A magyar hősök emlékünnepét május utolsó vasárnapján tartják azokra a magyar katonákra és civilekre emlékezve, akik az életüket áldozták Magyarországért. Szentendre Város Önkormányzata és a Hősi Emlékmű Bizottság idei megemlékezését május 29-én a Kálvária domb alján, a második világháborús emlékműnél tartotta.
Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere köszöntőjében egyebek mellett a szobor szimbolikájáról beszélt, mely csúcsán a keresztnek vagy repülőnek is látható motívummal, a háborús borzalomból – felfelé törve – kiutat kereső ember jelképe. A Csíkszentmihályi Róbert készítette emlékművön a II. világháború 112 szentendrei áldozatának neve olvasható.
– A 112 név mögött látnunk kell a 112 szempárat, 112 emberét, aki a háború miatt nem láthatta újra a gyerekeit, unokáit. Különös egybeesés, hogy ez a szám megegyezik a magyarországi segélyhívószámmal: legyen az emlékük segélyhívó, figyelmeztető erejű a mában is. Emlékeztessen arra – emelte ki Fülöp Zsolt –, hogy a háború nem az első eldördült lövéssel kezdődik, hanem a módszeres ellenségképzéssel, a tudatosan szeretet nélkül megfogalmazott szavakkal.
Kiss Zoltán alezredes, a Magyar Honvédség Altiszti Akadémiáját képviselve beszédében felidézte az első világháború időszakát, amelynek során hatalmas veszteségeket kellett elszenvednie hazánknak. A közel 4 millió katonából 661 ezer soha nem tért vissza, 743 ezer pedig megsebesült. Kiss Zoltán emlékeztetett: az Osztrák-Magyar Monarchia volt Európában az első ország, ahol törvénybe iktatták a háborús hősökről való megemlékezést.
A gondolat első képviselője báró Abele Ferenc vezérkari őrnagy volt, aki 1915-ben javaslatot tett egy olyan törvény elfogadására, mely azt célozta, hogy minden község kőemléket állítva legyen köteles megörökíteni a világháborúban elesett hősök neveit. Az ezredfordulót követően 2001. évi LXIII. törvény újra megerősítette a szándékot, amely a magyar hősök emlékének megörökítéséről és a Magyar Hősök Emlékünnepéről szólt.
A 2022. május 29-én, vasárnap délelőtt tartott megemlékezés a hagyományos koszorúzással zárult. Szentendre Város nevében Fülöp Zsolt polgármester; a helyőrségben állomásozó alakulatok nevében Nagy Sándor ezredes, az MH Transzformációs Parancsnokság törzsfőnöke és Kiss Zoltán alezredes, az MH Szentendrei Helyőrségtámogató Parancsnokság parancsnoka helyezte el az emlékműnél az emlékezés virágait. A Fidesz Szentendrei Frakciója nevében Laárné Szaniszló Éva frakcióvezető és Boda Anna képviselő; a Kisgazda Polgári Egyesület nevében Kiss Károlyné alapítótag; a Szentendrei Horvát Nemzetiségi Önkormányzat nevében Benkovits György és Szautner Katalin; a Hősi Emlékmű Bizottság nevében Maholányi Pál, Kállay Péter és Miakich Gábor vett részt az ünnepségen. A Kossuth Lajos Nyugdíjas Klub nevében Horváth Jenőné elnök és Babinecz János nyugállományú ezredes ,titkár; a Szentendrei Városi Óvodák nevében Kozmérné Szökő Erzsébet intézményvezető helyettes és Fekecs Alexandra, az Izbégi Óvoda vezetője koszorúzott.
Az ünnepség alatt Rixer Krisztián őrnagy vezényletével a Magyar Honvédség Szentendre Helyőrség Zenekara zenélt.
FOTÓ: Bácsi Róbert László