Az Egészséges Városért Közalapítvány, együttműködésben a Szentendre Város Egészségügyi Intézményeivel június 25. workshopot szervezett a Polgármesteri Hivatal dolgozóinak részvételével a munkahelyi egészségről. A programot a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet, mint Népegészségügyi Hálózati Központ szakmai ajánlásával a Városháza Dísztermében tartottuk, melyen előadást tartott az egészségmegőrzésről, munkahelyi egészségtervről Kuntár Ágnes, egészségfejlesztési szakértő.
A munkahelyi egészségfejlesztés célja az egészségi állapot romlásának megelőzésén kívül olyan szemléletformálás, amely az egészségesebb életvitel, a szabadidő hasznosabb eltöltésének lehetőségére helyezi a hangsúlyt. Munkahelyi egészség politikák részei pl. a helyben kialakított egészségbarát-munkahely politika, alkohol- és drogmentes munkahely, az élelmiszerbiztonság magas szintje a munkahelyi étkezdében, az egészséges táplálkozás irányelveinek megfelelő választék a munkahelyi étkezdében, egészségügyi és munkabiztonsági bizottság, család barát munkahely , oktatás és képzés az egészség és munkabiztonság témakörében, kialakított indikátorrendszer a fejlődés monitorozására, emberi erőforrás-menedzsment politika.
Európai kitekintésként tudnunk kell azt is, hogy Június 23-án hozták nyilvánosságra az Európai Parlamentben az új és jövőbeni kockázatokat vizsgáló európai vállalati felmérésnek (ESENER-2) a legfontosabb megállapításait. A felmérés érintett közel 50 000 munkahelyet 36 országban, köztük mind a 28 EU-országban. Megállapításuk szerint a pszichoszociális és izomrendszeri kockázati tényezők a legelterjedtebbek Európa munkahelyein. Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) kutatásokkal, fejlesztésekkel, és megbízható pártatlan biztonsági és egészségügyi információkkal járul hozzá , hogy Európa biztonságosabb, egészségesebb és termelékenyebb munkahely legyen. Ennek érdekében páneurópai figyelemfelkeltő kampányokat szerveznek, úgymint a 2014-15 Egészséges munkahelyek kampány, mely megtanít kezelni a stresszt.
Egészséges Munkahelyek – stressz kezelése kampány indult , mert a munkahelyi stressz és a pszichoszociális kockázatok valójában egy európai szintű probléma. Gyakori probléma kapcsolódik ehhez, hogy a munka idő és a magánélet között egyre jobban elmosódik a határ, mivel a modern technológia, mint az okostelefonok és a nyomás a teljesítményre, készenlétre állandósul. Ezek a tendenciák eredményezték a magasabb stressz-szintet a munkavállalók részére, így mind gyakrabban negatív hatással van a dolgozók egészségére .
Kihirdették a múlt héten Brüsszelben, az EU-OSHA „Benchmarking és a bevált gyakorlatok OSH „, Egészséges munkahelyek kampány – kezelni a stresszt, 2014-15 esemény és kampány hivatalos partnerei ünnepségen a győztest, aki Siemens cég lett, elsők között felismerve a holisztikus megközelítést, hogyan csökkentheti a pszichoszociális kockázatokat. A globális „Life in Balance” módszer alapja az öt területen azonosított elengedhetetlen a sikeres pszichoszociális kockázat és erőforrás-gazdálkodás: a tudatosság, a vezetés bevonása, a kommunikáció, a képzés és az Employee Assistance Program (EAP). (A munkavállaló támogatási programok (EAP) egy munkavállalói juttatási programok, célja, hogy segítse a munkavállalóknak kezelni a személyes problémákat, amelyek hátrányosan befolyásolhatják a munkahelyi teljesítményt, az egészséget , és a jól-létet . EAPs általában rövid távú tanácsadás a szolgáltatóknál az alkalmazottak és családtagjaik részére. ) Ezek a szinergiában meglévő tevékenységek, és ez a kezdeményezés elérte a megnövekedett elkötelezettséget a vezetés és az alkalmazottak körében egy egészségesebb életmód, iránt, ami a munkavégzésre, magánéletre, családi életre egyaránt pozitív hatást mutat.
