2024. szeptember 27., 12:57

A 2019-ben megválasztott képviselők mandátuma szeptember végén lejár, így szeptember 25-én utolsó ülését tartotta jelenlegi összetételében a képviselő-testület. Az ülésen a képviselők köszönetet mondtak az árvízi védekezésben résztvevőknek. Elhangzott, hogy az állam visszakérte a Top Plusz pályázati támogatásokat, de remélhetőleg nem veszett el végleg az így kapott összeg. Az is kiderült, hogy mindennek ellenére időarányosan jól áll a költségvetés.

A képviselő-testület első döntésében egyhangúlag elfogadta Váci Tankerületi Központ által kiküldött általános iskolai fevételi körzethatár kijelöléseket.

A következő napirendi pontban a Városi Szolgáltató Nonprofit Zrt. közszolgáltatási tevékenységéről szóló első féléves beszámolóját szintén egyhangúlag fogadták el a képviselők. Ezt követően a képviselők a fűtőmű gazdasági helyzetéről, illetve hatékonysági mutatóiról szóló tájékoztatást vették tudomásul.

Nagy siker a büféasztalos tízórai

A testület szintén egyhangúlag fogadta el a VSZ köz- és gyermekétkeztetésről, illetve a térítési díjak emeléséről szóló beszámolóját. Eszerint az elmúlt két évben tapasztalt igen magas élelmiszerinflációt – 2022-ben 26 százalék, 2023-ban 25,9 százalék –  figyelembe véve elkerülhetetlen volt a szülők által a gyermekek étkezéséért fizetett díjak emelése. Így a megemelkedett alapanyagárak miatt az ékezési alapanyagokért fizetett összeg húsz százalékkal lesz magasabb, mint korábban, és ezt a vonatkozó rendeletben rögzítettek. A díjak emelésénél fontos tudni, hogy az elmúlt időszakban a minőségi étkeztetés irányába lépett előre az önkormányzat. Így a Szentendre Városi Óvodák tagintézményeiben tízóraira vegyes hidegtálak készülnek, a főtt virsli ismét szerepel a kínálatban, valamint a változatosságot bővítve, heti két alkalommal finompékárut kínálnak a gyerekeknek. Az ebéd elkészítésénél az étlap struktúrája is változott: visszahozták a rakott ételeket, újra megjelentek az étlapon a házilag készített feltétek (vagdalt, fasírt stb.), illetve saját készítésű saláták, savanyúságok is készülnek (például káposztasaláta). Pilot jelleggel – az Izbégi Általános Iskolában, a felsősök körében – a VSZ NZrt. bevezette az úgynevezett büféasztalos tízórait, amely azt jelenti, hogy a gyerekek minden nap háromféle (főtt virsli, tojásrántotta, hidegtál) kínálatból választhatnak. Az első felmérések alapján óriási siker a kezdeményezés, a tízóraizó felsősök létszáma hozzávetőlegesen háromszorosára emelkedett. A tapasztalatok – ideértve a költségkihatásokat is – levonása után lehetőség nyílhat más iskoláknál is az új rendszer bevezetésére. A napirendi pont tárgyalásánál Szabados András felvetette, hogy érdemes lenne a környező településekkel közösen beszerezni az alapanyagokat, mert így talán sikerül lejjebb nyomni a beszerzési árakat. Fülöp Zsolt polgármester jelezte, hogy az új ciklus elején amúgy is tárgyal az érintett polgármesterekkel, ott fel fogja vetni a közös beszerzésről szóló elképzelést. 

A VSZ elektromos jármű beszerzésről szóló előterjesztés kapcsán Fülöp Zsolt polgármester elmondta, azért javasolják elektromos jármű beszerzését, mert a VSZ jellemzően rövid távokra használja autóit, és ezért a dízel, illetve benzinüzemű járművek szervizigénye igen magas. Az elektromos autó megvásárlásával a jármű szervizelése jóval olcsóbb lesz, így összességében spórol az önkormányzat. Az előterjesztést minden képviselő megszavazta.

Következő döntésében a képviselő-testület egyhangúlag elfogadta a Szentendrei Rendészeti Igazgatóság szervezeti és működési szabályzatának módosítását, amely szerint egy fővel bővült a szervezeti egység létszáma. 

A Szentendre és Térsége TDM Nonprofit Kft. a Dumtsa Jenő utcában 2024. március 29. és október 20. között hétvégenként, valamint a hosszú hétvégéken Dumtsa Kézműves Kirakodó vásár néven lehetőséget biztosít a szentendrei alkotóknak műveik kiállítására. A képviselők következő döntésükkel ellenszavazat és tartózkodás nélkül hozzájárultak, hogy az eredeti 13 sátorral szemben 15 sátor álljon a művészek rendelkezésére, illetve az eredeti határidőt egy héttel, október 27-ig meghosszabbították. 

Szentendre villamosenergia beszerzésre kötött szerződése 2024. december 31-én lejár. Ezért a képviselő-testület egyhangúlag úgy döntött, hogy a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság által lebonyolított keretmegállapodásos közbeszerzési eljáráshoz csatlakozva, verseny újranyitás keretében, egy éves időtartamra, fix áron rendeli meg a szolgáltatást.

