Több milliárdos vagyonnal és pénzben nem kifejezhető eszmei, kulturális értékekkel gyarapszik Szentendre, miután az önkormányzat a város intézményei által használt, állami tulajdonú ingatlanok ingyenes tulajdonba vételét kezdeményezi. Az érintett ingatlanok között van a Pajor-kúria és a Ferenczy Múzeum számos más épülete, a szerb kereskedőház és a Pest Megyei Könyvtár is.
Egy 2015. július 1-jén hatályba lépett törvény értelmében a 2013. január 1-jén állami tulajdonba és önkormányzati fenntartásba került megyei könyvtárak és megyei hatókörű városi múzeumok által használt ingatlanok a fenntartó önkormányzatok tulajdonába kerülhetnek. Szentendre esetében ilyen a Pest Megyei Könyvtár és a Ferenczy Múzeum által használt 29 ingatlan. Az előző városvezetés azonban – tekintettel az épületek rossz állapotára – nem élt a tulajdonjog megszerzésének lehetőségével. A képviselő-testület szeptemberi ülésén arról döntött, az összes ingatlan térítésmentes önkormányzati tulajdonba kerülését kezdeményezi az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény alapján a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-nél, mivel a kötelezően elvégzendő vagyonkezeléssel az önkormányzatnak lényegében ugyanazokat a terheket és kötelezettségeket kell vállalnia, mintha tulajdonos lenne. Vagyis a tulajdonszerzéssel többletfeladatok nem keletkeznek, a vagyongyarapodás viszont jelentős: több milliárd forintos vagyon kerül önkormányzati tulajdonba.
Az állami vagyonról szóló törvény értelmében az ingatlanok tulajdonjogát az önkormányzat a terhekkel együtt szerzi meg, csak a kötelező közfeladat ellátására használhatja, és az ingatlanokon 15 évig elidegenítési tilalom áll fenn. Az ingatlanok tulajdonba vételével az önkormányzat vagyona az ingatlanok átvételkori értékével növekszik.
Az érintett ingatlanok: a Pest Megyei Könyvtár (PMK, Pátriárka u. 7.); a Ferenczy Múzeum (Pajor-kúria); a múzeum intézményei: Ámos Imre – Anna Margit Kiállítás (Bogdányi u. 10.); a Barcsay Jenő Kiállítás (Dumtsa Jenő u. 10.); a Czóbel Béla Kiállítás és az Ilosvai Varga István Állandó Kiállítás a Templom téren; Kmetty János és Kerényi Jenő Kiállítása a Fő téren. Kovács Margit Kerámia Kiállítása (Vastagh György u. 1.); a Népművészetek Háza (Rákóczi F. u. 1.); a Római Kőtár (Vaczek-villa, Dunakanyar krt. 1.); a Szentendrei Képtár, a Vajda Lajos Emlékkiállítás (Hunyadi u. 1.), valamint a Ferenczy Múzeum Dézsma utcai és Dunakanyar körúti raktára; a Castrum Műhely és a Római Várkert.
A szentendrei ingatlanokon kívül vannak a változásban érintett nem szentendrei épületek is, melyek a Ferenczy Múzeumhoz tartoznak, pl. Gödöllőn, Verőcén, Zebegényben, vagy a fővárosban is.
A szeptemberi testületi döntés nyomán az önkormányzat a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-hez fordul az ingyenes tulajdonba adás iránti kérelemmel, melyről a kormány dönt. A folyamat néhány hónapot vesz igénybe, döntés legkorábban az év végére várható.