Az idei Arany bicentenárium alkalmából több rangos programmal is készült a Szentendrei Kulturális Központ. 2017. november 18-án az AranyLáz fesztivál egésznapos programsorral: összművészeti workshoppal és koncertekkel várta elsősorban a fiatalokat. A projekt ballada és operaesttel és a szentendrei diákok kreatív programjával folytatódik majd jövő tavasszal.
Az AranyLáz Fesztivál projektvezetője, Dömény Krisztián citeraművész-zenetanár délelőtt a Dunaparti Művelődési Házba szervezett kreatív, játékos workshopot a helyi diákok számára. Az Alkoss Arannyal! programban különböző szekciókban művésztanárok segítségével kerülhettek közelebb a fiatalok Arany balladaköltészetéhez. Az alkotóműhelyben műfaji megkötöttségek nélkül, hip-hop, metál, népzene, komolyzene és blues ritmusra készült Arany-átiratok születtek Kivés Gergő rapper, Juhász Lívia blockflőte tanár, Lázár Enikő énektanár, Kugler Viktor zenetanár, jazztrombitás és Dömény Krisztián citeraművész mentorálásával.
Pillanatok az alkotói folyamatból a blues, folk, hiphop és klasszik szekcióban:
Délután Arany ihletésében fesztiválkoncertekkel folytatódott a program a PMK színháztermében. A koncepció alapját itt is a zenei sokszínűség adta: a műfaji változatosság jegyében fellépett a Vujicsics Tihamér Zeneiskola, a Kalász Művészeti Iskola, a Balkán Trió, A Vigad Trió, a Liszt Ferenc Zeneakadémia Népzene Tanszéke, a Bartók Béla Konzervatórium hallgatói, illetve Dömény Krisztián citeraduója, a ZitheRandom.
Este a stílusgazdag Zuboly együttes teremtett kiváló hangulatot, akik magukat broken etno stílusú zenekarként aposztrofálják. A népzene, hiphop, drum&bass, pop-rock dallamok olyan magával ragadó egységben keverednek dalaikban, mellyel minden korosztály azonosulni tud. Igazi örömzene hömpölygött a színpadon, melybe a ZitheRandom is bekapcsolódott improvizációjával.
Az AranyLáz Fesztivál délelőtti műhelymunkája jó alap volt a Kulturális Központ következő projektjéhez: a Dalos Esztik és Tuba Ferkók című közös programsorozatban a város középiskolából egy-egy diákcsoport dolgozza fel Arany balladaköltészetének gyöngyszemeit, hasonlóan szabad formában, a zene, a képzőművészet, a tánc eszközeivel. A projektet az iskolák mentortanárai és fiatal drámapedagógus-színészek segítik majd. Az elkészült alkotásokat a tanév végén, tavasszal mutatják be a diákok a Pest Megyei Könyvtár színháztermében.