2016. április 19., 11:34
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 8 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A hat részből álló előadás-sorozat első állomásaként április 7-én a Pest Megyei Könyvtárban Verseghi-Nagy Miklós polgármester egészségügyi dolgozókkal találkozott. A tervek szerint legközelebb a nyugdíjasokat, majd a vállalkozási- és a szociális szféra képviselőit hívja hasonló párbeszédre-konzultációra a polgármester. A találkozások célja a városvezetés terveinek ismertetése, az együttműködés kialakítása az adott területen.

Építünk – szolgálunk – közösséget formálunk
A polgármester prezentációját azzal kezdte, hogy a választások után a legelső tennivalók közé tartozott, hogy megfogalmazzák városunk jövőképet, azt, hogy milyen irányba haladjon Szentendre. Ezt tömören úgy foglalták össze, hogy olyan várost szeretnének, amely óvja és gyarapítja értékeit, ahol jó élni, ahova érdemes befektetni, és amely élményt nyújt az idelátogatóknak.
E célok eléréséhez három pilléren nyugvó stratégiai rendszert dolgoztak ki. Az első az épített környezet fejlesztése, melybe beletartozik az egészségügyi intézmények fejlesztése is. A második a szolgáltatások minőségének javítása, ahol szintén hangsúlyos szerepe van az egészségügynek, a harmadik pedig a közösségépítés.
A tervek megvalósításához természetesen elengedhetetlen a pénzügyi stabilitás. Tavaly az országos GDP-növekedést meghaladó ütemben fejlődött városunk, a bevételi forrás 200 millió forinttal nőtt. A cél, hogy folytatódjon ez a tendencia, ami azért nem könnyű feladat, mert régiónkban korlátozottabbak a pályázati lehetőségek, és Szentendre köztudottan nem iparváros. A pályázati lehetőségek terén az esélyeink 2021-től nőhetnek, ha a megye függetlenedik Budapesttől. Sikeres pályázatok ennek ellenére voltak, például a KEOP pályázatnak köszönhetően újult meg a háziorvosi rendelő épületének szigetelése. A polgármester szerint az önkormányzati és állami forrás mellett nagyon számítanak a magántőkére, ezért igyekeznek a vállalkozókat minél jobban bevonni a fejlesztésekbe. Ennek sikeres példájaként említette, hogy idén vállalkozói összefogással több funkciót ellátó úszóművet telepítenek a Duna Görög utcai szakaszán.

Fejlesztések lépésről lépésre
A városvezetés fontosnak tartja, hogy a beruházások a lakosok igényeinek megfelelően történjenek. A Postás strand fejlesztésénél már bevált a közösségi tervezés, ezért máskor is szeretnék alkalmazni ezt a módszert.
Az idei költségvetésben 600 millió forintot különítettek el fejlesztési feladatokra, és ezt az összeget szeretnék egymilliárd forintra felemelni. Az idei tervek között szerepel a gyerekorvosi rendelő felújítása. Az önkormányzat ebben az évben 90 millió, jövőre 45 millió forintot fordít a szakorvosi rendelő eszközfejlesztésére, utána viszont felszabadul ez a forrás, és akkor városi szinten is tudják támogatni az egészségügyet. A polgármester szerint az ellátás színvonalának javításához három dolog szükséges: javaslatok a szakma részéről, jó együttműködés és költségvetési forrás.

Szolgáltatás, közösségépítés
A második stratégiai pillér a szolgáltatások, ahol elsőbbséget élveznek a sokakat érintő területek, mint például az egészségügy, az oktatás, a közlekedés, a közétkeztetés, a közterület-fenntartás, hivatali szolgáltatások.
A lakossági vélemények megismerése érdekében szerveztek lakossági fórumokat, készítettek kérdőíves felmérést. Az ügyfélszolgálaton bejelentett ügyeket, problémákat igyekeznek minél hamarabb megoldani. Januártól mérik a rendszer hatékonyságát, a cél az ügyek 90%-ának normaidőn belüli megoldása.
Szintén stratégia cél a fesztiválok számának és a rendezvények látogatottságának a növelése. A kulturális kínálatot dinamikusan bővítik, hogy a látogatókat minél igényesebb programokra invitálhassák.
A polgármester szerint egy város fejlődése nemcsak az önkormányzaton múlik. Mint ahogyan a repülőgép emelkedéséhez sem elég a motor, hanem kell a felhajtóerő is, ugyanúgy szükséges a széles összefogás egy város növekedési pályára való állításához.

A prezentáció utáni beszélgetés során szóba került a teljesítményvolumen-korlát, a prevenció és a szűrőprogramok fontossága, a szakdolgozók alacsony fizetése, a beteg-orvos kapcsolat megváltozása, időnkénti feszültebbé válása.

20160404forum1

20160404forum2