2017. június 10., 09:00
Felhívjuk az Olvasó figyelmét, hogy ez a cikk több, mint 7 éve jelent meg, ezért elavult információkat tartalmazhat.

“Magamról mindent elmondtam, másról nincs mondanivalóm”

Csaknem 100 éve, hogy dr. Kucsera Ferenc római katolikus segédlelkész mártírhalált halt Szentendrén, akinek bátorságáról és önfeláldozásáról ma kevesen tudnak, jóllehet személyéről több emlék is tanúskodik városszerte: a Kucsera Ferenc utca, a Duna-parti Kucsera-emlékkereszt, a Péter-Pál templom közelében található két emléktábla.

A hagyományt nem elég őrizni, meg is kell élni – vallja a Szentendre Barátai Egyesület, ezért 2017 júniusában rendhagyó rendezvényekkel emlékeznek meg Kucsera Ferencről. A városért és annak hagyományaiért tenni akaró egyesület ugyanis kiemelten fontosnak tartja, hogy Szentendre értékteremtő hősei, így Kucsera Ferenc is, széles körben ismertté és követendő példává váljon.

Kucsera Ferenc káplán 1919. június 25-én vértanúságot halt. A szentendreiek fellázadtak a kommunista terror ellen. A vörösök letaratóztatták a helyi káplánt, Kucsera Ferencet, azt gondolván, hogy ő biztosan tudja, ki adta meg a jelet a lázadásra, ki verte félre a harangot. Kucsera, a kegyetlen vallatások ellenére sem adta ki a nyolc gyermekes harangozót, így halálra ítélték és a Duna-parton kivégezték. Élete és önfeláldozó halála példaképpé teszi őt mindannyiunk számára: áldozatot hozott a közösségért és a hitért. Méltán nevezhetjük Szentendre hősének.

Kucsera Ferencet a Katolikus Egyház „tiszteletreméltó vértanúként” tartja számon, de élete és mártírhalála jóval túlmutat a történelmi helyzeten, a koron, amiben élt. Életútja és az áldozat, amit halálával hozott közel egy évszázad múltán is példaképpé teszi őt a ma embere számára és felveti bennünk az egyik legfontosabb kérdést: tudunk-e ma is áldozatot hozni közösségünkért, a hitünkért?

A Szentendre Barátai Egyesület célként tűzte ki, hogy a legszélesebb közönség is megismerje életét, bátorságát és önfeláldozását. Az Egyesület kezdeményezésére Kucsera Ferenc áldozathozatalából képregény készült, a képregény grafikáiból kiállítást rendeztek a helyi ifjúsági házban, az Offline Centerben. Blanckenstein György, szentendrei plébános köszöntőbeszédét követően Gyürk Dorottya, Szentendre kulturális alpolgármestere megnyitotta a kiállítást. Az este egy értékes beszélgetéssel folytatódott, ahol a meghívott vendégekkel, Gál Dáviddal, a Baptista Szeretetszolgálat nemzetközi igazgatójával és Krizbai Gergely “Krizbo” grafikussal, a képregény rajzolójával arra keresték a választ, hogy hogyan lett a vértanúból képregényhős, mit jelent ma áldozatot hozni közösségért, hitért, vannak-e korunknak hősei, vagy kortárs vértanúk, hogyan válik valakiből hős vagy követendő példa. Az est zárásaként az alkotó, Krizbai Gergely “Krizbo” bemutatta, hogyan készült a Kucsera-képregény: a workshopon minden érdeklődő kipróbálhatta a különleges hengerelő technikát, mellyel a képregény készült.

Júniusban még két másik rendezvényt szentelnek Kucsera Ferenc tiszteletére, melyeket június 25-én, az évfordulón rendeznek meg. 10 órakor a Kucsera emléktáblától indulva  a szentendrei katonazenekar kíséretében levonulhatunk a Duna Korzón található Kucsera-kereszthez, ahol egy hagyományos megemlékezést tartanak, majd 11 órától egy különleges program veszi kezdetét, a Nagy Szentendrei Számháború, amely nem kisebb célt tűz ki maga elé, mint a belváros meghódítását, amelyre minden korosztályt szeretettel vár a Szentendre Barátai Egyesület!

Részletek és jelentkezés: https://goo.gl/forms/w0MRSEjTzHjAJtKp1

A rendezvények a Kucsera-programsorozat részeként valósulnak meg.

Bővebben itt: www.szentendrebaratai.hu