2015. december 14., 11:28
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 8 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Bűnmegelőzési felhívás

Közelednek az ünnepek, megkezdődött a készülődés a karácsonyra. Az üzletek megtelnek nézelődő, vásárló emberekkel. Minél nagyobb a tömeg, annál feszültebbek a vásárlók, és értékeik is annál inkább veszélyben vannak. A karácsonyi forgatag, a csomagokkal megpakolt gépjárművek kedvező alkalmat kínálnak a bűncselekmények elkövetőinek is.

Az ünnepi bevásárlások alkalmával sokan ülnek autóba, ezért a gépkocsifeltörések megelőzése érdekében érdemes figyelmet fordítani arra, hogy:

  • Járművét lehetőség szerint zárt, őrzött parkolóban hagyja!
  • Parkoláskor autója ablakait húzza fel és ellenőrizze le, hogy miden ajtót bezárt –e, a riasztót minden esetben kapcsolja be, még akkor is, ha csak rövid időre száll ki a ki az autójából!
  • A parkolás után és két vásárlás között is ellenőrizze, hogy semmit nem hagyott az autó utasterében.
  • Az őrizetlenül hagyott járműben látható helyen, ülésen ne hagyjon semmilyen tárgyat, használja helyette a csomagtartót! Az utastérben hagyott táska, szatyor, doboz, még ha üres is, vagy értéket nem rejt, a bűnelkövetők számára lehetőség, melyet meg is ragadnak.

A karácsonyi bevásárlások időszakában a leggyakoribb bűnelkövetési mód a zseblopás. Ennek jellemző helyszínei a zsúfolt helyek, bevásárlóközpontok, vásárcsarnokok, aluljárók, tömegközlekedési eszközök, pályaudvarok környéke.

A zseblopások megelőzése érdekében érdemes figyelmet fordítani arra, hogy:

  • Értéktárgyait, pénztárcáját, iratait ne tegye a táskája, kosara tetejére, azokat mindig tartsa a belső zsebében, vagy zárható helyen hordja.
  • Zsúfolt helyen, tömegközlekedési eszközön lehetőség szerint szorítsa a karja alá a táskát, melynek érintetlenségét többször is ellenőrizze!
  • A táskát, pénztárcát nem szabad őrizetlenül hagyni a kosárban, bevásárlókocsiban. Ha nem szeretné az egész soron végigtolni a kocsit, értékeit mindenképpen vegye ki belőle és vigye magával, miközben nézelődik!
  • Lehetőség szerint csak annyi készpénzt vigyen magával, amennyire várhatóan szüksége lesz!
  • A bankkártya PIN kódját ne írja rá a kártyára, de ha mégis felírja valahova, akkor azt ne tárolja együtt a bankkártyával!

Az internet fejlődésével egyre elterjedtebb az online vásárlás is, melyet óvatossággal kell kezelni:

  • Bankkártyával történő fizetés esetén lehetőség szerint olyan webáruházban vásároljon, amelynél a fizetés valamelyik banki oldalon keresztül történik
  • A túl olcsó termék mindig gyanús – a legtöbb csaló így szedi áldozatait.
  • Fontos tudni, hogy internetes fizetés alkalmával nem kérhetik el a bankkártya PIN kódját és a számlaszámot!

E néhány tanács megfogadásával Ön is tehet azért, hogy a karácsonyi készülődés örömét ne árnyékolja be semmi.

Lopott táska buktatta le

A Szentendrei Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya eljárást folytat lopás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt K. János pomázi lakos ellen.

A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint a férfi 2015. december 6-án 11 óra és 15 óra közötti időben az ablakrács lefeszítését, majd az ablak betörését követően bement egy pomázi tábor épületébe, ahonnan különféle élelmiszereket, gyógyszert, kötszereket, vérnyomásmérő készüléket és egy laptopot tulajdonított el.

A rendőrségen a tábor egyik munkatársa tett bejelentést a bűncselekmény elkövetését követően néhány órával és elmondta, hogy Pomáz, Beniczky utcában látott egy férfit, akinél felismerte a tőlük eltulajdonított táskát. A Budakalász Rendőrőrs járőrei a feljelentő által megjelölt helyszínen intézkedés alá vonták K. Jánost, akinél a ruházatátvizsgálás során a betörésből származó tárgyakat találtak. A 41 éves férfit a rendőrök elfogták és előállították, majd a szentendrei nyomozók gyanúsítottként hallgatták ki és őrizetbe vették.

A Szentendrei Járási Ügyészség a férfit 2015. december 9-én 30 napra előzetes letartóztatásba helyezte. Ellene az eljárást a Szentendrei Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya folytatja.