2017. augusztus 30., 12:10
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 7 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A IX. Pilisi Tekerő kerékpáros kalandtúrán részt vesz Csobánka is, mint állomáshelyszín. A kis település idén nem a sportpályán várja a lelkes biciklistákat, hanem a közösségi házban, hogy rossz idő esetén is kényelmesen tudják fogadni a résztvevőket.

A Csobánkát legkorábban 1698-ban, egy Pest vármegyei adókivetési könyvben említenek meg  már valószínűleg az őskorban is lakott terület volt. A városka feltehetőleg kelta-római alapokra épült, ezt bizonyítja egy római kori sírkő, amely ma is a csobánkai katolikus templom kertjében található.

A Csobánka, valamint a Borony (Csobánka és környéke) név az Aba nemzetség egy-egy ágától származik. Az Árpád-kori Hont-Pázmány nemzetség itteni birtokai a XIII. században a pilisi ciszterciták tulajdonába kerültek, s ezeken a földeken, éppen úgy, mint a szomszédos Pomázon, a szőlőkultúra virágzott századokon át. 1661-től ma település a felsővattai Wattay család birtokába került. Az 1690-es nagy török ellentámadást követően indult meg a délvidékről, Csernovics Arzén szerb pátriarcha vezetésével nagyszámú rác (szerb) népesség és települtek be a középkori Borony puszta területére. Ők lettek Csobánka második alapítói. A szerbek először pásztorkodással, később gyümölcs- és virágtermesztéssel foglalkoztak. A többi nemzetiség – így a sváb, a szlovák, a cigány – a 18. században telepítettek le a faluba a Wattayak. A Türingiából érkező német családok a század közepén ideköltöző magyarokkal együtt újjáépítették a török idők óta romokban álló mai ófalut. A szlovákok a század második harmadában települnek ide, családneveik 1736-ban jelennek meg egy összeírásban. Az ortodox templom 1746-ban, a római katolikus templom 1842-ben épült

A település az Oszoly-csúcs (328 m), Csúcs-hegy (352 m), Kis-Kevély (488 m), Csobánkai-nyereg és a Hosszú-hegy határolta medencében fekszik. Hűvösebb levegőjének köszönhetően, a légzőszervi betegségben szenvedőknek gyógyírt jelenthet ez a hely. Területéhez képest sok nevezetességgel is rendelkezik a település, különböző templomokon át, a barlangokon keresztül, a kastélyokig.

Csobánkát a Kalandos Tekerő útvonal érinti, amelyen biciklizve bebarangolhatjuk a csodálatos, hegyvidéki Csobánkai környéket. Az állomás helyszínén a szervezők egy meglepetés feladattal várják a résztvevőket. Aki kíváncsi a feladatra, ne habozzon, pattanjon fel a biciklire, és irány a Kalandos Tekerő! Találkozunk szeptemberben!

IX. Pilisi Tekerő – A kerékpáros kalandtúra, 2017