Az állam visszakérte a Top Plusz támogatásokat

A költségvetés módosításáról is döntöttek a képviselők. A napirendi pont tárgyalásánál Magyar Judit, gazdálkodásért felelős alpolgármester elmondta, jelentős változás, hogy az izbégi tagóvoda energetikai felújítására, illetve a családsegítő fejlesztésére kapott Top Plusz pályázati támogatást vissza kellett fizetni, ahogy más önkormányzatoknak is az ilyen jellegű pályázati támogatásokat, minden bizonnyal a központi költségvetés nehéz helyzetére való tekintettel. Ugyanakkor remény van arra, hogy a támogatásokat később, a munkálatok előrehaladtával kifizetik majd. A Teátrumnak ítélt 30 millió forintot szintén most vezeti át az önkormányzat a költségvetésben. Magyar Judit azt is elmondta, kiegyensúlyozott a büdzsé, folyószámlahitelt eddig nem vett fel az önkormányzat. Helyes Imre hozzátette, a befektetett pénzeszközök után az önkormányzat az első félévben 32 millió forint kamatot kapott a számlavezető banktól. A képviselők 12 igen és egy tartózkodás mellett fogadták el az előterjesztést.

Magasabb rendű jogszabályok változása miatt az állattartásra vonatkozó előírások módosultak, és így kiüresedett az önkormányzati szabályozás lehetősége. Ezért a képviselő-testület úgy döntött, hogy az önkormányzat hatáskörében maradt hatósági jogosítványokat a jegyzőre ruházza át.

Az önkormányzati épületek energetikai korszerűsítésére kiírt pályázat keretében vállalta a város a Fenntartható Energia- és Klíma Akciótervének (SECAP) elkészítését. A dokumentumot és az arról szóló akciótervet megtárgyalta, és 13 igen szavazattal elfogadta a képviselő-testület azzal, hogy Szűcs Katalin javaslatára az akciótervet egészítsék ki zöld expo és civil expo megszervezésével, a településképi rendelet felülvizsgálatával és esőkert program indításával. 

A testület szintén egyhangúlag arról is döntött, hogy eleget tesz a Piperkovics család kérésének és megindítja a Sztaravodai úti temetőben található Piperkovics-síremlék helyi egyedi védelem alá helyezéséről szóló eljárást. Piperkovics Bátor (1862-1938) Budapest Székesfőváros alpolgármestere volt, akinek – negyven évnyi kiemelkedő közszolgálati munkásságáért – elhunytakor Budapest Székesfőváros örökös díszsírhelyet adományozott a Budapesti Kerepesi Temetőben. 1970-ben a parcellát felszámolták, a díszsírhelyet megszüntették. A családnak exhumálnia kellett a maradványokat, és – régi szentendrei család lévén – a Szentendrei Sztaravodai úti Temetőbe szállíttatták, itt alakítva ki a síremlékét.

A Szentendrei Kulturális Központ Nkft. általános ügyvezető jogviszonyával kapcsolatos előterjesztést ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadták el a képviselők.  Október 1-től Lőrinczy Györgyöt nevezték ki a Szentendrei Kulturális Központ igazgatójának

A DMRV Zrt. a Tómellék utca-Kőzúzó utca-Rózsa utca, valamint a várostól délre található külterületen lévő vízvezetékeket európai uniós finanszírozású pályázat keretében kívánja fejleszteni, amelyhez vízvezetési szolgalmi jog biztosítását kérte az érintett, önkormányzati tulajdonú ingatlanokon. A képviselők 13 igen szavazattal úgy döntöttek, hozzájárulnak a szolgalmi jog alapításához.

Laárné Szaniszló Éva kezdeményezte az interpellációra vonatkozó szabályozás módosítását. Álláspontja szerint lehetővé kellene tenni, hogy az interpelláló képviselő részletesen reagálhasson az interpellációra adott válaszra, mert így lehetőséget adna képviselőtársainak, hogy válaszát megfontolva döntsenek a válasz elfogadásáról vagy elutasításáról. A testület működését szabályozó szervezeti és működési szabályzat szerint jelenleg az interpelláló képviselő csak arról nyilatkozhat, hogy elfogadja-e a választ, vagy sem. Miután a több bizottsági ülésen is elhangzott, hogy a javasolt változtatás a következő képviselő-testület munkáját befolyásolná, az előterjesztő kérte, hogy vegyék le a napirendről javaslatát, amivel a testület egyhangúlag értett egyet.

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény szerinti kötelező feladatellátást a Református Szeretetszolgálattal kötendő feladatellátási szerződés keretében biztosítja az önkormányzat. A következő napirendi pontban a képviselők egyhangúlag arról döntöttek, hogy októbertől plusz egy fő számára kérik az ellátást.

