2015. május 29., 19:06
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 9 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Szentendrei rajttal indult az idei Salomon Ultra-Trail futóverseny a pünkösdi hétvégén.

Mik ezek a furcsa táblák szerte a városban, és egyáltalán mi ez az Ultra-Trail? A Salomon Ultra-Trail® Hungary, ami igazából nem egy, hanem három verseny összefoglaló neve.

  • Salomon Ultra-Trail® Hungary, 111 és 52 kilométeres távokon a Pilis és Visegrádi-hegység erdejében.
  • Salomon Szentendre City Trail™, egy érintőpontos verseny a város szívében.
  • Salomon Szentendre Kids Trail™, az ifjú terepfutóknak a Duna-parton.

Az Ultra-Trail® a terepfutó versenyek csúcsa! Így nevezik a leghosszabb távú, legnehezebb versenyeket, ami a mi esetünkben ez 111, illetve 52 kilométert jelentett. Ez a 111 kilométer jelenleg a leghosszabb távú terepfutó verseny Magyarországon. Az útvonal: Dobogókő, Klastrompuszta, Pilisszentlélek, Lukács-árok, Prédikálószék, Visegrád.

A verseny előtti két napos felhőszakadás nem könnyítette meg a két távon induló 420 futó dolgát. Szerencsére a 111-es táv rajtjára (23-án éjfélkor indult ez a táv) már elállt az eső, de természetesen az erdei ösvények tökéletesen felázva várták a futókat. Éjfélkor nekilódult a mezőny, benne 19 ország (Ausztria, Bosznia Hercegovina, Horvátország, Csehország, Finnország, Franciaország, Japán, Lengyelország, Magyarország, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Oroszország, Új-Zéland, Románia, Svájc, Szerbia, Szlovákia) elszánt futója.

A fejlámpák fénye bevilágította a kihalt utcákat, aztán a futókat elnyelte az erdő. Dobogókőre érve akkora köd fogadta őket, hogy még a terepismerettel bíró futókat is próbára tette. Már itt kiszálltak néhányan, és még csak most kezdődött igazán a buli. A futók nagy részét Pilismarót előtt a Hirsch-orom környékén érte a pirkadat. Mintha feléledtek volna, a nap meghozta az életkedvűket. Dömöstől indult az útvonal legmeredekebb és leghosszabb emelkedője. 2,5 km-en 500 méter szintemelkedést kellett legyűrniük. Felérve a kilátás kárpótolta őket. A Prédikálószékről fogadja a legpompásabb panoráma a Dunakanyarra azokat, akik megmásszák ezt az emelkedőt. Le Lepencére, majd fel Pilisszentlászlóra, a Kisrigó vendéglőbe. Tibi a főpincér már rutinos, látott már nyakig sáros futót eleget, hiszen a 6 éven keresztül, minden májusban megrendezett Terep Százas nevű futóverseny útvonala kétszer is érintette a vendéglőt. A pincérek csak hordták ki a zöldséglevest, a futók felhörpintették és már robogtak is tovább az Apátkúti-völgyön át Visegrádra.

A Kálvárián felkapaszkodva, néhány futót annyira lenyűgözött az eléjük táruló panoráma és a Fellegvár látványa, hogy csaknem kifutottak a szintidőből. Az utolsó frissítőpont a Pap-réten várta azokat a futókat, akik eljutottak odáig. Már csak egy megpróbáltatás várt rájuk a Vöröskői emelkedő. Szentendrére érve a Bükkös-patak partján végigfutva már csak a cél lebegett a szemük előtt: a belvárosba fordulva minden fáradtság, minden kín elillant, amikor a Főtértől a célig (Lázár Cár tér) tartó taps közepette futottak a versenyzők. A turisták hamar kapcsoltak, hogy itt valami rendkívüli dolog zajlik. A hosszú táv leggyorsabb futója, a lengyel Zimny Oskarnak 12 órára és 31 percre volt szüksége, hogy lefutva a 111 kilométert, visszaérjen Szentendrére. A Lázár Cár téren hatalmas tömeg fogadta a lengyel futót, aki nem is tűnt fáradtnak. Bár lehet, hogy csak a győzelem mámora és a boldogság tette.

Salomon Citytrail™ Szentendre

Május 23-án reggel 9 órakor rajtolt el a verseny. Mivel nincs kötött útvonala a versenynek, így rögtön a rajt után mindenfelé futókat lehetett látni a Belvárosban. Nyolc pontot kellett megtalálniuk a futóknak és visszaérni a Lázár Cár térre, 1 órán belül. Az érintőpontok: Halfejes-kút, Templom-domb, Rab Ráby tér, Daru piac tér, Tobakosok keresztje, Vujicsics tér, Péter Pál templom. Vidám verseny volt.

Salomon Kids-Trail® Szentendre

Május 23-án 11 órakor még mindig esett az eső, de ez cseppet sem zavarta azt a 42 gyereket, akik a Postás strandon futottak a gyerekversenyen. Korosztályonként indítottuk őket (bár volt olyan lelkes terepfutó, aki minden távon indult…), minden gyerek azonos rajtszámot és díjazást kapott (karszalag és gyümölcs), a nevezési díj minimum 500 Ft volt, amit a Gyermekeink Mosolyáért Alapítvány kapott.

Köszönöm Szentendre város vezetésének, hogy befogadták az eseményt!

 

Csányi László

szervező

DSC_7206 DSC_7207 DSC_7218 DSC_7219 DSC_7221 DSC_7223 DSC_7227 DSC_7233 DSC_7234 DSC_7236