2016. március 23., 18:14
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 8 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Bánáti Sverák-program Szentendrén

Az alkotómunka rejtelmeibe vezeti be a nemrég indított, nagy sikerű Bánáti Sverák-program a legfogékonyabb korosztályt: a város nagycsoportos óvodásait. A városvezetés által kezdeményezett programot Szentendre óvónői dolgozták ki Hajnal Szilvia, a Szentendre Városi Óvodák vezetője koordinálásával. A program kidolgozásában Magyariné Miskolczi Ildikó, Szigethy Ildikó és a városi tagóvodák vezetői vettek részt, a Ferenczy Múzeumi Centrum munkatársainak bevonásával. A hároméves időtartamra tervezett programban jelenleg az önkormányzati óvodák tizenhárom nagycsoportja, az egyházi óvodák három nagycsoportja vesz részt. Évente több mint háromszáz szentendrei gyermek kapcsolódhat be a képzőművészeti ismereteket megalapozó foglalkozássorozatba.

A programsorozat négy találkozóján múzeumlátogatás, múzeumi foglalkozás és kreatív foglalkozás ad lehetőséget a gyerekeknek a vizuális élmények befogadására, az alkotás örömének megtapasztalására.
A felfedező, élményszerző típusú múzeumi foglalkozások alatt különböző szinteken valósul meg a kompetenciák fejlesztése. A kiállított festmények, szobrok vizuális élményének befogadása interaktív, a korosztály számára érthető tárlatvezetés, beszélgetés keretében zajlik. A befogadást segítik a különböző tárgyak, illetve a tapintható műalkotások közeli megismerésével együtt járó érzékszervi benyomások (látás, hallás, tapintás, szaglás). Az új élményeket és ismereteket hívják elő és dolgozzák át a gyerekek a műhelymunkák során, amelyeken a gyakorlatban, saját kezükkel alkotott tárgyakba önthetik – immár nem szavakkal – érzéseiket. Az alkotó munka során megismerik azokat az eszközöket, anyagokat, szerszámokat, amelyekkel – szakmai vezetés mellett – megvalósíthatják elképzeléseiket, teret engedhetnek alkotó fantáziájuknak.
Az interaktív tárlatvezetést Csillag Edina múzeumpedagógus tartja a Ferenczy Múzeum Pajor-kúria épületében, a Ferenczy család kiállításában. Itt a gyerekek betekintést nyernek a festészet rejtelmeibe, a színek világába, a különböző festészeti műfajokba a Ferenczy család munkássága révén. A múzeumi találkozást életközelivé és tapinthatóvá teszik különböző, a festményeken látható, felfedezhető tárgyak – például kalapok, sálak, ecsetek, paletták, gyöngysorok – kézbe adásával. A beszélgetés során a fókuszban Ferenczy Károly nagybányai tájképei – Gesztenyefák, Dombtetőn – állnak.
A festményeken látható tájképi elemek ihletik az óvodai foglalkozásokat, amelyeket Lehoczky Krisztina festőművész, művészetterapeuta vezet. Mint mondja, ezeken a foglalkozásokon fantasztikus munkák születnek. Tapasztalatai alapján az 5-7 éves gyerekek nagy része ösztönösen képes betölteni a rendelkezésére álló teret, arányosan komponál, a megadott témát saját élményein keresztül jeleníti meg. Ezért a készülő műnél is hangsúlyt fektettek az arányos vagy egyedi kompozícióra, a teljes lap kitöltésére, megfestésére. Festés közben foglalkoznak a színkeveréssel, hogyan lehet az alapszínekből új színeket, új színárnyalatokat kikeverni. A gyerekek általában ezt a folyamatot varázslatként élik meg, ahogy kezük alatt egy új szín teremtődik, és lelkesen kísérleteznek újabb és újabb színek létrehozásával.
Az alkotást segíti, hogy a legjobb minőségű akvarell papíron, művész temperával, jó minőségű ecsetekkel dolgozhatnak a gyerekek. Az alkotó foglalkozás elején Krisztina megbeszéli a gyerekekkel a közösen kiválasztott témát, melyhez pár emlékeztető képet is mutat, megismerteti az anyagokat, megbeszélik, mit, hogyan használjanak, majd minden gyermek teljesen szabadon, saját élményei alapján foghat hozzá a munkához.
A gyakorlati foglalkozás célja, hogy a gyerekek átéljék az alkotás örömét, varázsát, későbbi életük során többször ragadjanak ecsetet, vagy amikor egy festménnyel találkoznak, saját tapasztalatuk legyen arról, hogyan is készülhetett a kép.
A tervek szerint a program 3-4 éven át tart majd, s a foglalkozásokat bővítenék az iparművészet megismertetésével, a gyakrolati órák vezetéséhez Borsódy Eszter keramikusművészt kérték fel.
Az ifjú tehetségek figyelemreméltó alkotásaiból remélhetőleg hamarosan tárlat nyílik a városban, addig is, néhány képpel bemutatkoznak itt:

banatifoto1

banatifoto2