2021. július 7., 17:39
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 3 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatójának kérésére a Városi Szolgáltató NZrt. a Népművészetek Háza épületén, közszolgálati szerződés keretében esztétikai festést, javítást végez. Az FMC kezelésében lévő, a város történelmi központjában álló, nem műemléki épület homlokzatán festés előtti vakolatjavítást végeztek, és az első festékréteg felvitele is megtörtént.

A támfalként is funkcionáló kerítés záró téglasorát újra rakták és az eredeti állapottal megegyezően, nyersen hagyták. A festési, javítási munkálatok várhatóan egy héten belül befejeződnek.

A helyi védettség alatt álló, épületszerkezete miatt országos ritkaságnak számító épület egésze védendő. A Rákóczi utca 1. szám alatt álló, Szentendre egyik legrégebbi, falusias jelleget őrző épületének őse alighanem a török időkben is állhatott, ez volt a Keresztelő Szent János-templom első plébániája. A ma is teljesen ép eredeti mennyezet fa szerkezete és hatalmas gerendái alapján ez lehetett a plébánia kancelláriája, irodája.
A szentendrei házak között is páratlan szerkezetű, vesszőből font, sárral tapasztott paticsfalak nem vízszintes, hanem függőleges fonással készültek. A háromhelyiséges ház konyhája és szobája közötti közfalat sárral ragasztott kőből rakták.
A XVIII. század végén két osztállyal, két tanítóval, iskolaként működött, de az eredetileg zsindelytetős épület az 1800-as tűzvészben leégett. Az iskolát helyrehozták, de a tanulók kinőtték a házat, így számukra új iskola épült a Templomdombon. A mai Népművészetek Háza 1960-as évekig a mindenkori harangozó lakása volt, amit később Pest megye a római katolikus egyháztól vásárolt meg. Újbóli helyreállítása után 1977-ben megnyitották, ám 2015 óta az épület sajnos zárva tart.

 

forrás:

HÁZ ÉS EMBER A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Évkönyve 12. szám

Múzeumok Pest Megyében 1996.

Pest Megyei Hírlap 1977., 7. sz.