Ezt követően a testület telekalakításokkal, illetve ingatlanértékesítéssel kapcsolatos döntéseket hozott, majd a külkapcsolatokért felelős tanácsnok beszámolóját hallgatta meg. Helyes Imre tanácsnok elmondta, sajnálatos, de a résztvevő testvérvárosok képviselői által méltányolt döntés volt, hogy az árvíz miatt elmaradt a testvérvárosok ifjúsági csapatai közötti verseny. Már megindultak a tárgyalások, hogy novemberben rendezzék meg a sporteseményt, illetve ahhoz kapcsolódóan a testvérvárosi delegációk tárgyalásait. 

A következő napirendi pontban a képviselők Fülöp Zsolt polgármesternek a két ülés között eltelt időszakról szóló tájékoztatóját hallgatták meg. Szűcs Katalin képviselő kérdésére a polgármester elmondta, a kormány álláspontja változott a menekültek ellátásával kapcsolatosan. Ez azt jelenti, hogy augusztust követően a Kárpátaljáról a városba érkezett menekültek ellátását a kormány nem finanszírozza, mert a magyarlakta terület nem minősül háborús övezetnek. Miután szállásadójuk augusztus legvégén azt közölte a menekültekkel, hogy el kell hagyni szállásukat, ők a posta előtt tiltakozva kérték helyzetük rendezését. A város vezetése megkerete a szállásadót és kezdeményezte, hogy fogadja vissza a menekülteket, és egyúttal tárgyalásokat kezdeményezett a Belügyminisztérium és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkatársaival az ügyben. A menekültstátusszal rendelkezők ügye rendeződött, ők továbbra is megkapják az ellátást, akik viszont erre a státuszra nem jogosultak, azon családok helyzetét egyenként vizsgálják felül. Ez a folyamat még nem fejeződött be. Laárné Szaniszló Éva képviselő kérdésére a polgármester a Pannónia-tó környékén tervezett beruházás kapcsán elmondta, az ügyet rendes testületi ülésen fogja tárgyalni a képviselő-testület, illetve hogy a beruházóval és a tervezőkkel folytatott tárgyalásokon a lakossági fórumon elhangzott kérdésekre adott válaszok nem voltak olyan színvonalúak, amelyeket az önkormányzat elvár, ezért a beruházó új válaszokkal jelentkezik majd. 

Köszönet az árvízi védekezésben résztvevőknek

Ezután a lejárt határidejű határozatokról szóló beszámolót fogadták el ugyancsak egyhangúlag a képviselők. Az ülés utolsó részében két további tájékoztatót hallgatott meg a testület. Az első a SPAR projekt nyári történéseit ismertette. A polgármester elmondta, a SPAR tájékoztatása szerint remélhetőleg 2025 húsvétkor már az új áruházban vásárolhatnak a szentendreiek. A városfejlesztés második ütemében további fejlesztésekre kerül sor a területen. Ennek során a város számít arra, hogy az állam képviselőivel kölcsönösen tájékoztatják egymást az elképzelésekről, hiszen a kapcsolódó területen állami beruházásban megújulhat a HÉV- és az autóbuszállomás. Jó hír, hogy a minisztérium képviselőivel már van konkrét időpont az egyeztetésekre. 

Ezt követően a Városrészi költségvetésről szóló beszámolót is egyhangúlag fogadták el a képviselők. A napirendi pont tárgyalása során Zakar Ágnes kérdésre Fülöp Zsolt elmondta, jövőre választókerületenként ugyan 15 millió forintos összeget terveznek, de felhívta a figyelmet, hogy bármi közbejöhet. Hiszen ha például az iparűzési adót elveszik a várostól – amiről jelentek már meg hírek – akkor nemcsak a városrészi költségvetés kerül veszélybe, hanem a város működése. Nagy kérdés, hogy ebben az esetben hogyan tudja fenntartani a város az óvodát, a bölcsődét, a szociális ellátást és a városi intézményeket, mert az ezekre kapott állami kvóta nem elegendő működtetésükhöz. – Nem szeretném egyszer azt hallani a kormányinfón, hogy a jövőben valamilyen megyei vagy állami szerv fogja visszaosztani az iparűzési adót, mert az felforgatná a város teljes költségvetését. Persze nyilván akkor is ki fogunk valamit találni. Ha idáig jutunk, akkor nagyon meg kell gondolni, mit tudunk fenntartani, és mit nem. De alapvetően nem erre készülünk. És ha marad minden a régiben, akkor 15 millió forint jut minden városrésznek. Megtartjuk az ifjúsági költségvetést, és az időskorúak költségvetését is ki fogjuk dolgozni – tette hozzá. Ezt követően a Szentendre Applikációról szóló tájékoztatást hallgattak meg a képviselők.

Az ülés végén Fülöp Zsolt mondott köszönetet az árvízi védekezésben résztvevőknek, civileknek, hivatásosaknak. Kiemelte, régen lehetett olyan összefogást látni, mint az elmúlt két hétben, ahol a homokzsákok töltése, a gátfigyelés közben remélhetőleg születtek új barátságok. Majd hozzátette, ez az összefogás maga Szentendre. Ezt követően a polgármester köszönetet mondott a képviselőknek az együtt töltött öt évben végzett közös munkáért.