2016. április 4., 17:58
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 9 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A XXX. Szentendrei Tavaszi Fesztiválon a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulatának előadásában láthatjuk Elżbieta Chowaniec Gardénia című drámáját.

 

„A gardénia kényes virág. Szabadföldön fagypont alatt elpusztul. Sötétzöld, fénylő levelei között jázminillatú virágok nyílnak. Meglehetősen embert próbáló növény – valósággal kiköveteli a meleg nappalokat és a hűvös éjszakákat. Sajnos nagyon érzékeny és nehezen gondozható. Elvirágzás után nehezen lehet rávenni újabb virágzásra.”

A Gardénia négy nőről, négy egymást követő generációról, egy családról, a huszadik századról és ezek viszonyáról szól: bonyolult és mégis annyira egyszerű kapcsolatok gyermek, anya, nagyanya és dédnagyanya között. Sorsok, emlékek tükröződése a nemzedékekben.

Elżbieta Chowaniec lengyel drámaírónő, 1982-ben született. A Sziléziai Egyetem film és televízió, a Varsói Egyetem újságírás, majd a legendás lódzi filmfőiskola forgatókönyvíró szakán diplomázott, később a Tadeusz Slobodzianek vezette varsói Dráma Laboratóriumban tanult. Dolgozott televíziós rendezőasszisztensként, alkalmazott forgatókönyvíróként, a filmiparban és a színházban egyaránt tevékenykedik.

Gardénia című sikerdarabja részleges családtörténet: négygenerációnyi lengyel nő drámája, közülük a legidősebb 1920-ban, lánya 1942-ben, az ő lánya 1962-ben, a legfiatalabb pedig 1982-ben született. Az előadás személyes monológjaiból egy család története bontakozik ki egy letűnt évszázad tükrében.

„Tősgyökeres krakkói vagyok. Krakkóban születtem és itt nőttem fel. És valószínűleg itt is fognak eltemetni. Tudom, mi az a smarni, a flódni meg a cvibak. És büszke vagyok rá, hogy tudom. Hogy része lehetek a krakkói történelemnek. A szüleim becsületes emberek voltak, de semmire sem vitték az életben. Jutott húsz négyzetméter, egy faágy, két háború.” (Első nő)

„Van fogalmam az életről, az emberekről, a fontos dolgokról. Tudom, mi az a kemény munka. Tisztességes vagyok. Van családom, férjem. Olyan, amilyen. Minden szemét megtalálja a maga lapátját, ahogy mondani szokás. Ez van. Ez jutott. Egy dadogós. Ráadásul kancsal, szegény és falusi. De jó volt vele táncolni. (Második nő)

„Tudtam, hogy kislány lesz. Amerikai ruhácskákat vásároltam, olyan kis édes, rózsaszínűeket. Mondták, hogy nem szabad szülés előtt vásárolni, mert rossz ómen, de én nem hittem az ilyen babonákban. Még azt a pénzt is elköltöttem, ami az új lakás részleteire volt félretéve. Nem bírtam visszafogni magam. Micsoda patália volt!” (Harmadik nő)

„Egy nagy cégnél dolgozom. Az estéim és a hétvégéim szabadok. A cég fizeti az egyéves olasz nyelvtanfolyamomat, én magam választottam, van fizetett szabadságom, évi huszonhét nap, és ingyen van a Coca-Cola, annyit iszom, amennyi jól esik. Keményen és tisztességesen kell dolgozni, de szeretem ezt a munkát.” (Negyedik nő)

Miként befolyásolják viselkedésü(n)ket az örökölt hajlamok és a tanult viselkedésminták? Függetleníthetjük-e magunkat mindenkori társadalmi körülményeinktől? Kivonhatjuk-e magunkat a családi hagyományok-beidegződések kényszerei alól? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Elżbieta Chowaniec drámája.

 

ELŻBIETA CHOWANIEC: GARDÉNIA

Április 9. szombat, 19:00

Pest Megyei Könyvtár színházterme (Pátriárka u. 7.)

Szereposztás:
Nő I – Tokai Andrea
Nő II – Borbély B. Emília
Nő III – Lőrincz Rita
Nő IV – Tar Mónika

Rendező: Koltai M. Gábor
Díszlet- és jelmeztervező: Iuliana Vîlsan
Dramaturg: Sediánszky Nóra
Rendezőasszisztens: Mátyás Zsolt Imre

Belépőjegy: 2.500 Ft. Jegyek válthatók a Tourinform Irodában (Dumtsa J. u. 22. telefon: 26/317-966, e-mail:tdm@szentendre.hu) és online a www.szentendreprogram.hu oldalon.

DSC_0786_1 Gardenia_foto-Biro Marton (12)

Gardenia_foto-Biro Marton (8)   Gardenia_foto-Biro Marton