Ezen útmutatások alapján gondoljuk városunkban folyamatosan szinten tartani munkahelyi egészség kérdését is , hiszen a különböző lakossági egészségmegőrző, sport , kulturális programok egyaránt az életmód váltás, annak tartóssá tétele, szemlélet változás irányába tudnak pozitív változást elérni.
Kapcsolódott ez a rendezvény a nemrégen elnyert Családbarát Önkormányzat címhez, hiszen a családbarát közintézményekben is több munkaadó ismeri fel, hogy akkor lehetnek igazán sikeresek, ha erősítik a cégen belüli családbarát szemléletet, ha támogatják munkatársaikat abban, hogy “bátran vállalják családi hátterüket”. Ahogy Európa több országában, Magyarországon is egyre inkább elterjed a gyermeknevelés melletti munkavállalás, és úgy látszik, a nők szívesebben és bátrabban vállalnak gyereket akkor, ha látják, hogy összeegyeztethető lesz a családi életük a munkájukkal. És miután az egészségfejlesztés, munkahelyi egészség nem önmagában értendő, szorosan kapcsolódik a dolgozók általános elégedettségével.
Kapcsolódóan a Családbarát Önkormányzat szemlélethez Verseghi-Nagy Miklós polgármester Úr gondolatait tartom fontosnak és előremutatónak, ezért pontosan idézem:
„Mindenekelőtt a szemléletünkön kell változtatni, és fel kell ismernünk, hogy munkavállalóink elégedettségének növelése olyan befektetés az önkormányzat jövőjébe, amely jobban teljesítő, elkötelezett, munkahelyüket és munkájukat szerető dolgozókat eredményez. S mindez végső soron az egész város közössége számára jár előnyökkel, ami a gördülékeny, ügyfélbarát kiszolgálásban és a hozzánk forduló polgárok mindennapi problémáira való nagyobb odafigyelésben ölthet testet.”
„Ezért is tartom fontosnak, hogy az önkormányzatok, mint a települések legnagyobb munkaadói jó példával járjanak elöl és lehetőségeikhez mérten segítsék a családbarát megoldások meghonosítását a munkahelyeken.”
Ugyanezen rendezvényen Kovács László rendőrkapitány tartott előadást a nyitott rendőrségről, az együttműködésről Rendőrség- EVA – Önkormányzat között. Kapitány Úr a polgárság , városlakók biztonságáról, az egymásért figyelő szülő, pedagógus, diákok együttműködéséről szólt. Újszerű kezdeményezésként kísérleti programot szeretnénk indítani „Üdítősarok”, avagy négyszemközt a rend őrével , Police Cafe címmel, illetve a „ Csevegősarok” – pszichológus tanácsai témákban. Rendőrségi szakértő előadása a nyári időszakban buli, nyaralás során fokozott veszélyekről, hogyan ismerik fel a fiatalok, szülők, hova forduljunk,hogyan kezeljük ? Szóróanyagot készítettek a veszélyekről, drogokról, alkoholról, bűnfelismerésről, melyek a városi , rendőrségi honlapon is megtalálhatók.
Szeptemberben a következő rendezvényt a mozgás jegyében tartjuk, melyre szeretettel várunk minden érdeklődőt. A nyári időszakban is hasznos jó pihenést, testi és lelki feltöltődést kívánok és közben figyeljünk egymásra, hiszen jogainkkal is csak mások jogainak megsértése nélkül élhetünk.
Gerőcs Katalin
Egészséges Városért Közalapítvány


h | K | s | c | p | s | v |
---|---|---|---|---|---|---|
P’Art Mozi – filmszínházi programok
A GYŰJTEMÉNY (1900-2022)
Mozdulj, Szentendre!












