2017. március 16., 08:54
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 7 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Március idusa a tavasz kezdete, és felemelő nemzeti ünnepünk ideje. Szentendre idén is huszárokkal, katonákkal ünnepelt sok-sok fiatallal együtt.

Egy szóvá s egy érzelemmé
Olvadt össze a haza,
Az érzelem „lelkesűlés”,
A szó „szabadság” vala.

A városi programsorozat a Sztaravodai úti Új Köztemetőben kezdődött Petzelt József mérnök, honvéd alezredes sírjánál, ahol az iskola igazgatónője, Énekes Rita köszöntője után a helyi pártok, egyesületek, intézmények vezetői hajtottak fejet Petzelt József és társai emléke előtt. Különleges vendégeink a középiskola szervezésében hozzánk érkező diákok voltak Székelyudvarhelyről, a Kós Károly Szakközépiskolából, akik a Határtalanul  pályázat segítségével látogattak hozzánk.

A város apraja-nagyja eközben a Czóbel parkban gyülekezett, ahol a Váci Huszárbandérium Miklós huszárai nyergelték a lovaikat. Az ünnepi menet a Magyar Honvédség Altiszti Akadémia helyőrségi zenekara Rixer Krisztián karnagy vezetésével indult a Czóbel parkból a Dunakorzó – Lázár cár tér – Bogdányi út útvonalon a Fő térre, ahol már álltak a kézműves sátrak. Papp Kornélia és Kertész József foglalkoztak az apróbakkal, a kisfiúk kardot, a kislányok koszorút készítettek.

Az ünnepi megemlékezés a Fő téren a Himnusszal kezdődött, Farkas Annamária, Nívó-díjas népi énekessel. A műsorban a Dunazug együttes szolgáltatta a talpalávalót, és Gyémánt-Csontos Lívia és Gyémánt Ádám néptáncosok adtak elő szatmári, majd kalotaszegi táncokat.

Ünnepi köszöntőt dr. Török Balázs a város alpolgármester mondott. Beszédében a márciusi ifjakra emlékezett, az ő lelkesedésüket és elkötelezett hazaszeretetüket állítva mindenki elé példaként. „…az a fajta végtelen és lángoló hazaszeretet, amit Petőfi és nemzedéke képviselt, az valóban példa számukra. A haza iránti lelkesedés és elköteleződés, amit márciusi ifjakként ők képviseltek, valóban elgondolkodtat, és tettre ösztönöz. Nekünk ma nem kell forradalmat csinálni, nem kell puskát ragadni, de én azt vallom, hogy az igazi márciusi ifjak példáját igenis követnünk kell!” – mondta az alpolgármester.

Kreisz Bence, a Ferences Gimnázium egykori diákja szavalta el Petőfi Sándor A Márciusi ifjak című versét, amelyből a szervezők az ünnep mottóját is kölcsönözték.

A márciusi ifjakat idézte a Ferences Gimnázium diákjainak „The Ones Who Love” elnevezésű zenekara, akik a Nemzeti Dal megzenésített változatát adták elő különleges hangszerelésben.

A fiatalok után dr. Fodor Pál, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsésztudományi Kutatóközpont főigazgatója, a Történeti Intézet igazgatója, városunk díszpolgára mondott ünnepi beszédet, történészként elemezve a forradalomhoz vezető utat, és az akkori események tanulságait.

A műsort a Dunazug együttes zárta, akik a közönséggel együtt énekelték a Kossuth nótát, majd táncházat is szerveztek a táncos lábú nézőknek.

Az ünnepségsorozat koszorúzással folytatódott a Petőfi Szobornál a Petőfi Kulturális és Hagyományőrző Egyesület szervezésében. Kun Csaba képviselő, a Petőfi Egyesület elnöke beszéde után a Kossuth Lajos Nyugdíjas Klub Ezüstfény Együttese énekelt.

A nap utolsó rendezvénye a Deák Ferenc utcai Vasvári szobornál tartott megemlékezés volt Zakar Ágnes képviselő szervezésében. Az ünnepségen Dr. Török Balázs alpolgármester és Zakar Ágnes mondtak beszédet, közreműködött Huba Lilla és a Barcsay Iskola diákjai, Dömény Krisztián, Korpás Rita és a Vujicsics Zeneiskola diákjai.

Dr. Török Balázs alpolgármester délutáni beszéde.

 

Éljen a magyar szabadság, éljen a haza!