2017. október 19., 11:47
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 6 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Szentendre kincseit nézegetve rálelünk lelkére és megfog varázsa. Innen kapta címét is az Erdész Galéria október 20-án, pénteken 20 órakor nyíló kiállítása. A kiállítás megtekinthető november 30-ig, hétfő kivételével minden nap 10.00-18.00.

Miért özönlik nap mint nap rengeteg ember Szentendrére? Legalább 100 éve tart és erősödik ez a folyamat. Jönnek Amerikából, Kínából, Franciaországból és természetesen Magyarország minden sarkából – és egyre többen. Nagyon sokan visszavágynak, és vissza is térnek, ha tehetik. Valamit fontosat kapnak itt, valami olyat, hogy ismét idelátogatnak. Miért zarándokolnak a tömegek Lourdes-ba, Csíksomlyóra vagy Santiago de Compostellába? Csodára várnak. Nyilván Szentendrén is ez a helyzet – itt is csodára várnak.
Ez a spirituálisan jelenlévő valami: Szentendre lelke, ami szorosan kapcsolódik a városban mindenütt jelenlévő művészethez. Azaz a város fekvése, házai és a művészet együttes jelenléte az a megfoghatatlan, de erősen jelenlévő erő, ami mozgat itt mindent. Még azok is, akik soha be nem teszik a lábukat egy múzeumba vagy galériába, nem kószálnak el a turistacsapástól egy centit sem, valójában ezt keresik, ennek a hatása alatt vannak, ha nem is tudnak róla.
Erről szól ez a kiállítás. Nudelmann László gyűjtő megérezte ezt, és tudatosan felkutatta, majd gyűjteni kezdte a legkiválóbb műveket a szentendrei alkotóktól. Amikor ezeket a képeket céltudatosan kiválasztotta, majd hosszú évek alatt megvásárolta a magyar képzőművészet kiemelkedő egyéniségeitől, a magyar kortárs művészet jelentős művei voltak. Ma, 30 év múltával múzeumi kvalitású kincsekké nemesedtek. Ezek a művek Szentendre „lelkét” szimbolizálják.
Vajda Júlia Szentendre című olajfestményére pillantva a napsütötte házfalak, vörös tetőcserepek felett kéklő ég, az oromfalról kukucskáló ablak pontosan és hűen megidézik a városka hangulatát.
Vajda Lajos a legfontosabb és legjelentősebb művészeink közé tartozik. Ittléte nagyban meghatározta művészetét. Szegény volt, mai mértékkel nézve elképzelhetetlenül szegény. A helyi hentesnél vásárolt fél kiló csomagolópapírra alkotta művei nagy részét. A most bemutatott mű egy szerény vacsora lírai megjelenítése.
Bálint Endre festményein fogható tetten leginkább amit Szentendre lelkének nevezek. A derengő kékek, szürkészöldek, a fáradt színek idézik a város jellegzetes motívumait: a kőkeretes ablakokat, a barokk kapuzatokat, a kis ablakokkal kukucskáló oromfalakat a sok, cselédfolklórból átemelt motívummal.
Korniss Dezső sárkányosa konstruktív és szürrealista egyben, tehát a majdnem lehetetlen megjelenítésére vállalkozik.
És végül Barcsay Jenő munkái a legjobb példái annak, hogyan lehet legkevesebbel legtöbbet mondani. Néhány színnel és formával találja meg azt a kifejezésmódot, amivel tömören jellemzi a várost és lelkét.

 

Erdész Galéria
Szentendre, Bercsényi u. 4.
www.galleryerdesz.hu

A kiállítás megtekinthető november 30-ig, hétfő kivételével minden nap 10.00-18.00