2017. május 12., 16:28
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 7 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A Dumtsa100 Emlékév hivatalos nyitórendezvényére került sor május 11-én a Városházán. A rendkívül jó hangulatú ünnepi testületi ülés alkalmával nyílt meg egy különleges képeslap-kiállítás is. Az ünnepi program Dumtsa Jenő (1838–1917) emléktáblájának koszorúzásával zárult egykori lakóházánál.

Gyürk Dorottya kulturális alpolgármester köszöntötte a vendégeket az est elején: „Első, és a város életében meghatározó szerepet játszó polgármesterünk Szentendre várossá alakításában elévülhetetlen érdemeket szerzett. Halálának 100. évfordulójára emlékezünk idén, ez adta az ötletet egy Dumtsa Emlékév szervezéséhez. Az Emlékév folyamán emlékezünk rá, mint polgármesterre, mint politikusra, városfejlesztőre, filantrópra vagy éppen képeslapgyűjtőre, azaz egy rendkívül sokoldalú emberre. A reneszánszban ezt uomo universalénak, nem is sokoldalú, hanem mindenoldalú embernek hívták.”

Az ünnepi műsorban Hauser Adrienne zongoraművész Schubert Gesz-Dúr Impromptu című művét játszotta, majd stílusosan a szerb-délszláv dallamokból nyújtott át egy csokrot Vujicsics Tihamér gyűjtéséből a ViGaD Trió: Zetelaki Gáspár és Dani, valamint Eredics Vince.

„A jövőt úgy hívják: Szentendre” – kezdte ünnepi beszédét Verseghi-Nagy Miklós polgármester – „hiszen városunk első polgármesterét, akinek gyakorlatilag azt köszönhetjük, hogy Szentendre, az ami, ugyanez a célkitűzés vezérelte. Munkássága a mai napig meghatározza a város karakterét, erejét és szellemiségét. Dumtsa Jenő volt az, aki Szentendrét urbanizálta, modernizálta, igazi városi rangra emelte, a mai Szentendrévé formálta. (…) Ha saját munkámban példaképet kellene választanom, nem kérdés, hogy ki lenne az. Ha nem is célom, hogy 8 ciklust kiszolgáljak, ahogyan ő, de hogy tegyek a városért abban a szellemben, ahogy ő tette, mindenképpen az. Abban bízom, és mi itt mindannyian azért dolgozunk, hogy a nagy elődhöz méltóan mindent megtegyünk ezért, hogy folytassuk a városépítő-szépítő munkát. Szentendre legyen mindannyiunk által élhető, szerethető, minden helyi és ideérkező számára vonzó város.”

Dumtsa Jenő lelkes képeslapgyűjtő volt, több ezer lapból álló gyűjteményének feldolgozása a mai napig tart. A Városházán az eredeti képeslapok mellé mai párokat gyűjtött az önkormányzat, ezzel a „párhuzam” kiállítással állítva emléket az első szentendrei polgármesternek. Egykor a képeslap-gyűjtés sportteljesítménynek számított, így Dumtsa számos üdvözlőlapján „sporttársi üdvözlettel” köszöntötte levelezőtársait. Pontosan nem tudjuk, gyűjteménye hány darabot számlált, de Szentendre városvezetése most megpróbált nyomdokaiba lépni. Kóbor Edit protokollvezető vállalta a kurátori szerepet a képeslap-kiállítás létrehozásában. Kozma Krisztina kulturális, köznevelési referens és a Ferenczy Múzeumi Centrum munkatársai voltak segítségére. A Városházán kiállított, két oldalról is szemlélhető plexilapok között sorakozó képeslapok a világ minden tájáról érkeztek.

Kóbor Edit örömmel irányította a különleges projektet, küldte szerte a világba a szentendrei üdvözlőkártyákat és várta a válaszleveleket: „42 városból összesen 194 képeslap érkezett vissza hozzánk, közöttük olyan nagy fővárosokból, mint Sydney, Bécs, Prága, Varsó, London, Edinburgh és Dublin. Mindenképpen pozitív tapasztalat volt az a lelkesedés, amivel írtak, válaszoltak”.

Az ünnepi eseményen részt vevők Szentendre ízeiből is kóstolót kaphattak. A tavaly év végén megjelent „Szentendre a konyhában” című szakácskönyvben található ételekből a gibanyica, a pleskavica és a rafioli „mutatkozott be”, mellé Szentendre város borát kínálták, a Kőhegy bort.  Dumtsa Jenő annak idején sokat tett, hogy a filoxéra által sújtott bortermelők, illetve a város gazdasága lábra álljon; most Hidegkuti Gergely és társa telepítették meg városunkban újra a szőlőt, így Szentendrének ismét van saját bora. A fogadás után egykori polgármesterünk emléktáblájához sétáltak át a vendégek, ahol elhelyezték koszorúikat.

A Dumtsa-emlékév további programjai között lesz képeslap-kiállítás előadással a PMK-ban, kiállítással összekötött konferencia a Ferenczy Múzeumban, és vezetett Dumtsa-séták is, melynek állomásaira már kihelyezték az egykori polgármesterre emlékező táblákat városszerte.  Ezen kívül idén Dumtsa-menük, azaz korabeli ételsorok is választhatók Szentendre néhány éttermében, sőt, hamarosan felülhetünk a különleges szentendrei Dumtsa HÉV-járatra is!


Dumtsa-emlékév programok:

Dumtsa séták: június 18. 16:00, július 23. 16:00, augusztus 19. 16:00, szeptember 24. 16:00

Vezetett helytörténeti séták kicsiknek és nagyoknak a Tourinform Iroda szervezésében.
Bővebb információ a tdm@szentendre.hu e-mail címen és a +36 26 317-965-ös számon kérhető.

Iskolai/diák séták: június 6-9., valamint szeptember 18-22. között délelőttönként, előzetes bejelentkezés alapján

 

május 24., 18.00

Pest Megyei Könyvtár, Pátriárka u. 7.

Dumtsa Jenő, a képeslapgyűjtő polgármester

Kiállítás-megnyitó és előadás: a tárlat Dumtsa Jenő eredeti képeslapjaiból és a tevékenységéhez kapcsolódó egyéb dokumentumokból mutat be válogatást. Vetített képes előadás keretében megnyitja Ürmös Lóránt képeslapgyűjtő.

 

május 28., 10.00

Szerb Ortodox Székesegyház

Gyászszertartás és megemlékezés

 

május 31. szerda 18.00

Pest Megyei Könyvtár, Pátriárka u. 7.

Pavle Sofrić (Szofrics Pál): Képek Szentendre – és a szerbség – történetéből

– Könyvbemutató, kerekasztal-beszélgetés

Meghívott szakértők: Edelényi Mária fordító, Gráfik Imre néprajzkutató, Milosevits Péter irodalomtörténész, Stefanović Dimitrije nyelvész, Stepanović Predrag író, Szarvas Rita történelemtanár, Vukovits Koszta művészettörténész. Moderátor: a kötet szerkesztője: Gaján Éva

 

június 28., 18.00

Szerb-ortodox székesegyház

Vidovdan (Szent Vid Napja) – Szerb-ortodox egyházzenei koncert

Fellép az Újvidéki Orfelin kórus Tamara Adamov Petijevic karnagy vezetésével

 

október 26., 17.00

Ferenczy Múzeum

„Szentendre első polgármestere és kora” tudományos konferencia és „Modernizáció és a helyi reflexió” kiállítás megnyitó (FMC)

A konferencia szervezője a budapesti Szerb Intézet, a Ferenczy Múzeum és a Szerb Egyházi Múzeum.