
Az elmúlt hetek csapadékosabb időjárása kedvezett a szúnyogok szaporodásának. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által koordinált, központi szúnyoggyérítés tájékoztatója szerint az országos védekezés jelenleg földi biológiai eljárással történik. A Környezetvédelmi és Közösségi Részvételi Iroda (KKRI) munkatársai kapcsolatban vannak a Katasztrófavédelemmel, és nyomon követik heti programjukat, hogy minél pontosabb információik legyenek a szúnyoghelyzetről és a tervezett kezelésekről. E mellett elkezdték a helyi felkészülést a biológiai gyérítésre. A cél, hogy csökkentsék a kémiai szúnyogirtások számát.
Kisebb pocsolyák, pangó oxigénhiányos vízfelületek ideális mikrokörnyezetet biztosíthatnak a csípőszúnyog lárvák kifejlődéséhez, ezért a Katasztrófavédelem már elkezdte a védekezést földi biológiai módszerrel. Az eljárás során egy baktériumot juttatnak a tenyészőhelyekre, ami kizárólag a csípőszúnyogok lárváit pusztítja el. Ezen a héten a Duna felső szakaszán, Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyében, valamint a főváros egyes kerületeiben, összesen több mint ötszáz hektáron végeznek kezeléseket a szakemberek.
Szentendrén már javában zajlik a helyi felkészülés a szúnyogszezonra. A KKRI munkatársai kapcsolatban vannak a Katasztrófavédelemmel és kiemelt figyelemmel követik a szúnyoghelyzetet. Arra törekednek, hogy Szentendrén a szúnyogártalmat minél inkább biológiai szúnyoggyérítéssel csökkenthessék, a kémiai – deltametrinnel – történő vegyszeres módszer helyett. A KKRI felmérte már a közterületeken lévő tenyészőhelyeket szakemberrel, várják az árajánlatokat a biológiai gyérítésre.
Addig is mit tehetünk, hogy kevesebb legyen a szúnyog?