Kitelepítés esetén az alábbi nélkülözhetetlen dolgokat feltétlenül vigye magával: személyi iratait, TAJ kártyákat, gyógyszereit, a gyermeke tápszereit, gyógyszereit, oltási igazolványát, (szükség esetén pelenka, stb.), valamint váltás ruhát.
Az árvizes területen megnő a fertőző megbetegedés veszélye, ennek elkerülése érdekében tartsa be a következőket!
- Lehetőleg kerülni kell a szennyezett vízzel való érintkezést, különösen a szájba, szembe, testfelületre jutását (védőfelszerelés használata ajánlott: gumicsizma, gumikesztyű stb.)!
- Vízvezetékeken bekövetkező csőtörést, vízkimaradást azonnal jelentsék a vízmű üzemeltetőjének, valamint az illetékes járási Népegészségügyi Intézetnek.
Amíg megnyugtató választ nem kapnak, csak forralt vizet szabad használni!
- Ásott kutak vizét tilos ivóvízként használni, csak ellenőrzött vizet fogyasszon (vezetékes, palackozott, zacskós, lajtos kocsiból származó)!
- Az árvízzel elöntött területeken termesztett zöldségfélék csak alapos mosás és főzés után fogyaszthatók!
- A tárolt élelmiszereknél javasolt figyelembe venni, hogy ne szennyeződhessenek csepegő-fröccsenő vízzel és védve legyen rovaroktól, állatoktól (pl. egerek stb.). Az élelmiszertároló helyek fertőtlenítése javasolt.
- A vízzáró csomagolású élelmiszerek (fémdoboz, konzerv, üveg, műanyag palack stb.) a külső felszín fertőtlenítése után fogyaszthatók!
- Különös gondot kell fordítani a gyermekek, betegek, idősek megfelelő, kielégítő étkeztetésére és biztonságos élelmiszer ellátására.
- Kérjük, hogy láz, hányás, hasmenés, illetve sérülés esetén azonnal jelentkezzen az orvosnál!
- Az árvízzel szennyezett ruhaneműk és textíliák fertőtlenítőszeres mosás, vasalás után vehetők használatba!
- Elöntött házak lakóterei, (alagsori helyiségek, pincék) az ár levonulása után elvégzett takarítás és fertőtlenítés után vehetők újra használatba!
- A háztartási hulladékot ár- és belvízmentes szemétlerakó helyre kell szállítani!
- Elhullott állatokról az Állategészségügyi szerveket tájékoztatni kell!
- A személyi higiénés előírások fokozott betartására (pl. kézfertőtlenítés) kell törekedni mindenkinek, aki az ár-, és belvízzel sújtott területeken él, vagy a védekezésben részt vesz!
- Fertőtlenítőszeres kézmosást kell végezni:
- amikor tartózkodási helyére ér,
- WC használat előtt és után,
- minden esetben, ha élelmiszerrel kezd foglalkozni!
Árvíz levonulása utáni fertőtlenítési tanácsok
Lakásban: 50-60 m2 nagyságú mosható felületek, valamint mosható tárgyak fertőtlenítésére 10 l fertőtlenítő oldat szükséges, melyhez az oldat készítése:
6 dl háztartási Hypo + 9,4 l vízzel összekeverve
Ásott kút fertőtlenítése: a kútban lévő vízmennyiség minden m3-re 3 dkg klórmész szükséges.
A kút fertőtlenítését úgy végezzük el, hogy a víz térfogatára kiszámított törzsoldatot készítünk. A 2-3 vödörben szétosztott törzsoldatot úgy juttatjuk be a kútba, hogy az oldatot a kút belső falára öntjük. A fertőtlenítőszerrel kezelt kútvizet 24 órán keresztül állni hagyjuk. A kút vize csak akkor tekinthető fertőtlenítettnek, ha a víznek klór szaga van és a klór íz érezhető. Amennyiben ezt nem tapasztaljuk, a kút fertőtlenítését a fertőtlenítőszerek kétszeresével meg kell ismételni.
Eredményes fertőtlenítés befejezése után a kutat teljesen ki kell merni, vagy ki kell szivattyúzni.
A használt homokzsákok tartalma kiszárított állapotban csak építkezéshez használható fel, játszótéri homokozók feltöltéséhez nem!
A fertőtlenítés végzését minden alkalommal kellő óvatossággal, és megfelelő védőeszközök alkalmazásával kell végezni, Az esetlegesen bőrre, vagy szembe kerülő fertőtlenítőszert azonnal tiszta vízzel kell lemosni.
További fertőtlenítéssel kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal a Népegészségügyi Intézet munkatársaihoz.