2025. május 16., 15:17

Véget ért a 2024/2025-ös tanév helytörténeti versenysorozata, a díjkiosztó ünnepséget május 15-én rendezték a Városházán. Az összesített eredmények alapján a Református Gimnázium csapata nyerte a vetélkedőt.

Az idei tanévben a verseny három fordulóján városunk öt középiskolájának a 10. és 11. évfolyamos diákjai mérték össze tudásukat.

Az első forduló témája Szentendre híres szülötte, Stéger Xavér Ferenc operaénekes volt, születésének 200. évfordulója alkalmából. A második fordulót Barcsay Jenőnek szenteltük, a Szentendréhez ezer szállal kötődő, városunkban második otthonára lelő képzőművésznek. A harmadik forduló Szentendre testvérvárosi kapcsolatairól szólt: öt kiemelt testvérvárosunk, Gubbio, Kézdivásárhely, Wertheim, Hoi An és Godmanchester-Huntingdon bemutatása volt a téma.

A csapatok kreatív, ötletes és sok munkát tükröző előadásokkal készültek, öröm volt nézni a produkciókat – mondta bevezetőjében Spanyol Éva, a verseny városházi szervezője. A szót Gulyás József kulturális alpolgármesternek adta át, aki arról beszélt, mennyire fontos a hagyományok tisztelete és tovább éltetése.

„Ez a hagyomány akkor él, ha vannak lelkes fiatalok, vannak felkészítő tanárok és vannak olyanok, akik az intézményi kultúrán kívül, civilként, városiként személyes ügyüknek érzik, hogy a város értékeit, hagyományait ápolják, bemutassák és tovább örökítsék. Ennek a helytörténeti vetélkedőnek ez is az egyik funkciója, hogy ezeket az értékeket megmutassa, segítsen közelebb hozni a diáksághoz, de a helytörténeti vetélkedőn túl a városi közvéleményben, a nyilvánosságban is lehetőséget kapunk ezzel a vetélkedősorozattal arra, hogy minderről beszámoljuk és ezt megmutassuk. Nagyon köszönöm a nektek részvételt és bízom benne, hogy a következő generációk is ugyanúgy részesei lesznek ennek, ahogy ti vagytok” – fogalmazott az alpolgármester.

A 2024/25-ös tanév diák helytörténeti versenyen ötödik helyezett lett a Petzelt József Technikum és Szakképző Iskola csapata 230 ponttal. Felkészítő tanáruk Balogh Edit volt. Negyedik helyen végzett a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Gimnázium csapata 254,5 ponttal. Felkészítő tanár: Halász Andrea. A versenysorozat harmadik helyezettje a Móricz Zsigmond Gimnázium csapata 255,5 ponttal, itt nagyon szoros volt a verseny a két csapat között. A móriczosok felkészítő tanára Fellner Máté volt. A második helyezett a Ferences Gimnázium csapata lett 265 ponttal. A felkészítő tanár Kettősné Pózner Edina. A versenysorozatot a Református Gimnázium csapata nyerte, ők összesen 272,5 pontot értek el. Felkészítő tanáruk dr. Török Márta volt.

Szívből gratulálunk minden versenyzőnek és a felkészítő tanároknak is!

A díjakat és elismerő okleveleket Gulyás József kulturális alpolgármester adta át. Gratulált a résztvevőknek Magyar Judit alpolgármester is. Minden iskola pénzjutalomban részesült. Az első helyezett 200 ezer forintot, a második helyezett 150 ezer forintot, a harmadik helyezett 100 ezer forintot kapott, a további helyezettek egységesen 50 ezer forintot kaptak.

A szervezők végül köszönetet mondtak az egyes fordulók előkészítését segítőknek is, akik a feladatok összeállításában, az állomások helyszínének biztosításában vagy az állomásokon a feladatok ismertetésében nyújtottak segítséget. A múzeumi segítők részéről Bernhardt Levente és Fábián Laura nevét emelték ki, ők személyesen nem voltak jelen, számukra eljuttatják az ajándékot. A Szerb Múzeum közreműködését megköszönve Golub Csárnát szólították a színpadra. Köszönetet mondtak Hegedűs Ágnes gyógyszerésznek, a Szentendre Gyógyszertár vezetőjének, a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár dolgozóinak, Komáromi Raisz Borbálának, a Kónya házaspárnak, Mártának és Ferencnek, akik Barcsay Jenő műtermében fogadták a csapatokat.

Megköszönték a zsűri munkáját is, nevükben Helyes Imre vett át ajándékot. Végül köszönetet mondtak a gondos szervezésért Spanyol Évának.

A díjkiosztó kötetlen beszélgetéssel és vendéglátással zárult.

Fotó: Takács Judit / Szentendre.hu