2022. június 17., 17:54
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 2 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Nagy felzúdulást keltett az önkormányzatok körében – pártállástól függetlenül –, hogy a kormány július elsejétől kizárja a kedvezményes, rezsicsökkentett energiahasználatból a helyhatóságokat. Egyöntetű a vélemény, hogy kompenzáció híján korlátozni kell az önkormányzatok által biztosított szolgáltatásokat. Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere is megszólalt a témáról a Magyar Hangban.

– Most számoljuk, pontosan mekkora pluszkiadást jelent az önkormányzat számára, hogy az év második felétől már nem a rezsicsökkentett, hanem piaci áron jutunk az energiához. Pontosan felmérjük, hogy az önkormányzatnál és intézményeinél, így a bölcsődénél, óvodánál, gondozási központnál, idősellátásnál, közétkeztetésnél, a közvilágításnál mennyivel lesz nagyobb az elektromosáram-, illetve a gázszámla. Rejtély előttem a pénzügyminiszter kijelentése, amely szerint ők látják a tartalékokat, amelyekből finanszírozni lehet a megemelkedő költségeket– nyilatkozta a Magyar Hang pénteken megjelent számában Szentendre polgármestere, hozzátéve, hogy szeretettel meghívja Varga Mihályt a szentendrei polgármesteri hivatalba, hogy mutassa meg a város költségvetésében azt a forrást, amelyet nem használtak fel, és amelyből ki lehet fizetni az idei év második felében megemelkedő számlákat.

Fülöp Zsolt a hetilapnak nyilatkozva arról is beszélt, hogy kompenzáció híján valamilyen szolgáltatást biztosan korlátozni kell majd. De aggodalmát fejezi ki a rezsicsökkentésből való kizárás miatt Tab fideszes polgármestere, Schmidt Jenő is, aki egyben a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke. Szerinte nem marad más hátra, mint például a gyermekétkeztetés költségeit emelni, vagy a közvilágításon spórolni, és akkor este 11 órától minden második vagy harmadik lámpa fog égni, vagy éjféltől le kell kapcsolni az egészet hajnalig.

Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke attól tart, hogy most olyan területekről kell átcsoportosítaniuk forrásokat, amelyeket már korábban odaítéltek különböző kulturális, sportfejlesztésre vagy egy szerződés teljesítésének céljára.

Wittinghoff Tamás budaörsi polgármester is érthetetlennek nevezte az eljárást, mert az önkormányzatok éves szerződést kötöttek korábban az áram- és a gázvásárlásra, amelyet most egyoldalúan és a szerződés lejárta előtt felbontatna a kormány.

(Borítóképünk illusztráció, 2020. augusztus 20-én készült. Fotó: Bellai László)

Kapcsolódó anyag:

Vége a rezsicsökkentésnek – gondban az önkormányzatok