak, korsók, csuprok, hogyan javította meg a törött edényt a drótostót, miként is forog az a bizonyos korong, amihez most bárki odaülhet, hogy elkészítse saját remekművét.

Az ezt követő hétvége, február 27-28. az utolsó alkalom, amikor még megtekinthető a Skanzen Ajándék a frontról című, első világháborús kiállítása. Ebből az apropóból egy rövid időre ki-ki beállhat bakának a Katonadolog hétvégén.

Március 7-8-án a nőnaphoz kötődően a falusi asszony élete elevenedik meg.

A Nemzeti hétvégén (március 14-15.) a népzene, néptánc segítségével emlékezik a Skanzen a ’48-as forradalomra, az Indulj el egy úton… című, Kallós Zoltán erdélyi folklórkutató életművét bemutató kiállítás megnyitója kapcsán. A két nap során táncházzal, neves népzenészek előadásaival várja látogatóit a szentendrei Skanzen.

Március 21-én és 22-án az ácsmesterség kerül porondra, a böjt utolsó hétvégéjén, március 28-29-én pedig húsvéti készülődésre invitálja látogatóit a Skanzen, ahol az ünnepi sütés-főzés mellett a tojásfestés sem marad el.

A február 14-15-ei Szerelmes farsang programjai részletesebben:

 

Mókás télbúcsúztatás (Magtár előtt)

– Cibere vajda és Konc király küzdelme – ügyességi vetélkedő

– délután téltemetés a máglya tüzénél

Farsangi furmányságok (Magtár)

– papírálarc-készítés

– poháralátét készítés

Szerelmes bábok (Magtár előtt)

– délelőtt szerelmes bábjáték óriás bábokkal

Szakítópróba (Filkeházi lakóház)

– páros vetélkedő – nem csak pároknak!

Boszorkánykonyha (Gyöngyösi iparosház)

– bűbájos füvek, szerelmi bűbájok

– népi gyógyír testi-lelki bántalmakra

Bálint-napi vetélkedő (Nemesradnóti lakóház)

– népi ügyességek és furfangosságok

Hagyományos konyha (Mádi kereskedőház)

– molnárkalács-készítés

Ünnepi étkek (Erdőhorváti lakóház)

– farsangi csörögefánk-készítés